Jak vybrat zahradní houpačku

Chcete si užít relax na zahradě? Pak by vám neměla chybět zahradní houpačka. Při jejím výběru je důležitá hlavně nosnost, ale neměli byste zapomínat i na její pohodlnost. Přece jen má sloužit k relaxaci. Velikost a nosnost houpačky volte podle toho, kolik lidí se na ní bude nejčastěji houpat. Houpačky se liší cenou, která odpovídá kvalitě zpracování i použitého materiálu a jejich nosnosti.

Design

Vybírat můžete ze široké škály různých velikostí, tvarů a materiálů. Houpačky se vyrábí jak  pro jednu, tak i více osob. Kromě klasiky najdete v obchodech různé designové kousky, třeba speciálně upravené houpací křeslo s praktickou stříškou nebo velkou zahradní houpačku s altánem. Mezi standardní vybavení patří vestavěná stříška, která vás ochrání před slunečními paprsky a lehkým deštěm. K houpačce se někdy dodávají i kryty nebo přehozy, které ochrání jejich citlivé části před poškrábáním, nepříznivým počasím a slunci.

Materiály

Zahradní houpačky se vyrábí hlavně ze dřeva či kovu. Méně používaný je i plast či kombinace umělého ratanu a hliníku. Kovové houpačky jsou poměrně levné, ale nehodí se na každou zahradu, protože kov působí poměrně moderně. Dřevěné houpačky jsou většinou dražší, ale také mívají větší nosnost a bývají bytelnější.

Kovové konstrukce nepotřebují pravidelnou péči kromě občasného očištění vlhkou utěrkou, s dřevěnými houpačkami je práce více, protože dřevo je potřeba pravidelně impregnovat. Aby byla houpačka pohodlná, měla by mít čalounění nebo volné polštáře či polstry. V takovém případě volte potah z vodě odolné látky, který bude snímatelný a pratelný.

Konstrukce

Houpání musí být především bezpečné, takže konstrukce houpačky musí být pevná a stabilní. Pro rodiny s dětmi je vhodné vybírat konstrukci, která se nemůže překlopit a nemá ostré hrany. Ověřte si velikost sedací plochy, abyste snížili riziko spadnutí z houpačky. Pro větší počet rodinných příslušníků doporučují výrobci houpačku s nosností větší jak 250 kg.

Při nákupu zkontrolujte i materiál a zpracování polstrování. To by mělo splňovat požadavky na měkkost, pohodlnost a odolnost. Z čím kvalitnější tkaniny bude vyrobeno, tím déle vydrží a nebude se sesedávat. Některé konstrukce umožňují houpačku rozložit na větší lůžko, na několik dílů nebo zcela složit, což se může hodit při uskladnění houpačky přes zimu.

 

Obydlíčko
Logo