Hledej
Hledej

Jak si vybrat předsíňovou stěnu

V předsíni je potřeba důmyslně vyřešit odkládací plochy a chytře organizovat úložný prostor. Čím méně prostoru máte k dispozici, tím spíše vybírejte nábytek od jednoho výrobce. Z hlediska úspory místa je lepší nástěnný věšák, ale pokud máte dostatek místa, pořiďte si klidně samostatně stojící věšák.

Vyberte si některou z předsíňových sestav, nebo si sestavte předsíňovou stěnu z jednotlivých kusů podle vlastních představ. Tak si vyberete podle vlastních představ, ať už se jedná o jinak barevné korpusy a čelní plochy, úchytky, věšáky, zrcadla či rozměry jednotlivých dílů. Velikost předsíňové stěny volte hlavně podle velikosti předsíně. Musí v ní zůstat prostor na průchod a přenos rozměrného nábytku a spotřebičů minimálně 60 cm, ideálně 80 – 100 cm.

Co by nemělo u předsíňové stěny chybět

  • volně stojící nebo vestavěná šatní skříň (záleží na velikosti předsíně)
  • botník (skříňka či polička na odkládání bot)
  • věšáková stěna (nejlépe s odkládací poličkou a háčkem na klíče)
  • zrcadlo nebo zrcadlová stěna
  • polička na odkládání drobností, čepic a klobouků
  • zásuvka na čisticí prostředky na obuv, případně šály, rukavice a další drobnosti
  • taburet či jiná sedací plocha pro snadnější obouvání

Design

V obchodech naleznete široké množství komponentů pro předsíňové stěny, které pak můžete skládat přesně podle svých představ a podle rozměrů místnosti. Stěny a skříně bývají uzavřené, s otevřeným věšákem, s vestavěným zrcadlem nebo pohodlným sedátkem na přezouvání. Do malých prostor se hodí sklopná sedátka, která výrazně šetří místo.

Do malých předsíní jsou ideálním řešením věšáky zabudované do skříní či předsíňových stěn nebo závěsné věšáky. Pokud máte v rodině i malé děti, myslete na háčky umístěné níže, na které i ony snadno dosáhnou. Klasický kulatý věšák bývá v malých předsíních spíše překážkou. Solitérní věšák je vhodný do prostorných hal, kde vhodně rozděluje prostor.

Vnitřní uspořádání skříní přizpůsobí výrobci přesně podle vašich potřeb. Je pouze na vás, zda preferujete policové systémy, pojízdné zásuvky nebo volné zavěšení oděvů. Ideální jsou vestavěné skříně s celoplošným zrcadlem, které úzký prostor předsíně opticky zvětší.

Barvu stěny volte podle světlosti a velikosti prostoru. Předsíně jsou obvykle nejtmavší částí bytu, často bez denního světla. Do takové místnosti je pak vhodný nábytek ve světlejším odstínu. Prostor jím alespoň trochu prosvětlíte a opticky zvětšíte. Do dobře prosvětlené předsíně můžete zvolit i tmavší nábytek.

Materiály

Předsíňový nábytek se většinou vyrábí z lamina, masivu, dýhy či MDF. Lamino je odolné proti mechanickému poškození, snadno ho vyčistíte a je poměrně levné. Kvalitnější nábytek by měl mít ABS hrany. MDF je odolnější než lamino, ale také dražší. Stejně jako lamino se vyrábí v mnoha barvách a dekorech.

Masiv (většinou smrk nebo borovice) působí příjemným dojmem a je příjemný na omak. U běžně lakovaného nábytku je snadná údržba, olejovaný nábytek je potřeba jednou za čas znovu naolejovat. Dýhovaný nábytek je choulostivější k poškození, vlivem vlhka a světla mění časem odstín a je náročnější na údržbu.

Konstrukce

Sledujte kvalitu zpracování a použitého materiálu i pevnost konstrukce. Důležité je kvalitní kování, především pak panty a úchytky, na nichž se nedostatečná kvalita projeví nejdříve. U zásuvek dbejte na použití kvalitních pojezdových mechanismů. Musí jít snadno a bez problémů vysouvat. U vysokých skříněk zkontrolujte jejich stabilitu (většinou však výrobce požaduje jejich připevnění ke stěně).

Nábytek musí mít kvalitní ohranění a dvířka by měla i v obchodě správně sedět. Síla lamina by měla být minimálně 18 mm, u menších skříněk však postačí 16 mm. U polic, věšákových tyčí a botníku, který je určený k sezení, zkontrolujte nosnost. Skříňka na bundy, a především pak na boty, by měla být dobře odvětrávaná.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu