Hledej
Hledej

Kuchyňské baterie. Jak vybrat tu pravou? Zjistěte to a ušetřete za vodu

Umývat velké kusy nádobí je pro mne horor. Třeba takový plech. Musím ho všemožně otáčet a dávat pozor, abych nezamokřil celou kuchyni. A stejně ta snaha většinou vyjde nazmar.

Hodil by se mi velký dřez a kuchyňská baterie se sprškou, kterou bych velké nádobí snadno opláchl. Nejlepší by sice byla myčka, ale jsem v podnájmu a nemám ji kam nainstalovat. Proto jsem k baterii dokoupil alespoň úsporný perlátor, abych ušetřil nějaký ten litr vody při mytí nádobí. A po téměř roce používání jsem spokojen, i když jsem úsporu nepočítal. Podívejte se, z jakých typů baterií si můžete vybrat, abyste ušetřili za vodu.

Typy kuchyňských baterií

Baterie se dělí na nástěnné a stojánkové. Jestli vedete vodovodní potrubí přes kuchyňskou linku, volte stojánkovou dřezovou baterii. Jestli máte trubky umístěné ve zdi, volte nástěnnou. U ní si při nákupu dejte pozor na rozteč rozvodů ze zdi. Výrobci používají dva typizované rozměry, a to 100 a 150 mm.

Podle způsobu ovládání jsou baterie pákové, kohoutkové, bezdotykové a termostatické. Tvary jsou různé, od hi-tech přes modernu až k retro designu. Abyste pohodlně umyli i větší kusy nádobí, pořiďte si vysokou baterii. Máte dřez u okna a bránila by jeho otevření? Pořiďte si baterii sklopnou. Koupíte ji od 1400 Kč.

Která kuchyňská baterie je nejúspornější?

Pákové baterie se snadno ovládají a rychleji nastavíte teplotu vody. Tak snížíte její spotřebu. Pákové baterie se hodí spíše do moderního interiéru, v retro kuchyni vypadá lépe baterie kohoutková.

Na termostatické dřezové baterii nastavíte stálou teploty vody. Díky tomu ji nemusíte pokaždé hledat a snížíte spotřebu. Některé baterie mají bezpečnostní pojistku proti opaření, která brání nechtěnému nastavení teploty nad 38 °C.

Na termostatu si zvolíte požadovanou teplotu a nastavíte požadovanou intenzitu průtoku. Termostat si následně automaticky upraví průtok teplé a studené vody. Teplotu si podle potřeby můžete kdykoliv změnit. Spotřebu vody a energií na její ohřev snížíte až o polovinu.

Bezdotykové baterie uvolní jen malé množství vody na jedno spuštění. Hodí se hlavně k umývátkům pro oplachování rukou. Do kuchyní jsou vhodnější baterie, přes které při provozu na senzor teče konstantní úsporný proud vody. Baterii můžete ovládat i pákou, čímž v případě potřeby zvýšíte průtok vody. Úspora dosahuje i více než 60 %.

Teleskopická baterie se sprškou stojí od 1200 Kč, stojánková páková od 400 Kč a stojánková kohoutková od 600 Kč. Nástěnnou pákovou baterii pořídíte od 450 Kč, nástěnnou kohoutkovou od 650 Kč. Bezdotykovou baterii seženete od 6300 Kč a termostatickou od 2300 Kč.

Materiály – z čeho má být kartuše?

Nejčastější povrchovou úpravou je nerez, a to leštěný, matovaný až saténový, kartáčovaný nebo v barevné metalíze. Výrobci využívají i pochromovanou mosaz, matný nikl, titan, lesklý plast i nerez s ovládacími prvky ze skla, dřeva nebo plastu. Vyberte si hlavně podle designu dřezu a stylu kuchyně.

Vnitřní části jsou nejčastěji z mosazi nebo nerezu, kartuše by měly být keramické a vyměnitelné, to však u levných baterií nebývá. Keramická kartuše, která slouží ke směšování studené a teplé vody, vydrží mnohem déle a nezanáší se tolik vodním kamenem.

Doplňky k baterii – k čemu používat sprchu a perlátor?

Díky dřezové baterii s výsuvnou sprchou snadno napustíte velký hrnec nebo kbelík, který by se nevešel do dřezu. Sprchu můžete z baterie vytáhnout až do délky 1 metr, o zpětné zatažení se postará olověné závaží. Sprška může tvořit dokončení baterie, nebo je umístěna samostatně vedle ní. Dvoupolohové baterie můžete z proudu jednoduše přepnout na jemnou spršku.

Perlátory mísí vodu se vzduchem, takže kohoutkem proteče až o 50 % méně vody, přičemž zůstane zachovaný dostatečný proud. Při mytí nádobí pod tekoucí vodou nebo při oplachování ovoce a zeleniny tak ušetříte. Jsou buď přímo zabudované v baterii, nebo je koupíte jako nástavec, který našroubujete na koncovku stávající baterie. Navíc mohou mít STOP tlačítko nebo výkyvný nástavec. Podle typu je seženete od 150 Kč. Doporučuji české Watersavers zde.

Perlátor Watersavers
Perlátor Watersavers

Svítící baterie má na hrdle světelný kroužek napájený baterií. Kroužky jsou vyměnitelné, takže snadno změníte barvu světla. Některé typy mění odstín barvy v závislosti na teplotě vody, takže hned poznáte, jestli teče studená nebo horká. Takovou baterii seženete od 2000 Kč.

Péče o kuchyňskou baterii

K čištění baterie nepoužívejte drátěnky a čisticí písky. Mohli byste ji poškrábat. Vyhněte se i čistícím prostředkům s obsahem rozpouštědel a kyselin. Baterii očistěte navlhčeným hadříkem s malým množstvím mýdla, poté ji opláchněte čistou vodou a utřete dosucha.

Usazování vodního kamene předejdete vysušením baterie po každém použití. Usazeného vodního kamene se zbavíte pomocí speciálního přípravku určeného k jeho odstranění. Místo něj můžete použít také ocet nebo čerstvou citronovou šťávu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu