Jak si vybrat barovou židli

U barového pultu si dáte rychlou snídani, vypijete kávu a přečtete noviny a večer posedíte ve společnosti dobrých přátel. K tomu však potřebuje také kvalitní barové židle, na kterých se bude dobře sedět, budou bezpečné, a zároveň budou v kuchyni vypadat dobře.

Rozměry

Většina kuchyňských barových pultů má výšku 95 – 110 cm. Židle musí být asi o 20 – 25 cm nižší, její výška tedy bývá zhruba 75 cm. Ideální je barová židle s možností výškového nastavení. Tak najdete ideální pozici sezení za jakýmkoliv barem.

Vzhled

Židle se vyrábí v mnoha tvarech i barvách. Mají kruhový, čtvercový i jinak tvarovaný sedák a různý počet noh. Vybírejte podle vlastního uvážení a tak, aby se hodila ke zbytku interiéru. Design nesmí být na úkor funkčnosti, i když pro příležitostné sezení se nemusíte bát ani méně pohodlných designových výstřelků.

Materiály

Barovky se vyrábí ze dřeva, plastu, kovu, ratanu i bambusu. Životnost židle nezáleží ani tak na konkrétním materiálu, jako na kvalitě konstrukčního provedení. Materiály však musí být snadno čistitelné, což se týká především materiálu použitého na sedák. Potah bývá z ekokůže, kůže nebo textilie. Kůže i ekokůže se lehce čistí, kůže je však dražší a vyžaduje více péče. Textilní potah bývá levný, ale čistí se hůře. Pro snadnější čištění by měl být snímatelný a pratelný, nebo vyrobený z látky s nešpinivou úpravou.

Konstrukce

Barová židle je vyšší než klasická, takže kvůli bezpečnosti musí být především stabilní. Měla by stát na pevných a stabilních nohách, nebo mít širokou základnu, a tím i nízko položené těžiště. Pro krátkodobé sezení postačí nečalouněný sedák, pro delší vysedávání už se vyplatí čalounění. Sezení na barové židli vám zpříjemní područky a opěradlo. Všechny barovky by měly mít podnožku pro podepření nohou. Otočný sedák pak usnadní třeba povídání s přáteli z očí do očí.Obydlíčko
Logo