Rady pro výběr zahradní pohovky

Díky zahradní pohovce se budete na zahradě cítit jako ve svém obýváku, jen budete sedět na čerstvém vzduchu. Při jejím výběru musíte zvážit její umístění. Je totiž rozdíl, jestli bude stát na kryté terase, v polozakryté pergole nebo v prostoru bez zastřešení. Pokud na ni bude často pršet, musí být z mnohem odolnějšího materiálu.

Vzhled

Pohovka na zahradu většinou mívá volné polštáře. Může být dvoj, troj i vícemístná, klasická, rohová i do U. Při výběru pak záleží na tom, jak velký prostor máte k dispozici a kolik lidí na ní bude sedat. Některé zahradní sedačky mají dokonce skrytý úložný prostor. Pohovka by měla mít područky, protože sezení pak bude pohodlnější.

Rozměry

Rozměry pohovky jsou podobné jako u klasických pohovek do interiéru. Pokud ji budete používat spolu s odkládacím stolkem, měla by výška sedu odpovídat zhruba výšce stolku. Výška sedáku od země by měla být zhruba 40 cm (v zatíženém stavu alespoň 30 cm), hloubka sedáku alespoň 42 cm, sklon sedáku maximálně 25°, výška opěradla minimálně 45 cm a šířka sedací plochy alespoň 50 cm na osobu.

Materiály

Jestliže bude pohovka stát pod střechou, může být vyrobená z přírodních materiálů, jako je ratan, banánové listy, vodní hyacint či méně odolné druhy dřev. Na otevřená místa jsou vhodný umělý ratan, hliník, nerez či kvalitní dřevo, jako je třeba meranti, akát nebo teak. Snad nejoblíbenější jsou pohovky z umělého ratanu, protože je odolný a snadný na údržbu.

Nábytek z umělého ratanu by měl mít železnou, nebo ještě lépe hliníkovou konstrukci. Dřevo je odolné, ale musíte se o něj více starat, takže ho volte jen v případě, že vám to nevadí. Kov je na údržbu snadný, ale studí, takže je vhodné použít volné polštáře.

Volné polštáře nebo čalounění by měly být potažené látkou, která je odolná proti vodě, slunečnímu záření, je snadno čistitelná a barevně stálá. Vhodným materiálem je třeba polyakryl, který je odolný nejen vůči dešti, ale i slunečnímu záření. Volné čalounění je lepší volbou, protože ho v případě intenzivního deště můžete schovat pod střechu.

Konstrukce

Zkontrolujte si stabilitu i pevnost konstrukce a kvalitu spojů a jejich dotažení. Volbu pohovky ovlivní také podlahová krytina, na které bude stát. Na dlažbu se širokými spárami se nehodí nábytek s drobnými nožkami, protože by mohly zapadnout do mezer, těžké kovové podnoží zase může poškrábat choulostivější dřevěnou podlahu. Kovový nábytek postavený na trávníku se pak většinou nepříjemně bortí.Obydlíčko
Logo