Jak vybrat vhodný sedací vak? Rozhoduje materiál, výplň i jeho cena

Sedací vaky a pytle jsou mezi dospělými stále oblíbenější. A není se čemu divit. Oproti běžným pohovkám mají totiž hned několik výhod. Jsou pohodlné, dobře se s nimi manipuluje a navíc jsou šetrné k páteři. Vybrat si ten správný výrobek však může být obtížné, na trhu se totiž vyskytuje mnoho variant, které se od sebe liší nejen designem, ale také materiálem a celkovou kvalitou. 

Pokud i vy máte problém se v obrovském množství výrobků vyznat, nezoufejte. Pomůžeme vám vybrat ten, který přesně vyhovuje vašim požadavkům.

Proč je sedací vak správnou volbou? 

Chcete si do bytu pořídit praktický doplněk? Anebo toužíte oživit stereotypní interiér či zahradu? Pak jsou sedací pytle a vaky skvělou volbou. Kromě toho, že rozzáří každý bytový prostor, se totiž perfektně hodí i do exteriéru. Díky tomu, že se absolutně přizpůsobí tvaru jakéhokoli těla, přináší zcela novou kvalitu sezení, kterou doporučuje celá řada lékařů a fyzioterapeutů

Sedací pytel OMNIBAG

Pro jejich koupi hovoří i nízká hmotnost a cenová dostupnost. Díky variabilitě materiálů a barev navíc perfektně zapadnou do každého prostředí. Stačí si jen vybrat.

Důležitou roli hraje materiál

Jak už zaznělo výše, sedací pytle a vaky se vyrábějí v mnoha různých materiálech. Typicky jsou k dostání produkty z:

 • Polyesteru
 • Nylonu
 • Bavlny
 • Plyše
 • Ekokůže

Každý materiál má svá specifika a vyžaduje rozdílný způsob zacházení. Například plyš je na dotek velice příjemná, její údržba je oproti ostatním materiálům ale podstatně náročnější. Něco jiného plak platí pro syntetiku, která se na rozdíl od plyše hodí i do venkovních prostor. Vyniká totiž svou rezistencí vůči vodě a vlhku. Jednodušší je i její čištění, na druhou stranu ale nevypadá tak elegantně.

Ekokůže

Ačkoli se v případě tohoto materiálu jedná o stoprocentní náhražku, na první pohled je od pravé kůže k nerozeznání. A teď nemluvíme jen o designu. Tato syntetická látka totiž napodobuje i její vlastnosti. Je navíc extrémně příjemná na dotek a na rozdíl od reálné kůže mnohem lépe propouští vzduch. Co je ale její nevýhoda, je nízká odolnost vůči poškození. Snadno se poškrábe ostrými předměty, nedoporučuje se proto do domácností s domácími mazlíčky. Dobrou volbou není ani v případě, že sháníte sedací vak na zahradu. Ekokůže totiž není odolná vůči vodě a po čase může navlhnout.

Co se týče čištění, údržba je velmi jednoduchá. V případě zašpinění materiálu jej stačí otřít vlhkým hadříkem. Pokud je skvrna výraznější, můžete sáhnout i po čisticím prostředku. 

Plyš

Plyš se velice podobá klasickému textilu, díky drobným vláskům je ale o poznání příjemnější na dotek. Působí také mnohem elegantněji. Sedací pytle a vaky z tohoto materiálu se proto skvěle hodí do obývacích pokojů či ložnic. Stejně jako v případě ekokůže, ani plyš není vhodnou volbou pro venkovní použití. Její čistění je totiž náročnější, a tak byste se některých skvrn (třeba od hlíny nebo od trávy) už nemuseli zbavit. Pokud jde o lehké zašpinění běžným používáním, nejlépe se čistí vaky se snímatelným potahem, které lze jednoduše vyprat v pračce. Ty nesnímatelné lze očistit za pomocí mokrého hadru a pracího prostředku.

plyš dobře znáte z dětských hraček

Nylon

Sedací vak z nylonu je jasnou volbou v případě, že hledáte super odolný materiál, který dlouho vydrží. Významně odolává vůči tahu, oděru i roztrhání. Můžete jej bez obav použít i do exteriérů, je totiž rezistentní vůči vodě a hůře se na něm usazují nečistoty. Tyto praktické vlastnosti jsou však kompenzovány tvrdším materiálem, který na dotek není tak příjemný jako například ekokůže nebo plyš. 

Pokud budete materiál čistit, sáhněte po mokrém hadru a čisticím prostředku. Vyvarujte se však preparátům na bázi kyselin, které by potah mohly nevratně poškodit. 

Polyester 

Podobně odolné vlastnost vykazuje i polyester, který se navíc vůbec nemačká. Díky rezistenci vůči vodě může být pytel z tohoto materiálu použit i jako doplněk na zahradu, nemusíte si přitom dělat starosti z jeho navlhnutí. Z polyesteru navíc bez problémů umyjete i výraznější špínu. Drobné šmouhy se ale naopak čistí o poznání hůře.

Bavlna

Sedací pytle a vaky z bavlny jsou mezi zákazníky oblíbené hned z několika důvodů. Kromě toho, že se jedná o zcela přírodní materiál, se potahy z ní vyrobené vyznačují také vysokou odolností vůči tahu a oděru, velmi spolehlivě navíc propouští vzduch. Co ale naprosto nepřichází v úvahu je použití bavlny ve venkovních prostorách. Oproti jiným materiálům totiž nadměrně pohlcuje vlhko a také se velmi snadno ušpiní. Snímatelné potahy lze na druhou stranu zcela jednoduše vyprat. Vaky a pytle z bavlny lze samozřejmě čistit i ručně, a to mokrým hadrem a čisticími prostředky. V případě větších nečistot je dobré sáhnout po kartáči.

Tip: zde od nás najdete více tipů pro čištění textilu.

Pohodlí určuje i výplň

O výsledné kvalitě samozřejmě nerozhoduje jen materiál potahu, ale také samotná náplň do sedacích vaků. Ty jsou zpravidla plněny kuličkami, které se po dosednutí přizpůsobí tvaru těla. Trvejte na tom, aby tyto kuličky byly vyrobeny z vysoce kvalitního potravinářského polystyrenu. Budete mít jistotu, že je výrobek zdravotně nezávadný a pro vaši domácnost tak představuje zcela bezpečnou volbu. 

Takto vypadá 400 listrů polystyrenových kuliček

Pro ty, kterým výplň z polystyrenových kuliček nevyhovuje, existuje jiná alternativa, a sice vaky a pytle plněné vzduchem. Takto řešené produkty zaručují téměř stejné pohodlí, mají navíc tu výhodu, že jsou extrémně lehké. Dají se rovněž zcela vyfouknout, a tak odpadá starost s jejich uskladněním nebo převozem.

Doplňovat anebo naopak vyprazdňovat se samozřejmě dají i kuličkové vaky a pytle. Náplň se totiž může časem sesednout, pak je nutné část přidat. Stejně tak se může stát, že na vás bude vak naplněný až příliš. Abyste s množstvím náplně mohli snadno pracovat, je ale třeba zvolit takový výrobek, který půjde otevřít bez nutnosti párání. Ideální je v tomto ohledu dvojí systém uzavírání, který je kombinací klasického a suchého zipu. 

Vybírejte z široké nabídky tvarů a barev

Sedací pytle a vaky si můžete pořídit v mnoha barevných alternativách. Od jednobarevných přes vzorované až po ty s potiskem. Ať už je pořizujete do ložnice, k bazénu nebo do obývacího pokoje, na své si jistě přijde každý z vás. Fantazii se meze nekladou ani co se týče tvaru. Velice oblíbené jsou momentálně například sedací pytle ve tvaru hrušky, pro fanoušky sportu je k dispozici fotbalový míč a velká rodina jistě ocení sedací pytle velikost XXL s nosností až 200 kilogramů

Pozor na levné sedací vaky a pytle 

Cena, kterou za sedací pytel zaplatíte, se odvíjí od několika faktorů. Rozhoduje o ni kvalita výrobku, materiál, ze kterého je vyroben a v neposlední řadě také značka. I v tomto případě platí pravidlo, že čím levnější výrobek pořídíte, tím nižší kvalitu od něj můžeme očekávat. Nesnažte se proto sehnat sedací pytle levně za každou cenu. Rozhodně se totiž vyplatí pořídit vak od renomovaných výrobců, která jsou sice obvykle dražší, zároveň ale máte jistotu férového jednání v případě reklamace. Nemusíte se navíc bát, že se vám vak po několika měsících používání opotřebuje. Z dlouhodobého hlediska se tedy investice rozhodně vyplatí. 

We will be happy to hear your thoughts

   Komentujte

   Obydlíčko
   Logo