Hledej
Hledej

Jak vybrat LED žárovku

Vlastnosti LED svítidel jsou úplně jiné, než na co jsme byli zvyklí u žárovek vláknových. Vydávají jiné světlo, o jiné intenzitě i barvě. A hlavně, světlo v nich vzniká zcela jiným způsobem, než tomu bylo ve wolframovém vláknu. A proto musíme i jinak přistupovat k výběru.

V čem jinak? Hlavně v tom, že už nestačí jen tři základní kritéria, která platila u wolframových žárovek:

  • příkon ve Wattech (a tomu úměrná svítivost),
  • velikost žárovky a velikost a
  • tvar patice, kam jsme žárovku nasazovali

Když totiž chceme vybrat LED žárovku, musíme si těch kritérií rozmyslet mnohem víc.

Když si na LEDky posvítíme a pochopíme jejich vlastnosti, bude i samotný výběr nakonec celkem snadný. Článek můžete číst celý nebo klikněte na výběr kapitoly níže. Úvod je poněkud technický, rady k nákupu začínají zde.

Co je LED?

Jinak řečeno je to polovodičová elektronická součástka, nazývaná LED čip, která při průchodu elektrického proudu v propustném směru dokáže vyzařovat světlo. A to i o vlnové délce daleko za hranicí vnímání našich očí, takže umí i ultrafialové a infračervené záření.

Barva světla

Pásmo spektra záření (barva světla) závisí na chemickém složení použitého polovodiče, nikoliv na velikosti příkonu. Ale pozor, dioda nedokáže sama o sobě vytvářet bílé světlo. Lidé si však poradili a do diod dali tzv. luminofor. Tedy látku, která dokáže pohltit energii elektrického výboje a vydat ji pak ve formě viditelného světla. Výsledná barva světla záleží na chemickém složení luminoforu.

V praxi to funguje například tak, že LED může emitovat modré světlo. Část světla se luminoforem změní na světlo žluté. A díky tomu, že se obě barvy smísí, vznikne pro nás jev bílého světla, s chladnějším či teplejším odstínem – podle toho, kolik je ve směsi paprsků modrých a kolik žlutých.

barva-svetla-led

Na balení žárovek proto hledejte podobný obrázek. Čím nižší číslo, tím teplejší odstín.

Studené odstíny se hodí například na chodby či do garáží. Ocení je také třeba umělci při práci, protože barva se blíží dennímu světlu. Většina lidí ale preferuje teplejší odstíny.

Svítivost LED neurčují jen Watty

Z principu polovodiče je to podobné i se svítivostí LED žárovky. Tu neovlivňuje pouze spotřeba elektrické energie (Watty), ale kombinace spotřeby a chemického složení onoho polovodiče. Žárovka s vyšším příkonem (spotřebou více Wattů) totiž může svítit méně než jiná žárovka s příkonem nižším. Ve svítivosti se orientujeme pomocí tzv. lumenů, ale o tom později.

U polovodiče je specifická závislost proudu (ampéry) na napětí (volty)

Když začneme LED diodě dodávat napětí, nejdříve se neděje nic, diodou neprochází téměř žádný proud a nekoná se ani světlo. Teprve při určitém zvýšení napětí dojde ke zlomu a dioda reaguje prudkým nárůstem procházejícího proudu. A rozsvítí se. Při dalším zvyšování napětí poměrně rychle dosáhne maxima svojí svítivosti.

Jenže pokud bychom LED diodě dodávali další napětí (zvyšovali množství voltů), dioda by se přehřála a poškodila. Proto je u některých LED svítidel nutné tzv. trafo, které drží úroveň napětí (množství procházejících voltů) v přípustných mezích. A také proto je každé LED svítidlo vybaveno chladičem.

Důležité otázky před nákupem

Nastal čas ujasnit si, co vlastně od LED žárovek budeme chtít. A je toho k ujasňování docela dost:

Dovnitř anebo ven?

Od tohoto se musíme při výběru odpíchnout. Žárovky určené pro venkovní použití mají jiné krytí (IP – odolnost proti vodě a prachu) než ty, co si budete montovat do obýváku. IP (International nebo Ingress Protection) v podstatě určuje, jak moc je výrobek odolný proti vniknutí pevných předmětů (vč. prachu) a vody. Za IP najdeme většinou dvě čísla, první vypovídá o pevných předmětech (prachu), to druhé o vodě. Čím vyšší čísla, tím vyšší je odolnost LED žárovky.

Zatímco do exteriéru bychom měli počítat s odolností okolo IP65, do koupelen a do blízkosti varných desek, kde je vysoká vzdušná vlhkost, se doporučuje IP44. Do běžného interiéru stačí například IP22.

Centrální osvětlení místnosti nebo jako dekoraci?

Zde jsme záměrně proti sobě postavili dva extrémy. V centrálním osvětlení si budeme přát LED svítidlo, které osvítí celých 360°. Anebo alespoň 270° (tedy úhel svítivosti bude 360° nebo 270°). Naopak ve skříňce nám bude stačit reflektorek svítící v úhlu pouhých 8°. A v ostatních situacích budeme vybírat vždy něco mezi. Pro nasvícení části stěny či podlahy je ideální LED žárovka se 60°, pro centrální osvětlení bychom neměli jít pod 120°.

Co chápat pod oněmi stupni, úhly?

Jde o úhel, ve kterém dokáže světelný zdroj osvítit prostor alespoň padesátiprocentní intenzitou světla, které vydává v bodě, kde svítí nejvíce. Takže přestože se světlo šíří zásadně všemi směry, do úhlu svítivosti (vyzařování) počítáme jen tu plochu, kterou žárovka osvítí s minimálně padesátiprocentní intenzitou svého maxima.

V případě LED svítidel rozeznáváme žárovku, svíčku, reflektor, z těch velkoplošných ještě trubici a pásek:

  • žárovka je kulatá a vysvítí okolo sebe velký úhel
  • svíčka je podlouhlá a svítí pouze do stran, nikoliv pod sebe
  • reflektor je plochý a svítí jen úzkým úhlem
  • trubice je keramické destička osazená SMD LED čipy, chladič je až pod destičkou
  • pásek také nese SMD technologii, ale s jiným povrchovým zpracováním

Záleží nám na vzhledu LED žárovky?

Tam, kde potřebujeme centrální svítidlo a kde nám zároveň příliš nezáleží na vzhledu svítidla (ve sklepě, na chodbě, v garáži), můžeme pořídit tzv. kukuřici. To je LED žárovka ve tvaru válce, která má diody naletovány po celém obvodu. A připomíná kukuřici. Díky svému tvaru svítí v celých 360°. Její hlavní výhodou je poměr ceny a výkonu. Z LED žárovek s úhlem svítivosti 360° je totiž nejlevnější. A přitom je její výkon vynikající.

Kukuřice vybírejte zde

Pokud však chcete mít osvětlení stylové, reprezentativní, je nutno sáhnout po okrasných LED žárovkách, které mají tvar nahrazující klasické žárovky. A také dokáží osvítit velký úhel. Některé i 360°, většina z nich však méně. Tyto žárovky se hodí například do okrasných lustrů, které jsou centrálním osvětlením v jídelně, obývacím pokoji, ložnici atd.

Existují i tzv. retro LED žárovky.

Pokud vám tento klasický design vyhovuje, vybírejte zde.

V případě reflektorů na výběr designově příliš nemáme, tak spoléháme na design svítidla, do kterého budeme reflektor nasazovat.

A nezapomeňme, že musíme sledovat i velikost samotné LED žárovky, aby se nám do lustru, lampičky či kamkoliv jinam prostě vešla.

Jak moc má žárovka svítit?

Jinak intenzivně budeme chtít osvítit prostor nad jídelním stolem, jinak obývací pokoj. Jinou intenzitu vybereme pro koupelnu a jinou do ložnice. V tomto kroku se musíme rozhodnout pro velikost světelného toku, tedy pro svítivost, respektive intenzitu osvětlení.

Výrobce uvádí světelný tok v lumenech (lm). A informace částečně nahrazuje údaje o svítivosti ve wattech, na které jsme byli zvyklí u vláknových žárovek. Platí, že čím více lumenů, tím větší je svítivost žárovky.

Přehled wattů a lumenů

Převod ve svítivosti, tedy mezi watty u klasických žárovek a lumeny u LEDek je orientační, ale pro nás dostačující. Pokud tedy chcete nahradit vláknovou žárovku LED žárovkou a zachovat stejnou svítivost (intenzitu osvětlení), vycházejte z tohoto přepočtu svítivosti (kliknutím na odkaz se dostanete na výběr žárovek):

Takže tam, kde vám stačila 60 W klasická žárovka, ji nahraďte LED žárovkou se 700 – 750 lumeny. A intenzita osvětlení zůstane zachována. Nemluvíme teď o barvě světla, k té se dostaneme později. Světelný tok vypovídá pouze o množství vyrobeného světla.

Ale pozor! U LED žárovek také najdete příkon ve wattech. V tomto případě jde však jen o informaci, kolik LED svítidlo „sežere“, nikoliv kolik toho vysvítí. Jak jsme již zmínili, svítivost závisí zejména na složení diody. Vůbec proto nemusí platit, že čím víc wattů, tím více LED žárovka svítí.

Proto se může stát, že LED žárovka se 3 W bude svítit mnohem více než LED žárovka se 4 W! Orientovat se prostě musíme podle lumenů (lm). Čím větší svítivost chceme, tím více lumenů hledáme.

Pro kterou místnost a pro jakou činnost LED žárovku vybíráme (aneb jakou barvou by měla svítit)?

LED osvětlení nám nabízí mnoho podob a možností osvětlení prostoru. I proto je na otázku „Jak vybrat LED světlo?“ takto složitá a dlouhá odpověď. Nicméně, jsou typy místností, kde s výběrem příliš experimentovat nebudeme a vsadíme na ověřené požadavky. Hlavně v barvě světla.

To se týká jednak prostor, které nám slouží pro zklidnění se před spaním (například postel, ke které pořizujeme lampičku), odpočinkových zón, kam dáváme jen relaxační osvětlení pro lepší atmosféru anebo naopak prostor pracovních, kde potřebujeme mít vynikající světelné podmínky, jež nás třeba i vybudí k lepším pracovním výkonům. V jedné místnosti, kterou používáme k více činnostem, například obývací pokoj, můžeme mít nainstalováno na několika místech několik různých LED svítidel (lustr, lampička, vitrínky, podlaha atd.).

V těchto případech se orientujeme jednak podle lumenů (lm) a do lampičky k posteli jich nasadíme třeba okolo 250, ale také podle indexu barevného podání a barvy vyzařovaného světla. Takže tu máme další dvě vlastnosti, podle kterých se budeme rozhodovat, jak vybrat LED osvětlení.

Index barevného podání

Bývá označován jako CRI (Color Rendering Index) anebo i zkratkou Ra. Index vypovídá o tom, jak moc jsme schopní ve světle dané žárovky rozlišovat jednotlivé barvy. Klasická vláknová žárovka má index 100. Její světlo je nejpodobnější slunečnímu záření, a tak jsou naše oči přizpůsobeny k jeho plnému vnímání.

Ostatní typy svítidel, včetně těch LED, vydávají světlo odlišné, které se světlu z wolframové žárovky méně nebo více podobá. Čím více se mu podobá, tím vyšší hodnotu index má. Do míst, kde potřebujete dobře rozlišit barvy, kde potřebujete pracovat nebo se soustředit na detaily, je vhodné volit index okolo 90 a víc. Pro běžné činnosti si vystačíme s indexem mezi 80 a 90. A tam, kde pobýváme jen chviličku a ještě nepotřebujeme vnímat detaily (sklep, schodiště, garáž), můžeme dát i světlo s indexem okolo 70.

Barva vyzařovaného světla  alias chromatičnost

Neméně důležité kritérium. Barva světla se uvádí v Kelvinech (K) a jde o tzv. teplotu světla. Abychom si mohli představit něco konkrétního, odpíchněme se opět od klasické vláknové žárovky. Barva jejího světla má teplotu okolo 2700 K. Této teplotě říkáme teplá bílá.

Tip: vyberte LED s teplým světlem na Alze.

Všechno pod 2700 K je barva teplejší a žlutější, všechno nad směřuje k barvě  bílé až namodralé. Za teplou bílou se přitom považuje světlo do teploty 3300 K. Mezi 3300 a 4500 K je bílá neutrální. A nad 5000 K už jde o studenou bílou. Tedy: čím více Kelvinů, tím chladnější (bělejší) odstín světla dostaneme.

Barva světla ovlivní nejen naše vnímání okolí, ale i sebe sama. Čím je totiž světlo bělejší, tím je v něm víc modré složky. Náš mozek vnímá modrou barvu jako podněcující k bdělosti a činnosti, proto se v bílém světle cítíme čilejší.

Naopak čím méně Kelvinů, tím je ve světle více žluté složky vzniklé přeměnou v luminoforu. V teplé barvě světla se cítíme pohodlně, odpočíváme. A velmi teplá barva světla nám napomáhá zklidnit se a také snadněji usnout.

Z toho plyne, že nad pracovní plochy, do pracovny, do kuchyně nad pracovní desku si dáme barvu chladnou (4000 – 5000 K), do lampičky k posteli si dáme barvu teplou (2500 K i méně). Teplejší barvy bychom měli dávat i do dětských pokojů. A pokud dítě musí spát při světle, soustřeďme se na LED diody bez modrého světla, tedy na ty, co vydávají světlo oranžové či červené.

Tip: vyberte LED se studeným světlem na Alze.

Neutrální barvu světla vhodnou do běžných místností nám zajistí LED diody s chromatičností okolo 3000 K.

Kde najdeme údaje o barevném podání a barvě světla?

Někdy aby se v tom čert vyznal. Výrobci označují svá svítidla různě. Ale většinou najdeme údaj v podobě trojčíslí uvedeného za příkonem žárovky. První číslo z trojčíslí označuje index barevného podání (vydělený deseti) a druhá dvě čísla jsou barva světla (vydělená stem). Vypadat to může následovně:

  • 11 W / 827
  • 827
  • WW 827

Z těchto údajů poznáte, že jde o jedenáctiwattovou žárovku s indexem barevného podání 80 (číslice 8) a s barvou světla 2700 K (číslice 27). Ono WW znamená „Warm White“, tedy teplá bílá.

V jak velkém prostoru bude žárovka svítit?

V tento moment je nutné si uvědomit, jaké jsou vlastnosti místa, kam LED osvětlení dáváme. Jedná se o místnost menší nebo větší? Mají stěny a strop místnosti dobrou schopnost odrazit světlo (jsou světlé či lesklé)? Anebo světlo spíše pohlcují (dřevěné obložení na stěnách či stropě, tmavá výmalba)? Kolik je v místnosti oken? Jsou žaluzie či rolety, závěsy světlé anebo tmavé?

Bude nám tu ve výsledku stačit jedno svítidlo s jednou žárovkou? Nebo jeden lustr s více žárovkami? Anebo budeme muset dát svítidla na více míst? Můžeme také zvolit variantu tzv. LED pásů. Obecně má na počet žárovek a na počet svítidel s několika žárovkami vliv:

  • světelný tok zdroje (lm)
  • rozloha osvětlované místnosti
  • úhel svitu zvolené žárovky
  • prostředí místnosti
  • umístění oken (například pro pracovní osvětlení během dne)

Takže nelze říct, že pro všechny místnosti se stejnou rozlohou budou vhodná stejná světla. Světelné paprsky dopadají jen na určitou plochu, a to podle intenzity a úhlu osvětlení. V tomto případě se řídíme zejména pomocí jednotek intenzity osvětlení, co jsou tzv. luxy (lx). Zjednodušeně lze říct, že 1 lux = 1 lumen na m². Čím větší a také tmavší prostor potřebujeme osvítit, tím více luxů musíme hledat.

Jaký LED čip je pro naše účely vhodný? Tedy jakou technologii zvolit?

V současnosti se setkáváme s těmito třemi technologiemi: SMD, COB a MCOB. Ty jsou pak doplňovány různými detaily. A jistě se brzy uplatní i technologie novější. CV současnosti však vybíráme mezi těmito:

  • SMD – Surface Mounted Diode neboli povrchově osazená dioda. Momentálně to nerozšířenější v průmyslovém použití. Jedná se o velmi malý a lehký čip zalitý epoxidovou pryskyřicí. Samotný SMD čip je osazen na keramické destičce a teprve ta je umístěna na chladiči. Toto v podstatě dává možnost použít ve výrobku méně výkonnějších čipů bez rychlé světelné degradace – čipy totiž mus jí jít dál od sebe. Technologie se používá zejména v LED trubicích a páscích.
  • Ze SMD vychází technologie COB neboli Chip on Board. Jde o jednu velkoplošnou diodu zajišťující, že světlo vychází z jediného a velkého bodu. Toho výrobce dosáhne koncentrací jednotlivých LED čipů na malou plochu. LED čipy jsou v případě COB umístěny na keramickém plošném spoji a jsou pokryté vrstvou luminoforu. COB zvládne rovnoměrné vyzařování světla a může se i více zahřát. Díky tomu může být více čipů v jednom místě. Technologii najdeme jak ve výkonných reflektorech, tak v žárovkách, které dokáží osvítit 360°.
  • MCOB jde Multi Chip on Board. V tomto případě jsou LED čipy umístěny na měděné destičce a také s hliníkovým chlazením. Díky tomu se svítidlo také méně zahřívá a je možno koncentrovat mnoho LED čipů vedle sebe. Najdeme je v reflektorech a v průmyslovém osvětlení. Jde o pokročilejší technologii, kdy měděná destička má vynikající vodivé vlastnosti. Ale pokulhává při optickém zpracování světla. Proto byly vyvinuty LED čipy přímo na optické bázi a jsou díky tomu umístěny přímo do optické vrstvy. Efektivita světla je v tomto případě mnohem lepší. A světlo má také vysoký index podání barev (Ra), takže je vnímáme jako přirozenější.
  • COB technologie bývá někdy používána i pro Crystal Retro technologii. To je patentovaná technologie, kdy je LED čip lepen přímo na krystalovou průhlednou desku. A ta umožňuje vyzařování ve 360°.
  • potkáme i COM, COD a další inovace oné základní technologie COB.

Citlivější jedinci nechť se zaměří na CCD převodníky

Mezi nejnovějšími technologickými vychytávkami jistě oceníme tzv. CCD převodníky. Zatím je nabízejí jen ty nejkvalitnější LED žárovky. CCD převodník je vlastně zdroj, který napájí LED čipy konstantním proudem. Eliminují tedy vliv střídavého proudu a vznikající pulzaci a blikání světla z LED svítidel. Většina lidí tuto pulsaci nevnímá, ale citlivější lidé ve světle LED žárovek hůře vidí.

Závit / patice

Patice neboli velikost a tvar závitu LED svítidla je také nutným kritériem k výběru. Do mnoha světel se šroubují žárovky s větším závitem E27, který je typický i pro klasickou vláknovou žárovku. Méně zastoupeny bývají menší šroubovací závity E14.

Pak máme ve světlech tzv. patice a ty se nešroubují. Pouze zasouvají. Patice GU10 je typická pro bodová svítidla. Pro světla podhledová a bodovky jsou obvyklé například zdroje s paticí G9. Dalšími typy patic jsou například MR16 (GU5.3), G4, anebo R7s. Patice jsou používány zejména pro designová svítidla, do chodeb, stojacích lamp, pultů, barů apod.

Pro LED osvětlení jsou důležité ještě patice G13 (T8), které se používají pro lineární zářivky a LED trubice s průměrem 26 mm pro vnitřní i venkovní osvětlení.

Napětí?

Psali jsme, že pokud se napětí v LED diodě neúměrně zvýší, dojde k jejímu přehřátí a následné poruše. Proto se v sortimentu žárovek zaměřujeme na ty se správným napětím. Do lustrů a dalších svítidel, která jsou napojena přímo do sítě, vybíráme LED svítidla pro standardní napětí v rozvodné síti, tedy 230V 50Hz AC.

Tam, kde je ve světle umístěno trafo – nejčastěji jde o výrobky s paticí MR16 (GU5.3) – musíme vybírat dvanáctivoltové žárovky (12 V).

Kvalita především

Ať se rozhodnete koupit LED žárovku vybrat v eshopu nebo v kamenném obchodě, vždy se piďte po její kvalitě. Tedy zda výrobek splňuje všechny důležité certifikáty nutné pro prodej v EU a ČR. Prodejce vám musí na vyžádání certifikáty předložit.

CE

Jde zejména o certifikát CE, který se skládá ze dvou částí:

  • LVD (Low woltage directive) – ujištění u všech zařízení napájených ze sítě, že splňují všechny požadavky a jsou vhodně vyrobeny
  • EMD (Electro magnetic compatibility) – ujištění, že výrobek nebude rušit ostatní spotřebiče ve svém okolí (televizi, rádio apod.)

RoHs

Tento certifikát ujišťuje spotřebitele, že zařízení neobsahuje nebezpečné látky (rtuť, olovo…) nad danou normu.

Falšovat certifikáty dnes není nijak složité. A tak ve vlastním zájmu nakupujte nejen LED osvětlení u prověřených prodejců, u kterých je pak snadné případnou vadu výrobku reklamovat. LED osvětlení má určitou garanci výdrže v podobě odsvícených hodin, případně počtu rozsvícení a zhasnutí. Garance je ale nutná nejen pro samotné LED čipy, ovšem i pro s nimi spojenou elektroniku.

A jak vybrat LED pásek?

O LED žárovkách toho víme už dost. Ale co když chceme vybírat LED pásek? Na co se zaměřit u nich?  Bude u instalace LED pásku nějaký očekávatelný problém?

Začněme tou instalací. Bát se jí rozhodně nemusíte. Je velice jednoduchá a rychlá. A zvládne to každý.  A co se výběru týká, to se také poddá. Stačí si zase načíst informace. Tentokrát budeme potřebovat vědět, jaký chceme typ LED diody, jakou šířku, jakou svítivost, jako provedení a krytí a v neposlední řadě jaké uchycení a dělitelnost. Pojďme na to:

Typ (velikost) LED diod

Nejběžnější LED pásky najdete s označením SMD 3528 a SMD. Jde tedy o SMD technologii s velikostí diod buď 3528 (PLCC2), kdy velikost diod je cca 3.5 x 2.8mm; anebo 5050 (PLCC6), kdy je velikost diod přibližně 5.0 x 5.0mm.

Šířka pásku a jeho provedení a krytí

LED pásky se vyrábí v šířích 8-12mm. Šířka je v závislosti na typu (velikosti) LED diod na pásku a na jeho provedení, zda je vodotěsný nebo ne. Vodotěsné pásky mají krytí IP65 anebo IP66. Diody bývají zapracovány v silikonu, silikagelu.

Svítivost pásku

Celková svítivost pásku se odvíjí od typu LED diod a jejich počtu na pásku. Údaje uváděné výrobcem jsou vždy přepočteny na metr LED pásku. Většinou platí, že LED pásky SMD 5050 mají svítivost 2-3x vyšší než LED pásky SMD3528.

Takže pásek SMD 5050 použijeme spíše na osvětlení pracovní plochy. K dekoracím nám vystačí pásek SMD 3528.

Uchycení a dělitelnost LED pásku

Uchycení bývá snadné: většinou buď pomocí samolepící pásky, anebo plastovými objímkami ve tvaru písmene “U” s kovovými vruty.

U každého pásku najdete na plošném spoji vyznačená místa, kde jej lze dělit na kratší kusy, tzv. moduly. I ten nejkratší kus musí vždy mít alespoň 3 LED diody. Dělit můžete po jakýchkoliv násobcích čísla tři. Pásek lze přestřihnout s pomocí ostrých nůžek nebo elektrikářských kleští.

Nejkratší trojdiodový modul je dnes cca 2,5 cm dlouhý (pásek SMD 3528 se 120 LED), ten nejdelší má centimetrů 10 (pásek SMD 5050 se 30 LED).

Napájecí zdroj LED pásku

Napájecí zdroj můžete koupit jako součást LED pásku. A jen zastrčíte do elektřiny. Ale pořídit lze i LED pásek samotný. Takže pokud k němu nemáte doma zdroj, je nutné vybrat i jej. Zdroje se liší podle toho, zda převedou napětí na 12 V anebo na 24 V. Dále musíte vybírat podle toho, zda je zdroj určen i ven, anebo jen do interiéru. Některé zdroje jsou vhodnější do domácností, jiné do průmyslu.

Pamatujte si, že jeden zdroj můžete použít i pro více LED pásků. Ale logicky nesmíte překročit celkový příkon vzniklé soustavy – pásky nesmějí mít do kupy větší odběr než je možné zdrojem vůbec dodat. Pásky se ke zdrojům připojují pomocí instalačního materiálu, jakým jsou spojky, propojky, dvojlinky, čtyřlinky apod. Ale to už je jiné téma.

Jak zapojit LED diody?

Pokud potřebujeme z nějakého důvodu zapojit samotné LED diody, musíme vždy myslet na to, že jde o polovodiče, kterými musí procházet elektrický proud tím správným (tzv. propustným) směrem. Ke zdroji napětí ji tedy zapojujeme tak, aby katoda šla na záporný pól zdroje a anoda na ten kladný.

Pokud bychom LED diodu zapojili v opačném, tedy závěrném směru, napětí by z počátku neudělalo nic. Ale při jeho zvýšení by došlo k tzv. průrazu, kdy diodou začne náhle procházet velký proud. Polovodičový přechod se zkratuje a dioda je trvale poškozena. A rozhodně nedojde v případě LED diody k vydání nějakého světla.

Diody musejí být vždy napájeny ze zdroje proudu. Ale můžeme je umisťovat sériově za sebou. Ovšem s rezistorem omezujícím protékající proud. Přímé paralelní zapojení ale možné není. Ke každé LED musíte v tomto případě připojit předřadný rezistor. Takto lze napojit paralelně více skupin sériově spojených LED (pásků).

LED žárovky ve slevě

Video průvodce

Doporučené e-shopy

Naše recenze a tipy na LED žárovky

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu