Rady pro výběr fóliovníku

Fóliovník vám usnadní pěstování zeleniny či květin, ale není úplnou náhradou klasického skleníku. Nemá totiž jeho tepelně-izolační vlastnosti a na zimu je lepší ho schovat. Výhodou je však nižší cena, snadnější stavba a mobilita. Díky tomu ho snadno přemístíte tam, kam zrovna potřebujete.

Rozměry

Rozměry fóliovníku volte podle prostoru, který máte na zahradě k dispozici, a také podle toho, co všechno a v jakém množství v něm chcete pěstovat. Můžete si pořídit malý fóliovník na pár rajčat i obrovský fóliovník s délkou větší než 5 metrů. Výška by se měla pohybovat kolem 2 metrů, abyste se nemuseli ve fóliovníku příliš zohýbat.

Materiál

Konstrukce fóliovníků se nejčastěji vyrábí z pozinkovaných profilů, které se spojují pozinkovanými kovovými úhelníky, v některých případech je však dřevěná nebo plastová. Prakticky neomezenou životnost bez údržby zajistí fóliovník z hliníku. Nejdůležitější a zároveň nejzranitelnější součástí fóliovníků je fólie, která je ke konstrukci připevněná třeba pevným silonovým lankem.

Kvalita fólie rozhoduje o tom, jak často ji budete muset vyměňovat. Fólie o síle 0,1 mm zpravidla vydrží jenom jednu sezónu (poškodí je silnější vítr i neopatrné zacházení), u třívrstvých kašírovaných fólií z polyetylénu pak výrobci uvádí minimálně pětiletou životnost. Mají totiž díky výztužné mřížce výrazně vyšší mechanickou pevnost. Vnější vrstva fólie by měla obsahovat UV stabilizátory, které ji ochrání proti působení slunečního záření.

Konstrukce

Fóliovníky mají konstrukci řešenou pomocí různých zámkových systémů, které umožňují rychlé sestavení a snadnou manipulaci s fólií. Díky tomu je můžete i snadno přemístit. Při koupi fóliovníku je důležitým kritériem odvětrávání, kterým můžete regulovat teplotu uvnitř fóliovníku. Zjistěte si, jakým systémem je řešeno a jestli jsou větrací otvory kryté sítěmi proti hmyzu. Ty omezí vnikání hmyzu a škůdců do fóliovníku.

Větrací otvory i vstup do fóliovníku mohou být uzavíratelné pomocí klasického nebo suchého zipu. Konstrukce fóliovníku musí být masivní a bytelná, ale přitom lehce skladatelná a skladná mimo sezónu. Při nákupu věnujte pozornost i způsobu kotvení konstrukce k zemi, a to především pokud vám na zahradě často silně fouká. Kotvení je většinou řešeno systémem lan a kolíků nebo kotev.Obydlíčko
Logo