Hledej
Hledej

Rady pro výběr vitríny

Jste stiženi sběratelskou vášní nebo jen máte slabost pro bytové dekorace? Vychováváte nadaného umělce a nevíte, kam vystavit jeho díla? Pořiďte si pořádnou vitrínu. Uložíte do ní dekorace, bytové doplňky, sbírku, rodinný porcelán i suvenýry z cest. Budou krásně vidět a přitom se na ně nebude prášit. Vitríny mohou být částečně, ale i celoprosklené, takže záleží jen na vás, jakou si vyberete.

Vzhled

Vitrína může být součástí obývací stěny, ale může se jednat i o solitér. Pokud je součástí stěny, tak se většinou jedná o úzkou vyšší skříňku, která má ve spodní části zásuvky nebo klasickou skříňku uzavřenou dvířky. Horní část je pak prosklená. Tyto kombinované vitríny se hodí pro uložení pár kousků dekorací.

Vášnivému sběrateli by kombinovaná vitrína nejspíše nestačila. Pro něj je vhodná solitérní vitrína o větší šířce, která má prosklená dvířka nebo je celoprosklená a vystavené předměty jsou tak vidět ze všech stran. Velikost volte nejen podle množství ukládaných předmětů, ale i podle prostoru, který máte k dispozici.

Do malého bytu se bude hodit závěsná vitrína. Ta se často stane dominantním prvkem interiéru. Dejte pozor na její nosnost a rozhodně ji nepřetěžujte. Mohla by se časem odtrhnout a spadnout, přičemž by se nerozbila jen sama, ale mohly by se rozbít i věci v ní. A to by bylo dvojí neštěstí bez ohledu na to, že prý střepy přináší štěstí.

Trendem moderních vitrín je zabudované LED osvětlení. Nejen že získáte další zdroj světla v místnosti, ale zvýrazníte tak i vystavené předměty. Mnohdy si můžete zvolit i barvu světla. Efektně vypadají také prosvětlené police. Dalším zvýrazňujícím prvkem bývá zrcadlo na zadní vnitřní stěně vitríny. Počet umístěných předmětů se tak opticky zdvojnásobí a uvidíte i jejich zadní část.

Materiály

Celoskleněné vitríny mívají spoje vyrobené z kovu nebo plastu, přičemž ty kovové jsou většinou kvalitnější. Částečně prosklené vitríny se vyrábí z masivu (borovice, dub, buk, bříza i jiné) i z lamina. Ty jsou většinou levnější. Sklo musí být bezpečnostní, které se při případném rozbití rozpadne na malé neostré úlomky. Nemusíte se tak bát pořezání od ostrých střepů. Pokud nechcete, aby byly předměty ve vitríně úplně vidět, volte leptané nebo matované sklo.

U nejvíce namáhaných kusů nábytku je místo skla použito plexisklo, které je odolnější, pevnější a pružnější. Vitrínu slaďte s ostatním nábytkem v místnosti. Vitríny z masivu se hodí spíše do klasických interiérů, ty z lamina do modernějších (není to však pravidlem). U lamina si můžete vybrat ze široké škály barev a dekorů i stupňů lesku.

Konstrukce

Při nákupu si dávejte pozor na stabilitu vitríny a nosnost jejích polic (především pokud jsou skleněné). Zkontrolujte pevnost a kvalitu spojů i použitého kování (závěsy, výsuvy). Vysoké a závěsné vitríny musí mít přípravu pro upevnění ke zdi, kování si však ve většině případů musíte dokoupit podle typu zdi, ke které budete vitrínu připevňovat.

Kde koupit

Nákup online může ušetřit hodně času i prostředků. Kliknutím na odkazy níže se dostanete k nabídce vitrín u ověřených e-shopů:
Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu