Jak si vybrat zahradní stan?

Zahradní stany jsou vhodné pro občasné zahradní slavnosti a rodinné sešlosti. Po skončení oslavy je zase snadno složíte a uskladníte. Stany jsou cenově dostupné a dají se snadno přenášet. Při nákupu zvažte, v jakých podmínkách budete stan využívat a co od něho očekáváte. Hlavně si promyslete, pro kolik lidí nejčastěji oslavy na zahradě pořádáte. Při výběru jste pak limitováni i samotnou velikostí zahrady.

Rozměry

Nejmenší stany se vyrábí s půdorysem 3 × 3 metry. Do takového stanu se vejde malý stolek pro čtyři osoby. V nabídce jsou však stany až do rozměru 6 × 12 metrů, a pokud vám to stále nestačí, můžete stany postavit vedle sebe a vzájemně propojit. Pro běžnou rodinnou slavnost vám postačí stan o velikosti 3 × 6 metrů.

Pokud zahradní stan nepoužíváte, je potřeba ho složit a odnést na skladovací místo. Proto jsou při výběru důležitým parametrem rozměry stanu po složení a jeho hmotnost. Mnozí výrobci již jako součást balení dávají i praktickou tašku, která usnadní přenos stanu a jeho uskladnění.

Design

Pokud zahradu ladíte do určitého stylu, tak dbejte i na design zahradního stanu. Měl by do něj “zapadnout”. Na výběr máte z mnoha barevných provedení včetně různých potisků. Stany mohou být ze všech stran otevřené i zcela uzavřené, v bočních stěnách pak mohou být různě tvarovaná okna. Vždy je lepší vybrat stan s odnímatelnými bočními stěnami a sítěmi proti obtížnému hmyzu.

Materiál

Zahradní stany bývají tvořeny konstrukcí z hliníkových či plastových profilů a krycí plachtou. Levnější stany, které poskytnou ochranu spíše jen proti slunci, jsou vyrobeny z PVC tkaniny s nízkou gramáží. Čím vyšší gramáž tkanina má, tím lepší ochranu proti dešti poskytne. Gramáž 100 g/m2 jako ochrana proti dešti nestačí. Dobrou volbou může být i tkanina z nepromokavého polyetylenu.

Konstrukce

Při nákupu zahradního stanu dbejte především na jeho stabilitu a snadnost stavby i složení. Stan by měl odolat povětrnostním vlivům a vám poskytnout pocit bezpečí. Konstrukce stanu bývá klasická nebo nůžková. Klasická konstrukce bývá ze slabých trubiček s osazenými konci, pomocí kterých se trubičky prodlužují. Konstrukce je jednoduchá na stavbu, ale stabilita a výdrž stanu nebývá u nejlevnějších modelů nejlepší.

Nůžkové stany jsou dražší, ale konstrukce je pevnější a stabilnější. Rozložení nůžkového stanu je pak mnohem snadnější a rychlejší. U klasické konstrukce trvá stavba několik desítek minut, u nůžkových stanů několik vteřin. U klasické konstrukce totiž musíte skládat několik dílů do sebe, u nůžkové konstrukce stan pouze roztáhnete a na konstrukci natáhnete plachtu.




Obydlíčko
Logo