Velký průvodce ložním povlečením

V posteli strávíme více než polovinu našeho života a asi třetinu každého dne. Spánek je pro naše tělo důležitý z hlediska regenerace a odpočinku. Jeho kvalita závisí na prostředí, které jsme si pro něj zvolili. Kromě postele a matrace závisí také na výběru ložního povlečení.

Autorem článku jsou odborníci na povlečení z PovlečemeVás.cz.

Na materiálu záleží

Znáte snad něco lepšího než se zachumlat do voňavého povlečení, které je pěkné na pohled a příjemné na dotek? Dejte si pozor na povlečení ze směsových tkanin nebo polyesteru. Třeba takový satén z polyesteru sice chladí, ale zároveň elektrizuje vlasy a klouže.

Bavlněné povlečení

To je prostě klasika. Je měkké a bude se vám pod ním pohodlně usínat. Jeho nevýhodou je celkem náročná údržba. Mačká se, takže ho musíte žehlit nebo mandlovat.

Flanelové povlečení

Počesaná bavlna s oboustranným vlasem vás spolehlivě zahřeje i během chladných nocí.

Krepové povlečení

Strojově tvarovaná bavlna, v pravidelných pruzích se střídá jemný a nařasený materiál. Někomu tato úprava nemusí vyhovovat, může jej škrábat. Jeho výhodou je to, že i když ho vyždímete, nemusíte jej žehlit.

Perkálové povlečení

Povlečení z hodně husté tkaniny. Je unikátní zejména tím, že skrz ni neproniknou žádné částečky. Snadno se udržuje, je velmi odolné a dlouho vám vydrží. I když jej budete často prát, pořád bude vypadat pěkně. Dobře saje vlhkost a snadno se přizpůsobí lidské siluetě a teplotě.

Saténové povlečení

Vysoce kvalitní česaná bavlna, která se leskne. V létě chladí a nemusí se žehlit. Ale dejte pozor na materiál. Některé saténové povlečení je z polyesteru namísto bavlny.

Žerzejové povlečení

Jersey je hladká pletenina příjemná na dotek a nenáročná na údržbu. Povlečení se nemačká a není třeba jej žehlit. Je prodyšné a dobře saje.

Biber povlečení

Biber je bavlněná látka s měkkým, ale zdrsněným povrchem. Je příjemně teplá, tudíž vhodná pro chladná roční období. Nemusí se žehlit a údržba je celkově nenáročná.

Vyberte správnou velikost

Standardní velikost je 70×90 cm pro polštář a 140×200 cm pro přikrývku. Při výběru povlečení se ale můžete setkat i s prodlouženým povlečením (140×220 cm) a francouzským povlečením. To má rozměry 200×200 cm nebo klidně i 240×240 cm.

Jak často povlékat?

Abyste předešli množení roztočů v lůžkovinách, doporučujeme měnit povlečení každé dva týdny. A vyperte jej alespoň na 50°C, ideálně naruby. Povlečení alergiků můžete klidně měnit každý týden.

Jak udržovat povlečení krásné na pohled, jemné na dotek?

 • Řiďte se pokyny k údržbě jednotlivých druhů materiálu. Bavlnu můžete klidně prát na 60°C, choulostivé a směsové materiály na méně. Abyste se zbavily choroboplodných zárodků, můžete použít desinfekci na prádlo.
 • Povlečení perte naruby. Zapněte knoflíky i zip. Ochráníte barvu i tkaninu před poškozením.
 • Před prvním použitím jej vyperte na 40°C.
 • Požívejte pouze šetrné prací prostředky. Na barevné povlečení prací prostředek na barevné prádlo, pro tmavé povlečení zase prostředek na praní černého prádla.
 • Když perete povlečení z mikromateriálů, nepoužívejte aviváž. Povlečení by ztratilo svou savost.
 • Povlečení nechte uschnout na čerstvém vzduchu. Ne každé se totiž může dát do sušičky.
 • Mnoho materiálů, ze kterých se povlečení vyrábí, se může chlubit nežehlivou úpravou.
 • Když je třeba povlečení vyžehlit, držte se štítku s doporučenou teplotou. Pak už ho stačí složit, nechat vychladnout a pak hurá do skříně.

Co s povlečením, které už dosloužilo?

Každý život jednou skončí. A platí to i pro povlečení. Když doslouží, nemusí hned letět do popelnice. Rozstříhejte ho na utěrky nebo prachovky. Potáhněte jím ramínka, už vám z nich šaty nebudou klouzat dolů. Máte domácího mazlíčka? Udělejte mu z něj pelíšek.

Šikovné hospodyňky si povlečení ušijí

Není na tom nic těžkého. Prostěradlo stačí olemovat, povlak na polštářek nejrychleji spíchnete z přeložené délky látky se záložkami na vnitřní straně přeloženými přes sebe. A povlak na peřinu není o nic složitější, jen větší. Většinou jej ušijete ze stejného materiálu jako polštář, případně můžete kombinovat letní a zimní materiál.

Kde koupit

We will be happy to hear your thoughts

   Komentujte

   Obydlíčko
   Logo