Jak vybrat houpací křeslo

Je dokázané, že houpání uklidňuje, zlepšuje vnímavost i motoriku a zvyšuje inteligenci. Při houpání se totiž prokrvuje a okysličuje mozek, čímž se zvýší tělesná teplota a aktivují příjemné pocity v limbickém systému. Rytmické pohyby uklidňují a konejší (houpání na stranu), mohou však i povzbuzovat mysl (houpání vpřed a vzad). Záleží však také na tom, jak prudké pohyby zvolíte.

Vzhled

Houpací křesla jsou na trhu dostupná v mnoha variantách i designech. Seženete klasická houpací křesla z ohýbaného dřeva v nestárnoucím retro designu, ale i moderní varianty z kovu a ekokůže či designové kousky ze dřeva či kombinace plastu, dřeva a kovu. Některá křesla jsou dokonce celočalouněná. Houpací křeslo bývá poměrně rozměrné a vždy bude vypadat jako solitér. S prostorem ho sjednoťte třeba materiálem nebo barvou čalounění.

Materiály

Ve většině případů mají křesla dřevěnou konstrukci. Sedák a opěrka mohou být čalouněné textilií, ekokůží či kůží, případně s výpletem z přírodního rákosového koberce. Díky čalounění bude křeslo pohodlnější. Nejčastějším dřevem pro výrobu houpacích křesel je bukový masiv. Houpací křesla z ohýbaného buku jsou totiž pevná a odolná. Houpací křesla se vyrábí i ze sklolaminátu, kovu nebo plastu.

Konstrukce

Houpací křeslo by mělo mít dostatečně dlouhé zadní lyžiny (zabrání pádu dozadu) a zajišťovací zarážku (zajištění proti pádu dopředu). Při nákupu zkontrolujte i pohodlnost křesla (jak se v něm sedí i houpe a jak se z něj vstává), jestli nevrže a zda se nemačká čalounění nebo čalounění nemění tvar. Pro starší osoby nebo děti vyberte lehké křeslo (s váhou do 15 kg), aby ho mohli snadněji přesouvat po pokoji. Při výběru si dejte pozor také na nosnost křesla, která se většinou pohybuje do 100 – 120 kg.  Obydlíčko
Logo