Hledej
Hledej

Jak vybrat postel

Samotná postel neovlivní kvalitu spánku tolik jako matrace, rošt a materiál přikrývek a polštářů. I výběrem špatné postele si však můžete zadělat na zdravotní problémy.

Základní obecné rady

Při nákupu si dávejte pozor na to, co je v ceně postele. U mnoha modelů je v ceně pouze rám. Rošt a matraci si musíte přikoupit, takže se vám o ně navýší pořizovací náklady. U celočalouněných postelí a válend bývá cena konečná, protože matrace bývá součástí konstrukce.

Stylovka od KARE
Stylovka od KARE

Výrobce se vždy snaží uspokojit požadavky všech zákazníků a nabídnout výrobky ve všech cenových kategoriích. Aby však dokázal vyrobit levnější řadu nábytku, musí volit levnější materiály či kování, případně volit menší tloušťku materiálu. Při nákupu levného nábytku tak můžete zjistit, že síla materiálu neodpovídá jeho ideální tloušťce. Ta však bývá u dražšího nábytku často až zbytečně předimenzovaná.

Při výběru postele na internetu se kromě barevnosti a designu zaměřte na použité materiály, rozměry a typ postele. Design volte podle ostatního zařízení ložnice. Volbu rozměrů a typ postele částečně ovlivní i velikost ložnice. Mnohdy se totiž budete muset přizpůsobit prostoru, který máte k dispozici. Při online nákupu se na chybějící údaje zeptejte samotného prodejce. Při nákupu v kamenném obchodě zkontrolujte i stabilitu a kvalitu konstrukce lůžka a zaoblení hran bočnic.

Rozměry postele

Minimální délka postele se rovná výšce člověka plus alespoň 25 cm (lépe 30 cm). Pokud tedy měříte více než 175 cm, volte raději postel s prodlouženou délkou. Šířka postele pro jednu osobu musí být alespoň 80 cm, ale na posteli o šířce 90 nebo 100 cm se vám bude spát pohodlněji.

Dvěma lidem může stačit i jeden a půl lůžko o šířce 140 cm, pokud se ale chcete komfortně vyspat, volte klasické dvojlůžko o šířce 160, 180 nebo nejlépe 200 cm. Optimální rozměry dvojlůžka jsou tedy 180 × 200, nebo ještě lépe 200 × 200 cm.

Ideální výška lehací plochy je 45 až 65 cm. Záleží především na výšce vaší postavy.

Celkovou výšku postele ovlivní i výška matrace. Výška ložné plochy by neměla klesnout pod 30 cm. Hygienické minimum je 25 cm, a to nejen kvůli snadnějšímu vstávání, ale i s ohledem na prach a proudění vzduchu. Pod vyšší postelí bez úložných prostor se vám také bude snáze uklízet. Vyšší ložnou plochu ocení starší lidé, protože se jim bude snáze ulehat i vstávat. Vhodné jsou postele, u kterých můžete zvolit výšku umístění roštu.

Postranice postele by měly být alespoň 7 cm a více pod úrovní matrace. Záleží na tvrdosti matrace. Je to z toho důvodu, aby vás bočnice netlačily do nohou při vstávání z postele. Bočnice by měly mít zaoblené hrany. Pokud je to možné, zjistěte si i sílu materiálu. Tloušťka bočnic a čel by měla být alespoň 2,5 cm. U masivu je ideální minimální tloušťka 3 – 4 cm. U bočnic z lamina je pak ideální zdvojené lamino o tloušťce 3,6 cm.

Vzhled postele

Postel může být bez čel, s jedním nebo s oběma čely. Čelo u hlavy chrání před průvanem, dá se o něj opřít a nepadá díky němu polštář. Také brání v odření rukou v případě, že se v noci rozmachujete. Čelo v nohách postele není tolik důležité, ale může bránit průvanu na nohy, případně padání peřiny. V malém prostoru však bude spíše překážet. Čalouněné čelo u hlavy pak umožní pohodlnější sezení, protože nebudete potřebovat polštář pro změkčení. Bez čel jsou většinou válendy s úložným prostorem.

Problematické mohou být i nohy postele. Především u tenkých nožek totiž hrozí, že si o ně zlomíte při nepozornosti prsty. Pokud nejsou nožky umístěné dál od rohů, volte raději bezpečnější tlustší a oblé nohy. Dejte si pozor i na různé designové nožky, které zasahují do prostoru mimo rám lůžka. Mohli byste o ně v noci zakopnout.

Ideálně si vyberte postel, která umožňuje větrání zespodu. Omezíte tak množení roztočů a tvorbu plísní. Pod postelí by neměly být uložené žádné věci, aby pod ní mohl volně proudit vzduch. Pokud studenému vzduchu při zemi postavíte překážku, poteče přes vás a ne pod vámi.

Čalouněné postele poskytnou větší komfort při používání. Hůře se však udržují a drží se v nich prach a roztoči. Nejsou tak příliš vhodné pro alergiky. Výhodou celočalouněných lůžek bývá velký úložný prostor. Pro trvalé spaní však nejsou příliš vhodné. Úložný prostor pod postelí je vhodnější ve formě zásuvek, a to kvůli snadnější přístupnosti (v porovnání s postelemi, které mají úložný prostor přístupný po vyklopení roštu. Do těch však většinou uložíte více věcí).

Materiál

Levné postele jsou nejčastěji vyrobené z lamina nebo masivu, případně v kombinaci s dýhováním. Výhodou masivu je zdravotní nezávadnost, přírodní původ a příjemnost na dotek. Postele z masivu patří k nejkvalitnějším a na rozdíl od lamina a kovu nevržou, pokud jsou dobře vyrobené. Ve dřevě totiž lépe drží spojovací materiál.

Cenově dostupnější jsou postele z měkčího dřeva, jako je smrk či borovice. Jsou však náchylnější k poškrábání a tvorbě otlaků. Postele z tvrdšího dřeva, jako je buk, bříza nebo dub, jsou dražší. Smrk je oproti borovici lepší, protože na slunci tolik nemění barvu a obsahuje méně pryskyřice. Také má méně suků. Borovice je oproti smrkovému dřevu křehčí, takže je dobré vybrat silnější materiál.

Postel z lamina nejvíce trpí ve spojích (čela a bočnice). Spoje se po čase vyviklají a nejdou již dotáhnout. Další nevýhodou mohou být nalepené hrany, především ty na vrchní straně postranic, které jsou nejvíce namáhané. Po čase se mohou začít odlupovat. Proto jsou lepší ABS hrany, které se neloupou a jsou odolnější. Postele z MDF jsou oproti postelím z lamina kvalitnější, ale dražší.

Dýhované postele jsou většinou vyrobené z dřevotřísky dokončené dýhou. Oproti lůžkům z masivu jsou levnější a napohled je od nich nerozeznáte, mají však nižší pevnost ve spojích. Oproti laminu jsou dražší, ale rám je o něco pevnější.

Postele mohou být vyrobené také z kovu. Levné typy nemívají velkou stabilitu a také vržou. Kvalitnější jsou kovové postele české výroby. Každý kov však může být zdrojem rušivých zón a může ovlivňovat kvalitu spánku. Zajímavý design mívají kované postele, ale za pravou kovářskou práci si musíte připlatit. Kvalitní kovové postele nevržou, nevýhodou je však chladný povrch kovu, který nemusí být příjemný na dotek.

Z hlediska snadné údržby je vhodné lamino, kov a masiv natřený klasickým vodouředitelným lakem. Lak by měl být zdravotně nezávadný a voděodolný. Podobné vlastnosti jako vodouředitelný lak má i olej. Vosk je méně odolný proti mechanickému poškození a vlhkosti. Navíc se musí pravidelně obnovovat. Je však příjemný na dotek stejně jako olej. U čalouněné postele volte potah z omyvatelné látky, kůže nebo ekokůže. Ideální je snímatelný a pratelný potah.

Konstrukce postele

Životnost lůžka nespočívá jen v použitém materiálu, ale také v celkové konstrukci lůžka. Její kvalitu však zkontrolujete spíše v kamenné prodejně, kde si můžete nábytek “osahat”. Ovlivňují ji například použité konstrukční spoje. Jednolůžka a levnější dvojlůžka mají rohové spojení čel a bočnic jedním šroubem a dvěma kolíky, kvalitnější dvoulůžka by měla mít alespoň dva šrouby a dva kolíky. Postele od šířky 140 cm včetně by měly mít středovou vzpěru. Ještě lepší je, pokud je středová vzpěra doplněná jednou či dvěma podpěrnými nohami.

Pod postelí by měl být ideálně volný prostor pro proudění vzduchu, aby byla dobře odvětrávaná matrace. Ideální je tak rám postele na nožkách, případně lůžko s prodlouženými čely, které přejímají funkci noh. V malém bytě se vám však budou hodit úložné prostory pod postelí pro uskladnění sezónních věcí.

Pokud chcete koupit celočalouněnou postel s úložným prostorem, vyzkoušejte si mechanismus otevírání. Musí to být natolik snadné, aby to zvládlo i dítě. Postel se po otevření nesmí samovolně zavírat. Kování by mělo být zakrytováno tak, abyste se o něj nemohli poranit. Do úložného prostoru musí proudit vzduch, aby bylo zajištěno odvětrávání matrace.

Vyzkoušejte si stabilitu postele a dávejte pozor, zda rám někde nevrže nebo se neviklá. Při vstávání nebo ulehání se opřete o jednu bočnici. Druhá strana postele se nesmí zvednout. Hrana matrace má sahat těsně pod hýždě. Nohy by se při sezení na okraji postele měly dotýkat celou plochou podlahy a zároveň by měly být ohnuty v pravém úhlu. Zvláště u postele pro seniory by pak neměl mít rám lůžka ostré hrany.

Kde koupit online

Nákup online může ušetřit hodně času i prostředků. Kliknutím na odkazy níže se dostanete k nabídce XY u ověřených e-shopů:
Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu