Hledej
Hledej

Jak vybrat kuchyňský dřez

V obchodech najdete spoustu různých dřezů. Přehled o používaných typech a materiálech vám pomůže s jeho správným výběrem. Dejte si pozor na to, jaký dřez nakonec koupíte. Tvar, velikost i materiál totiž výrazně ovlivní způsob jeho používání, a to hlavně v případě, že nemáte myčku na nádobí. Při výběru se neřiďte jen cenou a vzhledem, ale vybírejte i podle užitných vlastností materiálu. Zvažte tvar, velikost a materiál, ale i orientaci a šířku skříňky.

Velikost a orientace dřezu

Hloubka dřezu společně s rozměrem vany má vliv na užitný komfort. Komfortní dřezy mají hloubku minimálně 19 cm, nejlépe 20 i více. Prostorný a hluboký dřez potřebujete na umytí rozměrnějších kusů nádobí, jako jsou velké hrnce, pekáče nebo pánve. U dřezů mělkých 16 cm a méně počítejte s omezeními.

Šířku dřezu volte podle šířky skříňky. Menší kuchyňské dřezy můžete umístit do větší skříňky, ale nikdy naopak. Například dřez, který je určen pro skříňku o minimální šířce 40 cm, můžete nainstalovat i do skříňky přesahující určenou velikost.

Po správném určení šířky musíte vybrat ještě správnou orientaci dřezu na pracovní desce. Vybírejte mezi levostranným, pravostranným a oboustranným dřezem. Většina dřezů je oboustranných, takže můžete odkapávací desku otočit na kteroukoliv stranu podle vašich potřeb.

Tvar dřezu

Dřez bývá nejčastěji obdélníkový, vyrábí se však spousta dalších tvarů, jako například kruh, čtverec, lichoběžník, kosočtverec, ovál nebo kapka. Všechny speciální tvary mají menší použitelnou plochu a snižují komfort užívání. Netradiční variantou je volně stojící dřez, který vyžaduje více prostoru. S jeho instalací bývají větší problémy a je mnohem dražší.

Další variantou je rohový dřez. Ten ale volte jen v případě, že jiná možnost nepřipadá v úvahu, například kvůli umístění odpadu a přívodu vody. Mytí nádobí v rohu kuchyně není většině lidí příjemné, a navíc jsou rohové skříňky a umyvadla dražší.

Vzhled a doplňky

Při výběru slaďte styl dřezu s designem baterie a celé linky. Ke dřezům z kompozitních materiálů volte baterii se shodným barevným povrchem. Výrobce může baterii ručně dostříkávat na požadovaný dekor. U nerezu si můžete vybrat mezi hladkým, kartáčovaným a profilovaným povrchem. Glazovaná keramika se prodává v mnoha barevných odstínech. Umělý kámen má na rozdíl od toho přírodního široké spektrum barevných příměsí.

K nerezovým dřezům se hodí nerezová baterie nebo typ dokončený chromem. Nerez je masivní, chrom pouze vrstva nanesená na mosazi. Ke keramickým dřezům a rustikálnímu či venkovskému nábytku se zase hodí stylové mosazné baterie v barvě mědi.

Dřez můžete vybavit speciálním odkapávacím košem na ovoce a zeleninu nebo zvláštní malou vanou určenou na oplachování čerstvých plodů. Komfortní dřezy mají i posuvnou desku na krájení potravin. Dřez můžete doplnit filtrem na vodu nebo drtičem odpadu. Baterii můžete vybavit sprškou a perlátorem pro úsporu vody.

Pokud nemáte myčku na nádobí, volte raději dvojdřez se dvěma vanami a plochou pro odkapávání nádobí. U dražších dřezu bývá klasický špunt nahrazen kovovou záplatkou, kterou otevřete speciálním knoflíkem vedle baterie. Některé modely mají vedle otvoru pro baterii další, který slouží pro uchycení dávkovače saponátu.

Materiály

Dřezy se vyrábí z plastu, smaltu, nerezu, umělého i přírodního kamene, corianu a glazované keramiky. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Dřez ze smaltu nebo plastu je levný, ale velice snadno podléhá jakémukoliv poškození.

Nerez má vysokou odolnost proti mastnotě, kyselému prostředí, různým chemikáliím a tvrdé vodě. Patří mezi nejhygieničtější materiály, nevsakuje do sebe žádné pachy ani nečistoty a nekoroduje. Nevýhodou nerezu je možnost vzniku drobných deformací a u některých typů i poměrně jednoduché mechanické poškození.

Corian je umělý kámen z bauxitu spojeného akrylátem. Je velice odolný a můžete z něj odlít pracovní desku včetně dřezu z jednoho kusu přesně na míru. Plusem umělého kamene je vysoká kvalita, praktičnost, hygieničnost a snadnější údržba. Díky speciální povrchové úpravě je vysoce odolný vůči mechanickému poškození. Umělý kámen oficiálně snese maximálně 280 °C. Podle odborníků je však maximální hranice nižší. Nevýhodou umělého kamene je nebezpečí uvolnění toxických látek z akrylátu při vyšších teplotách.

Přírodní kámen je velmi kvalitní a odolný jak proti mechanickému poškození, tak i vysokým teplotám. Nevýhodou je vysoká cena a nutná občasná údržba. Glazovaná keramika si udrží pěkný vzhled řadu let, vyniká pevností a odolností vůči chemikáliím a potřebná údržba je minimální. Nevýhodou je nutnost opatrné práce s většími předměty, protože při jejich pádu z výšky může dojít k prasknutí nebo odštípnutí kusu keramiky.

Tipy k nákupu

U granitového dřezu si zjistěte jeho složení. Na kvalitní dřezy se používá pojivo na bázi akrylátu. Ve srovnání s polyesterovým pojivem má lepší fyzikálně mechanické vlastnosti, jako je pevnost, stálobarevnost a odolnost proti nárazu, vrypu a teplotním šokům. Materiál by měl obsahovat minimálně 80 % křemenných písků. Zbytek tvoří pojivo a barviva.

Pokud u granitového dřezu není uvedeno složení, jde velmi pravděpodobně o napodobeninu granitu nebo v nejhorším případě o plast. Dřez si před nákupem osahejte a přesvědčte se, že je na omak příjemně kamenný, hedvábně jemný a že materiál je tvrdý, houževnatý a neporézní.

Barevný odstín vybírejte podle vzorníku barevných kamenů, nikoliv podle katalogů nebo letáků. Vzhledem k limitům tisku totiž nelze dosáhnout reálného odstínu. Jestli vybíráte dřez přes internet, nechte si od prodejce barevné vzorky materiálu zaslat.

U nerezového dřezu se ujistěte, že je vyroben z chromniklové nerezové oceli 18/10. Také zkontrolujte tloušťku plechu. Ta rozhoduje o tom, jak dobře vám dřez bude sloužit. Čím je plech tlustší, tím hlubší vana se z něj dá vylisovat. Tenkostěnné dřezy se snadno promáčknou a stojánková baterie v nich není stabilní.

Velice kvalitní jsou dřezy vyrobené z plechu o tloušťce 1 – 1,2 mm. Mezi kvalitní se dají počítat i dřezy s tloušťkou plechu 0,7 – 0,8 mm. Standardní dřezy jsou vyrobeny z plechu o tloušťce 0,6 mm, na trhu se však objevují i nekvalitní dřezy z plechu o síle 0,3 a 0,4 mm. Těm se raději vyhněte.

 

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu