Hledej
Hledej

I do malého dětského pokoje pořiďte alespoň malou poličku na knihy

Dětské pokoje v tuzemských domácnostech většinou plní více účelů najednou. Zpravidla koupíte vedle postele i úložné boxy, skříňky pro oblečení a ostatní nezbytné poklady. I do malé místnosti ale pořiďte alespoň polici na knihy. Doplňte ji o volnou hrací plochu uprostřed místnosti a budete mít ideální základnu nejen pro postupné pilování čtenářských návyků.

Nabídka různých knihoven, knihovniček i jednoduchých polic je obrovská. Na trhu je seženete za cenu od několika set až třeba po 15 000 Kč. Jeden ze zajímavých výrobků je dětská malovaná a vyřezávaná knihovna z lamina za necelé 3 000 korun. Má tři police, dvě zásuvky a vaše potomky zaujme stylizovanými barevnými autíčky a lokomotivami na bočnicích.

Otevřené police jsou nejjednodušším způsobem uložení věcí

Nejjednodušším způsobem uložíte nejrůznější věci i třeba dětské knihy do otevřených polic. Kovový profil se zasunutými deskami přišroubujte do zdi s pomocí hmoždinek, nebo využijte kovové konzoly. Výhodou polic je rychlá dostupnost všech uložených předmětů, musíte se ale smířit s častějším utíráním prachu a vybrat spíše tmavší kouty místnosti. Sluneční světlo totiž postupně všechno „vyšisuje“ .

Do dutých cihel použijte při montáži polic speciální „namotávací“ hmoždinky

Návod k připevnění polic na stěnu zpravidla najdete u zakoupeného zboží. Do dutých cihel použijte hmoždinky, které se dotahováním šroubu namotají do uzlu. Zvětší tím svou opěrnou plochu a takto zabrání vytržení ze zdi. Do sádrokartonu vyberte plastové hmoždinky se širokým a ostrým závitem po obvodu, které se do materiálu zaříznou.

            Při montáži polic na hmoždinky musíte:

  • Přesně označit místa, kde chcete polici mít
  • Zkontrolovat, kde jsou rozvody elektřiny nebo vody
  • Vrtat kvalitní vrtačkou s ostrými vrtáky
  • U tenčích stěn využít doraz
  • U sádrokartonu vynechat vrtačku s příklepem

Nezapomeňte u všech polic a knihoven počítat s budoucí zátěží a stanovený limit nepřekračujte. Největší a nejtěžší knihy patří logicky do spodních polic, lehčí dejte do horních. Často používané výtisky, leporela nebo básničky umístěte do jedné police, zbytek roztřiďte podle oboru. Málokdy používané výtisky uložte do nejhornějších polic.

Pro budoucího velkého čtenáře kupte také větší knihovnu

Chystáte se mohutně podpořit čtenářskou gramotnost vašich dětí? Pořiďte jim do pokoje větší, dvoudveřovou a prosklenou knihovnu Modesta. Přijde vás na 4 700 Kč, ale na uložené knihy nebude sedat prach a čtyři police výborně skryjí veškeré dětské literární poklady. I tady je k dispozici provedení wenge a švestka.

Teplý a přírodní materiál neztrácí oblibu ani v dětském pokoji, proto je z použitých materiálů stálicí dřevo. Pamatujte ale i na další prostor. Nezbytné minimum na průchod kolem knihovny je 60 cm a ideální hloubka knihovny minimálně 30 centimetrů. Police v knihovně musí být alespoň 1,8 cm silné, při šířce knihovny nad 80 centimetrů nejméně 2,3 centimetru, nebo je vybavte podpěrami.

Citace: Dětskou knihovnu doplňujte, pořiďte ji asi na dvojnásobek současného počtu knih.

Nemáte v dětském pokoji místo na samostatnou knihovnu? Zpřístupněte pro všechny členy rodiny knihovnu v obýváku. Může fungovat i jako dělicí příčka. Prostor takto rozčleníte a přidáte mu i na dynamice. Využijte sektorový nábytek, dokoupíte jej časem a postupně podle potřeby, což je nejen u knihoven velmi výhodné.

Využijte zkušeností projektu Celé Česko čte dětem, který existuje už téměř desetiletí. Budujte si ve své rodině pevné vazby prostřednictvím společného čtení. Pravidelné předčítání vašim dětem rozvíjí paměť, představivost, učí myšlení a utváří mezi nimi a vámi pevné pouto. Heslem projektu je „Pojď, budu ti číst“. Každý den stačí jen 20 minut.

 

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu