Hledej
Hledej

Jak vybrat zahradní slunečník?

Zahradní slunečník může být vhodnou variantou pro rychlé a snadné vytvoření stínu, pokud na zahradě nemáte dostatek místa na altán. Slunečník vás ochrání nejen před slunečními paprsky, ale poskytne vám i kvalitní ochranu před přímým UV zářením. Kvalitnější modely vás pak ochrání také před nečekanou letní přeháňkou, ale při silnějším dešti raději slunečník ukliďte a schovejte se pod střechu.

Rozměry

Velikost klobouku volte podle toho, jakou plochu zabírá nábytek, který pod ním chcete mít postavený. Pro dostatečné stínění doporučují výrobci průměr kolem 3 metrů, na terasu či balkón však využijete spíše menší modely. Čím větší slunečník budete pořizovat, tím více se zaměřte na mechanismus otevírání. Malý slunečník otevřete snadno s jakýmkoliv mechanismem, u těch větších už se bude hodit lankový systém s kladkou a závažím, servomechanismus s protizávažím nebo klička.

Vzhled

Slunečníky se skládají z klobouku, nohy a základny. Noha může být středová nebo boční, kdy je klobouk většinou zavěšený (lampiónový, někdy se říká i lampový). Díky noze mimo střed dáte pod slunečník snáze nábytek. Klobouk bývá kulatý, čtvercový, obdélníkový i víceúhelníkový.

Zahradní slunečníky seženete v široké škále barev i jejich kombinací, případně s potiskem nebo různými ozdobami. Vyberte takovou barvu, která bude ladit s prostředím, do kterého chcete slunečník postavit. Pestré potisky raději volte jen u menších slunečníků a nejlépe tak, aby se shodovaly se vzorem potahů zahradního nábytku.  

Materiály

Konstrukce slunečníku většinou bývá dřevěná nebo kovová, u těch nejlevnějších někdy i plastová nebo sklolaminátová. Dražší slunečníky mívají kovovou konstrukci vyrobenou z nerezavějících slitin natřených kvalitním nátěrem. U dřevěných slunečníků se většinou používá tvrdé impregnované dřevo, třeba dub, irocco, palisandr nebo oblíbený teak, který je kvalitní a odolný ve venkovních podmínkách.

Základna (neboli stojan) většinou bývá plastová a plní se pískem nebo vodou, aby byla co nejtěžší a udržela slunečník i při silnějším větru. Někdy je základna vyrobená z betonu nebo litiny, případně z leštěného kamene.

Na potažení slunečníku jsou ideální potahové látky vyšší kvalitativní třídy s vyšší hustotou vláken, vyšším stupněm světlostálosti i barevné stálosti a vyšším vodním sloupcem. Často se používají tkaniny z polyesteru v kombinaci s bavlnou, impregnované textilie nebo laminované tkaniny. Některé látky (většinou s příměsí teflonu) brání zašpinění a plesnivění potahu. Látka musí být dobře napnutá a je lepší, když je nemačkavá. Pokud má slunečník volány, musí být pevné a neohybatelné, aby vydržely i silnější vítr.

Látka použitá na potažení klobouku ovlivní životnost a způsob využití slunečníku. Pokud ho chcete používat pouze jako ochranu proti slunci, bude vám stačit bavlněný potah. Jestli chcete, aby vás ochránil i před deštěm, podívejte se po impregnovaných materiálech. I u nich však výrobci doporučují, abyste je nenechávali dlouho na dešti. Existují látky vhodné do deště, ale jsou dražší.

U levných kovových slunečníků tvoří konstrukci tenká trubková noha a slabá drátěná kostra. Jestliže je kov ošetřený pouze jedním nátěrem, tak už během prvního roku používání může začít rezivět ve spojích. Ovládání bývá z plastových výlisků (i u naklápění), které nemívají vysokou životnost. Potahová látka z umělé tkaniny nebývá nepromokavá, ke konstrukci je připevněna jen zlehka a volány nejsou vyztužené. U takových slunečníků nečekejte příliš velkou kvalitu. Většinou vydrží něco kolem tří roků, někdy i méně. Jestliže chcete, aby slunečník vydržel déle, tak si raději připlaťte.

Konstrukce

Levnější modely se skládají jako obyčejný deštník přes pružinový píst, jiné se ovládají pomocí lanka přes kladku. U dražších modelů se setkáte s pohodlným ovládáním na plynový píst, případně se skládáním na dálkové ovládání. Většina modelů má kloub umožňující slunečník naklopit, u některých je pak možné sejmout a vyprat potah, což značně usnadňuje jejich údržbu. U některých stojanů je možné regulovat průměr osazení pro tyč slunečníku. Levnější slunečníky se většinou prodávají bez stojanu, u dražších bývá stojan součástí balení a je ve stejném designu jako samotný slunečník.

Konstrukce musí být odolná proti povětrnostním vlivům a slunečník se musí dát snadno roztáhnout i stáhnout. Čím větší slunečník chcete, tím robustnější konstrukci vybírejte. Aby byl slunečník bezpečný, musí být především stabilní. Proto je důležité, aby základna byla co nejbytelnější, a to hlavně u velkých modelů. Pokud ukotvíte slunečník k zemi, nemusíte základnu řešit. Plastový podstavec mívá objem kolem 15 litrů, což stačí pro menší slunečník.

Pro průměr slunečníku do 200 cm doporučují výrobci stojan o hmotnosti minimálně 25 kg, u větších průměrů až 40 kg. Dobře zakotvený slunečník by měl odolat větru o rychlosti padesát kilometrů v hodině. Když budete chtít slunečník často přenášet, tak počítejte s tím, že se těžký stojan pěkně pronese. Stabilitu slunečníku ovlivní i množství kloubů. Flexibilnější slunečník s více klouby si sice budete moci natočit přesně tak, jak potřebujete, ale hrozí nebezpečí, že bude méně stabilní.




Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu