Vyzkoušeli jsme úklid bez chemie s E-cloth hadříky a rozprašovačem. Koná se překvapení?

Kdo chce bydlet krásně a chytře, měl by do svého obydlíčka zakomponovat i ekologii. A to nejen v podobě třídění odpadu, šetření vodou a energiemi, ale též formou úklidu bez agresivní chemie. Jenže, bude to fungovat? Nezarosteme za chvilku špínou jen proto, že ekologické přípravky nemají sílu těch chemických? Dokáže něco ekologicky umýt nádobí v myčce nebo důkladně vyčistit sprchový kout? A co toaleta nebo pračka, lze i tady úspěšně použít ekologii?

To jsou logické otázky každého zájemce o ekologické produkty do domácnosti. Ale těžko se na ně odpovídá, pokud chybějí zkušenosti. I proto jsme se rozhodli, že pro vás některé výrobky otestujeme. A samozřejmě popíšeme, jak se nám s nimi pracovalo, co nás potěšilo nebo zklamalo. A co doporučíme, aby nahradilo chemii či jednorázové produkty v domácnosti.

Začneme startovací sadou pro úklid celé domácnosti, která se tváří, že si poradí zcela bez chemie. Nese název E-cloth Startovací sada hadříků (2 ks) a rozprašovač a skládá se ze tří prvků – dvou speciálních hadříků a z rozprašovače na vodu. Sadu můžeme testovat díky obchodu Econea.cz, který nám ji k recenzi poskytnul.

Balení

Sada hadříků a rozprašovače přišla v poměrně velké krabičce stylizované do kombinace modré a růžové. V balení byly dva hadříky, jeden v odstínu magenta, materiál má poměrně dlouhé smyky (očka z tkaniny, podobné froté materiálu, v reálu mikrovlákno). Druhý hadřík byl světle modrý a hladký, tedy bez smyků. K tomu byl v balení malý rozprašovač, který lze mačkat jen jedním prstem. Na víc prstů tu místo není.

Součástí balení je ještě brožurka v angličtině. Hadříky byly navrženy ve Velké Británii, ale vyrábějí se v Jižní Koreji.  Každý hadřík byl zabalen zvlášť do ruličky, jeden byl namotaný na ruličce z papíru, druhý na ruličce z plastu (což mě překvapilo). Rozprašovač byl k zádům krabičky připevněn plastovým „obojkem“.

Krabička je potisknutá spoustou informací o hadřících a základním návodem na použití. K tomu i doporučeními od známých výrobců praček či myček, jakými jsou Miele či třeba AEG. Pojďme se podívat na jednotlivé hadříky i rozprašovač podrobněji.

Úhledně zabaleno. Lepící pásky se sundávaly celkem těžko

Úhledně zabaleno. Lepící pásky se sundávaly celkem těžko

Vzhledem k tomu, že jsme objednávali tři produkty, byla krabička s hadříky ještě ve větší krabici kompletně vyložené papíry a zabalené maximálně ekologicky. Potěšil i průvodní dopis od Econea.cz, kde mi sdělili, jak moc jim záleží na tom, co dělají. A též kterých ekologických prvků balení bych si měla všimnout. Na konci povídání bylo i poděkování za nákup jdoucí správným směrem. Povídání bylo podepsáno naskenovanými podpisy všech lidí z obchodu Econea.cz, což je opravdu milé a velmi osobní.

Jeden hadřík byl překvapivě namotán na plastové ruličce

Jeden hadřík byl překvapivě namotán na plastové ruličce

Leštící hadřík na sklo a hladké povrchy

O leštícím hadříku se na stránkách obchodu nebo výrobce dozvíme, že jde o „speciální hadřík z mikrovláken, který je skvělý na dokonalé vyleštění hladkých povrchů, jako je sklo, chrom nebo nerez“. Tyhle vlastnosti má díky unikátní struktuře vláken.

Jde o mikrovlákna, tedy velmi jemná vlákna, která ve své vlastní struktuře disponují spoustou místa. A to díky hvězdičkovému tvaru (viz video ve spodní části článku), který se využívá také pro funkční oblečení a další materiály, na něž jsou kladeny vyšší savé a také odpařovací nároky (rychlé schnutí) než na přírodní bavlnu, len, hedvábí a podobně.

Leštící hadřík nemá lemování, jen zubatý okraj. Zde je složen na polovinu. poklice má průměr 40 cm

Leštící hadřík nemá lemování, jen zubatý okraj. Zde je složen na polovinu. poklice má průměr 40 cm

Vlákna díky té spoustě prostoru, co v sobě mají, dokáží nasát velké množství čehokoliv tekutého. Když špínu pokropíte vodou, dokáží mikrovlákna ve spolupráci s ní rozbít špínu na mikro částečky. A pak ji i s vodou absorbovat.

Hadřík je na omak hladký. A také se leskne. V jednom rohu je vytlačena značka e-cloth. Velmi příjemný je na držení v rukou, nezachytává se za nerovnosti na kůži – na rozdíl od mnoha jiných hadříků, které jsou také vyrobeny z mikrovlákna. Takže pokud máte v kůži drobné a suché prasklinky jaké je mám já, nemusíte se bát nepříjemného a někdy i bolestivého zachytávání. Ani tehdy, když je hadřík zcela suchý.

Celkové rozměry hadříku jsou 40 x 50 cm. A složení je 80 % polyester, 20 % polyamid. Hadřík je dostatečně velký pro běžný úklid. Když potřebujete vyšší vrstvu, dá se použít i po složení na čtvrtiny, šestiny nebo osminy. Stále dost velká plocha k ošetření špinavého nebo nelesknoucího se povrchu. Leštící hadřík nemá žádné strojové lemování v podobě švu. Pouze je zastřižen zubatými nůžkami.

Hadřík se používá jen v kombinaci s vodou. Nastříkat vodu na znečištěný povrch, přetřít hadříkem. A to je vše, pokud chcete pouze setřít povrch. Hadřík má garantovánu výdrž na 300 vyprání v pračce na maximálně 60 stupňů Celsia a s přídavkem minima pracího prášku. Rozhodně se nesmí použít aviváž, která by zabednila ony volné mezery ve vláknech. A bylo by po hadříku. Také se nesmí použít bělidlo, respektive odstraňovač skvrn. Ten by mohl hadřík doslova rozložit. Sušit jej lze na volno pověšený nebo v sušičce.

Leštící hadřík po několika týdnech používání

Leštící hadřík po několika týdnech používání

Výrobce sám upozorňuje, že leštění skla a dalších povrchů je dokonalé pouze po té, co byl povrch před tím omyt detergentem, tedy nějakým rozpouštěčem mastnoty. Samotným hadříkem totiž mastné zrcadlo oťapané mastnými ručkami vašeho dítěte nenaleštíte. Nejdříve omýt od mastnoty, pak teprve leštit. Ostatní běžný úklid je zcela bez problému. Podrobněji v postřezích z používání.

Univerzální hadřík

Univerzální hadřík je založen na stejném principu. Tedy mikrovlákno, které v sobě má spousty místa a které dokáže díky svému tvaru rozbít (ve spolupráci s vodou) špínu na mikro částečky a absorbovat ji. Univerzální hadřík však není hladký. Má na svém povrchu na obou stranách takzvané smyky. To jsou očka, která jsou součástí tkaniny (vlákno je utkáno do této podoby).

Díky oněm očkům (smykům) se maximalizuje schopnost hadříku absorbovat i vyšší vrstvu špíny nebo větší kousky, třeba žmolky prachu. Univerzální hadřík je o něco menší než ten leštící, a to 32 x 32 cm. Složení je stejné, tedy 80 % polyester, 20 % polyamid.

Ale univerzálního hadříku rozhodně budete mít plnější ruce než toho leštícího. Hadřík je totiž poměrně silný. Když je suchý, je vysoký asi 2 mm. A olemovaný okraj je ještě silnější. To někdy působí nepohodlně, je vhodné si dávat pozor, aby lem byl vždy vevnitř. Zejména když stíráte vyšší vrstvy nečistoty, prachu (nebo otíráte najednou opravdu velkou plochu).

Takto poslušně se prach vpije do hadříku. Nevytvoří se jediný žmolek. A můžete hadříkem šudlit všemi směry!

Takto poslušně se prach vpije do hadříku. Nevytvoří se jediný žmolek. A můžete hadříkem šudlit všemi směry!

Univerzální hadřík není určen k leštění. Je pro důkladnou očistu povrchu. Vlákna má o něco hrubší, proto s ním nedocílíte lesku. Ale to dorovnáte leštícím hadříkem, ve spolupráci pouze s vodou. Na okna či zrcadlo se pak vyplatí přidat trochu ekologického univerzálního čističe, o kterém vám napíšeme příště.

U hadříku je informace, že může během praní pouštět barvy. A ano, při prvních několika ždímáních tekla z univerzálního hadříku růžovo-fialová voda. Ale už neteče, barva vypadá, že se ustálila. Hadřík během použití mírně vyblednul. Na kvalitě materiálu to však nic neubralo.

Rozprašovač

Rozprašovač je malinký a vyložené roztomilý. Použití je klasické. Na omak je znát, že jde o pevný materiál, který vydrží mnoho otevírání, zavírání a hlavně mačkání pumpičky. Jen si na mačkání musíte vyhradit pouze jeden, maximálně dva prsty. Víc jich na pumpičku prostě nepoložíte.

Díky miniaturním rozměrům se s rozprašovačem vejdete i do pidi prostor, když v nich potřebujete postříkat povrch vodou. A střička zabere jen minimum místa kdekoliv v koupelně nebo na kuchyňské lince. Je fajn ho mít stále po ruce, člověk si na tento systém úklidu totiž rychle zvykne.

Postřehy z používání

Příjemné překvapení. To je asi to hlavní, co ve mně po prvním použití obou hadříků zůstalo. A že jsem pro ně měla spoustu využití! Zrovna jsme totiž rekonstruovali tři místnosti – měnili okna, sundávali dřevěné podhledy a dávali místo nich sádrokarton. Také se bourala část zdi, aby místo okna mohly jít dveře na plánovanou terasu.

Prostě, bylo co uklízet. A ano, vše jsem zvládla s těmito hadříky. Na omytí podlahy po malování jsem si však do vody přece jen přidala trochu octa, na leštění zrcadel a oken trochu ekologického univerzálního čističe též nabízeného na Econea.cz.

Kup na Econea.cz

Jen na rámy sprchového koutu (který je již opravdu starý – cirka 20 let – a dost rozežraný předchozí používanou chemií) jsem musela vzít osvědčenou chemii. Ale to bylo jediné místo v celém domě, kde jsem byla nucená použít chemii. Toaletu teď vynechme, na tu jsem ekologický přípravek zatím netestovala. Ale třeba brzy budu.

Leštící hadřík se používá snadno, lehce, je tenoučký a dobře se i ždímá. Leštění s ním je možné samozřejmě pouze za sucha. Když jsem okno nebo zrcadlo před leštěním neumyla univerzálním ekologickým čističem, dokonalého výsledku jsem nedosáhla. Pak jsem sklo jednou přetřela jiným hadříkem s ekologickým čističem a doleštila tímto leštícím hadříkem. Dokonalost sama. Sluníčko se mohlo usvítit, ale nikde ani jediná šmouha!

Univerzální hadřík je přímo poklad pro otírání všudypřítomného prachu! Nenechává totiž za sebou žmolky. A to ani tehdy, když stíráte vyšší vrstvu prachu nebo usazeného obroušeného sádrokartonu či tmelu. Prach se prostě poslušně zaklesne do mikrovláken a je hotovo.

Univerzální hadřík po několika týdnech tvrdého používání

Univerzální hadřík po několika týdnech tvrdého používání

Při ždímání hadry však vůbec není znát, že by prach a nečistoty v hadříku nějak držely. Krásně hned sjedou z povrchu dolů. Dodám jen, že máchám pod tekoucí vodou, na úklid nikdy nepoužívám kyblík s vodou, kde bych hadříky máchala ve špíně, kterou jsem setřela o kolo dřív. Možná i díky tomu sjelo z univerzálního hadříku vždy všechno hned pryč.

Jediné omezení je při otírání větší plochy nebo při stírání vyšší vrstvy prachu – je nutné si dát pozor, aby lemování univerzálního hadříku bylo schované uvnitř. Je totiž vyšší než plocha hadříku. Takže tu vznikne kousek pracovní plochy hadříku, který nefunguje stoprocentně – povrch musíte přejet pak ještě jednou pod jiným úhlem. A od opakovaných tahů si při použití tohoto hadříku brzo odvyknete, protože vážně většinou nejsou potřeba.

Vyzkoušela jsem si to i při mytí lednice, kdy vše, co v ní po vyskládání věcí zbylo, šlo setřít jedním tahem. I přebytečná voda se nechala nasát do hadříku. Schválně jsem si ho zvážila vyždímaný a pak naplněný vodou do té míry, aby z něj voda stále ještě nekapala, ani po pověšení. Nabral neuvěřitelných 105 ml! A neukápla z něj ani kapka. Připomínám, že byl jen mnou vyždímaný, takže nějaká voda v něm již předtím byla.

Střička se používá dobře. Nezabere v ruce moc místa, klidně v ní udržíte i druhý hadřík, pokud je střídáte: univerzálním setřít, leštícím doleštit povrch. Perfektní tandem. Jen občas, jak jsem již zmínila, to přece jen chce trochu ekologického univerzálního čističe. Ale opravdu jen v minimu případů.

Konkrétní příklad úklidu mastnoty – vana sprchového koutu. Ve sprše používáme mýdlo, nikoliv sprchový gel (jeden z prvků ekologie v naší domácnosti), proto se vana sprchového koutu nebo umyvadlo zanášejí rychleji. O to více příležitostí k testování hadříků jsem však měla.

K mému překvapení bylo snadné omýt univerzálním hadříkem z vany sprchového koutu veškerou mastnotu, co tu byla nasedaná. Pouze s použitím vody. Výsledek byl čistý, rychle čistý. Ale povrch se nelesknul. Tak jsem přejela leštícím hadříkem. A bylo to lepší. O poznání lesklejšího výsledku jsem dosáhla po použití ekologického univerzálního čističe, který zanechal opravdu čisťoučký a vysoce lesklý povrch.

Základní výbava pro úklid domácnosti, bez hudby to ani s kouzelnými hadříky nejde

Základní výbava pro úklid domácnosti, bez hudby to ani s kouzelnými hadříky nejde

Ovšem pozor, univerzální hadřík opravdu dokáže dobře absorbovat mastnotu. A to i z vašich rukou. Proto když jej chcete používat na více znečištěné povrchy, kde na něj musíte pak více tlačit – třeba sprchový kout – vezměte si rukavice. Já z něj totiž měla ruce dost vysušené. Ale jen když jsem více přitlačila při úklidu umyvadla a sprchového koutu. Když jsem jen běžně stírala prach, bylo vše v pohodě.

V závěru si ještě řekněme, jak často je nutné hadříky prát. Zjistila jsem, že po uklízení mastných povrchů (umyvadlo, sprchový kout, lednice, spodní část digestoře apod.) je lepší hadřík hned oprat. Mastnota přece jen zaplní mikrovlákna a hadříky ztratí své vlastnosti, kvůli kterým je používáme. Už se totiž na stíraném povrchu sem tam objeví žmolek. A hadřík je nepříjemný v ruce, má mastný povrch. Po vyprání je vše zase, jak má být.

Video

Hodnocení

Kup na Econea.cz

9.5 Total Score
E-cloth Startovací sada hadříků (2 ks) a rozprašovač – vyzkoušeli jsme úklid bez chemie. A hlavně bez žmolků!

Opravdu dobrá investice do snadného domácího úklidu. Hadříky se navzájem doplňují, ten univerzální vyčistí i usazenou mastnotu, leštící pak naleští. Méně odolné nečistoty stačí vzít tím leštícím. A vše jen s použitím vody, protože jsou hadříky z mikrovlákna, které s pomocí vody umí rozbít a absorbovat špínu z hladkého povrchu. Univerzální hadřík za sebou nenechá ani jeden žmolek, když nedovolíte lemu hadříku, aby zůstal na čisticí ploše. Většina domácího úklidu se fakt dá zvládnout oběma hadříky a vodou. Hadříky navíc mají vydržet 300 praní v pračce, takže životnost je garantovaná na několik let. A lem na univerzálním hadříku napovídá, že ano. Je pevný a poctivě začištěný.

Kup na Econea.cz

Líbí
 • snadný úklid jen vodou a hadříky
 • univerzální hadřík nezanechává žádné žmolky a nasaje až 100 ml tekutiny
 • hadříky dokáží ve spolupráci s vodou rozbít špínu a nasát ji do sebe
 • lešticí hadřík dokonale naleští čistý povrch
 • garance 300 vyprání v pračce
Nelíbí
 • vyšší pořizovací cena
 • lešticí hadřík nedokáže naleštit původně mastný povrch
 • při delším a intenzivnějším použití vysušují hadříky ruce (nutné mít rukavice), prostě umějí nasát mastnotu
Add your review

Témata:

We will be happy to hear your thoughts

   Komentujte

   Obydlíčko
   Logo