Jak vybrat nejlepší barvy na dřevo

Dřevo je úžasný materiál, který člověku dala příroda a který ho provází od nepaměti. I jemu je však potřeba věnovat dostatečnou péči, působí na něj vnější podmínky a také stárne. Chcete-li zachovat jeho kvalitu, musíte ho ošetřit tak, aby netrpělo vlhkostí nebo plísněmi a zachovalo si zvolenou barvu. K tomu je nutné zvolit ty správné barvy na dřevo. Ještě, než se vydáte na nákup, zamyslete se nad tím, co a jakou plochu chcete natírat, o jaký druh dřeva se jedná, jaký je jeho současný stav, jde-li o interiér nebo exteriér a jaký výsledek očekáváte.

Z jaké nabídky si můžete vybírat?

Existují různé typy nátěrů, každý z nich je určený pro jiný způsob ošetření. Dřevo musí být ošetřeno proti plísním a škůdcům dřeva, poté vyžaduje základní nátěr a krycí nátěr, obvykle dvě vrstvy. Nátěry existuji i v komplexních  variantách 2 nebo 3 v 1. Ty vám mohou výrazně zjednodušit práci a šetří také čas.

Vybírat si lze mezi barvou, lakem, impregnací, olejem, lazurou, voskem nebo mořidlem. Váháte, čím natřít dřevo a co vzít jako první v úvahu? Zkuste vyjít z toho, co je vaší prioritou, jakého konečného efektu chcete dosáhnout. Nedejte se zlákat módními trendy, důležité je určení – jiné požadavky jsou na venkovní stavby a vybavení, odlišné vlastnosti a vzhled jsou očekávány od dřeva v interiéru.

Nezapomínejte na poctivé broušení starého nátěru

Když chcete zachovat přírodní strukturu dřeva

Pokud vám jde o zachování přírodního vzhledu nebo zvýraznění struktury dřeva, použijte lazuru. Moderní lazura je pružná a umí reagovat na postupné vysychání dřeva. Ta se většinou dá ředit vodou, nebude vás obtěžovat zápachem a rychle zaschne. Dřevo navíc alespoň zčásti impregnuje. Nanáší se buď lazura tenkovrstvá pro vlhčí a málo vyschlé dřevo nebo silnovrstvá určená dokonale vyschlému dřevu. Původní odstín lze změnit. I zde poslouží lazura na dřevo. Vzorník barev je široký a výsledek můžete lehce zesvětlit nebo ztmavit.

👉Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Ochranu před znečištěním a zdůraznění struktury poskytne dřevu vosk. Nechová se jako barva na dřevo, nekryje, ale vytvoří na povrchu dřeva film, který pak dále ochraňuje před nečistotami. Vosky jsou bezbarvé, kromě ochrany také zdůrazní odstíny dřeva.

Jinou možností pro zachování přírodního vzhledu je použití mořidla. To může částečně změnit barvy dřeva, ale přesto zachová strukturu. Přidanou hodnotou natírání dřeva mořidlem je zvýšená odolnost proti UV záření a vysychání.

Když má nátěr zvládnout vysokou zátěž a opravy

Jestliže chcete opravit mírně poškozené dřevo a ošetřit ho tak, aby sneslo vysokou zátěž, není nutné použít barevný nátěr na dřevo. Nabízí se možnost lakování dřeva, dobrou volbou je lak, který má vysokou odolnost proti mechanickému poškození. To se vyplatí třeba u pokojových parket.

Možností, jak lakovat dřevo, je více, vhodný je lak epoxidový nebo polyuretanový s ochranou před UV paprsky, které zabrání dalšímu poškození dřeva. Vhodnou volbou nejsou klasické laky. Ty totiž vytvoří neprostupnou vrstvu, která brání dřevu natahovat a odpařovat vlhkost. Takové nátěry se začnou odlupovat a dřevo nechrání.

Nátěry na dřevo lze provádět i olejem nebo impregnací. Impregnace vytvoří na povrchu vrstvu, která dokáže odpudit vodu, oleje umožňují pohlcování a vylučování vlhkosti. Výsledná vrstva pak tvoří ochranu jak před znečištěním, tak před mechanickým poškozením.

Když potřebujete natírat snadno, rychle a ekologicky

Žijete zdravě, máte doma děti nebo domácí mazlíčky? Chcete si být jisti, že použijete nezávadné druhy barev nebo laků, zvláště pokud jde o barvy na dřevo pro děti? Pak sledujte zdravotní nezávadnost. Tu poznáte podle označení, které nařizuje evropská směrnice EN 71-3. Příznivce ekologického přístupu bude zajímat označení Ekologicky šetrný výrobek. Pravděpodobně vyberete akrylátové barvy na dřevo, které nepáchnou a rychle zasychají. Akrylátová barva je navíc vodou ředitelná barva. Ušetříte s ní čas, námahu, bude se vám s ní dobře pracovat a navíc nebudete muset tolik uklízet. Vodou ředitelná barva na dřevo je také šetrná k přírodě a životnímu prostředí.

Pergola po renovaci novým nátěrem

Když požadujete jiné než přírodní barvy

Dřevo, které již nemá vzhlednou původní strukturu, bylo barvené nebo poškozené, je vhodné natřít barvou s plným krytím. Můžete zvolit odstín, který připomíná původní barvy dřeva. Vzorník barev na dřevo může být profesionální, širokou paletu nabízí například vzorník RAL. Jeho použití vám zaručí vždy stejný odstín, ať budete barvu kupovat kdekoli. Navíc ve stejném odstínu můžete zakoupit i doplňky, textilie, tapety a podobně.

Důležité pro volbu barvy je to, co budete natírat

Ještě před výběrem barvy se zamyslete nad tím, co chcete natírat. Barva na dřevo venkovního zahradního nábytku má jiné vlastnosti než například barva na nábytek. Také každý druh dřeva se k barvě chová jinak. Důležité je i to, zda se jedná o první nátěr nebo dřevo již natírané a ošetřované. Z takového dřeva je potřeba nejdříve odstranit starý nátěr, popřípadě nanést penetraci. Ta musí důkladně vsáknout a zaschnout. Jak dlouho nechat schnout penetraci, to záleží na volbě druhu a doporučení výrobce.

Interiér nebo exteriér?

Je velký rozdíl mezi tím, jestli hledáte barvy na nábytek, který budete natírat uvnitř, nebo venkovní barvu na dřevo. Barva v exteriéru musí být mnohem odolnější, působí na ni proměny počasí a musí odolat i slunečním paprskům. Barva pak rychleji podlehne poškození a bledne. U vnitřních barev se pak budete muset rozhodnout podle materiálu. Barva na dřevo bude jiná než barva na dřevotřísku nebo barva na lakované dřevo. V interiéru nejčastěji natíráme nábytek, který vyžaduje jak zvláštní postupy, tak volbu barvy.

Jak natřít nábytek

U nábytku se nerozhodujete jen mezi přírodní barvou, bílou barvou na dřevo nebo barevnými odstíny. Nejdříve musíte podklad připravit a zbavit všech původních vrstev. Zvláště pokud uvažujete, jak natřít nábytek na bílo, začněte důkladnou úpravou povrchu a zvolte barvu s dokonalým krytím, aby nic neprosvítalo. Ještě před nátěrem ošetřete dřevo penetrací. Barvu lze nanášet válečkem či klasicky štětcem. Váháte, jak natřít nábytek z dřevotřísky? Nejdříve povrch odmastěte, přebruste a jako nátěr použijte synteticky nebo vodou ředitelný email.

I nový nátěr je nutné po čase renovovat

Ať zvolíte jakýkoli druh nátěru, bude po čase stárnout. Životnost se řídí správným použitím a kvalitou zvolené barvy. Pokud byste o nátěr nepečovali, nebude plnit estetickou ani ochrannou funkci. Oprava nátěru v pravý čas může vše změnit. Již při zpozorování prvních změn je nutná renovace. Ta je podobná původnímu nátěru- odstranění původní barvy, nový nátěr ve třech vrstvách – penetrace, barva, povrchový nátěr. Tímto způsobem zajistíte dřevu dokonalou a stálou ochranu.

We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo