Úklid domácnosti rozhodně nepatří mezi činnosti, kterými se chceme zabývat déle, než je nezbytně nutné. Zdaleka nejvíce času pak ukrajují skvrny všeho druhu. Zbavit se těch odolných je mnohdy nadlidský úkol, ale naštěstí se nabízí poměrně jednoduché, a přitom velmi účinné řešení. O parním čističi jste již pravděpodobně někde slyšeli, jen ho možná pokládáte za další zbytečný krám. Chyba lávky – přístroj funguje bezvadně a pomocí páry rozpouští veškerou špínu. Co byste měli o parním čištění vědět a jak si počínat při výběru konkrétního modelu? Odpovědi najdete v následujících řádcích.
Proč je čištění párou tak efektivní?
Většina lidí má čističe na principu páry pevně spojeny s čištěním oken, ale ve skutečnosti jde pouze o jeden z mnoha různých způsobů využití. S přístrojem hravě odstraníte bakterie, alergeny, mastnotu a především velmi odolné skvrny, a to z rozličných povrchů.
Bez ohledu na to, zda si nakonec pořídíte kompaktní parní vysavač na okna, nebo robustnější přístroj určený pro větší plochy, je princip parního čištění identický – spotřebiče disponují nádržkou na vodu, která se v ní po zapnutí přístroje ohřívá. Po stisknutí příslušného tlačítka se z trysek hlavice uvolní pára. Rozsáhlou nabídku všech typů parních čističů najdete například na Alza.cz
Tip: čím čistit okna? Podívejte se na recenzi hadříku E-cloth.
K nesporným výhodám parního čištění patří různorodé využití, vysoká účinnost i při čištění zaschlých skvrn – třeba od jídla a rozlitých nápojů, jednoduchá obsluha, šetrnost vůči životnímu prostředí (čistí se pouze vodou, bez chemie) a celková čistota procesu (nedochází k víření prachu).
Nevýhody aneb Kde je parní čištění na škodu?
V rámci objektivity bychom měli zmínit také negativa. Horkou párou nelze čistit povrchy citlivé na vyšší teplotu – například starší nábytek, který je impregnovaný voskem, stejně jako nábytek lepený tenkou vrstvou dýhy. Některé přístroje však mají ve standardní výbavě hubici s hadrovou utěrkou určenou právě na čištění povrchu nábytku, i tak je ale bezpečnější čištění nejdříve vyzkoušet na méně viditelné ploše.
Horká pára nedělá dobře ani kůži a kožence, elektronice, plastům, hedvábí, vlně a tapetám. Někdy po ní zůstávají šmouhy (tento nešvar eliminujete až s nabytými zkušenostmi) a zároveň si musíte dávat pozor, abyste se během čištění neopařili.
Co všechno dáte díky parnímu čističi snadno do pucu?
Stále vám není jasné, kde všude parní čistič využijete? Nebojte, přístroj u vás doma nebude nečinně ležet v koutě, ale naopak se prakticky nezastaví. Nejdříve si však musíte vybrat vhodný typ.
Pro rychlé čištění obkladů v koupelně, kuchyňské linky či automobilu je určen kompaktní a poměrně lehký ruční parní čistič. S pojízdným parním vysavačem o velikosti běžného vysavače zase hravě vyčistíte podlahu i jinou větší plochu. O něco menší parní mop sice nemá tak velký výkon a neumožňuje vysávání, ale oceníte ho při čištění všech typů tvrdých podlah.
Při výběru parního čističe se zajímejte o objem vody a dobu provozu, dobu potřebnou pro ohřev, příkon a tlak vody či to, zda přístroj umožňuje čištění s kohoutkovou vodou, nebo je zapotřebí voda destilovaná.
K užitečným funkcím patří možnost regulace tlaku parního výkonu (vždy si nastavíte optimální hodnotu s ohledem na aktuální potřebu), odvápňovací systém (výrazně usnadňuje údržbu) a dětská pojistka. Na škodu nejsou ani světelné kontrolky (diody) pro zběžnou kontrolu hodnot (např. výkonu, stavu vody v nádržce apod.) a odsávání nečistot a přebytečné vlhkosti (počítejte však s vyšší hmotností přístroje).
Jednokomorový vs dvoukomorový systém
Sortiment parních čističů zahrnuje přístroje s jednou a dvěma komorami. Oba typy přístrojů mají specifické výhody i nevýhody. Modely s jednou komorou jsou cenově dostupnější, ale vydrží v provozu jen do doby, než se vyčerpá voda v nádržce. Dvoukomorové parní čističe disponují komorou navíc, která je spojena s bojlerem. Z této nádoby se v případě potřeby dočerpá voda a proces čištění tak může trvat libovolně dlouhou dobu.