Hledej
Hledej

Tipy pro zařízení ložnice pro nastávající maminky

Období, kdy nastávající maminky začnou společně s budoucími tatínky zařizovat pokojíček pro příchod miminka se nazývá hnízdění. Většinou nastává okolo pátého měsíce těhotenství. Pokud se právě v období nakupování dětské výbavičky a zařizování dětského pokoje nacházíte, máme pro vás pár tipů, které jsou zaměřené zejména na vybavení ložnice pro nastávající maminky.

Několik prvních měsíců totiž budete s miminkem usínat společně v ložnici. Tudíž musíte její vybavení přizpůsobit svým potřebám.

Kam umístit dětskou postýlku?

Začněme tím nejdůležitějším, co vám v ložnici zabere nejvíce prostoru. Tím je bezesporu dětská postýlka. Při vymýšlení, kam ji umístit, se rozhodně držte doporučením, že dětská postýlka patří k posteli. Tak je totiž nejblíže po ruce v případě, že se v noci miminko probudí a vy budete muset vstávat z postele. Aby mělo vaše děťátko v postýlce pohodlí, pořiďte mu speciální dětskou matraci. Jak zvolit tu nejlepší matraci do postýlky?

Kritéria, která musí splňovat dětská matrace

Výběr dětské matrace rozhodně neberte na lehkou váhu, stejně jako výběr matrace pro sebe.  Kvalitní matrace pro miminka totiž musí splňovat několik kritérií – měla by:

  • být prodyšná,
  • na sobě mít antibakteriální ochranný potah,
  • být pevná a tuhá,
  • být vyrobena z vhodného materiálu.

Díky prodyšné matraci se vaše děťátko nebude nadměrně potit a bude mít během spánku pohodlí. Přítomnost ochranného potahu oceníte v případě, že plenka nesplní na 100 % svou funkci. V neposlední řadě tuhá a pevná dětská matrace poskytne dítěti potřebnou oporu a postará se o jeho zdravý spánek. Vhodné materiály matrace pro dítě do postýlky jsou ty, které jsou vzdušné a pružné.

Zdroj obrázku: ambrozinio / Shutterstock.com

Čtěte také: Dodejte ložnici nový šmrnc díky dobře vybranému povlečení

Jak se starat o ochranný potah na matraci

Stejně jako je nezbytně nutné dodržovat veškeré body toho, jak se starat o matrace, je důležité starat se také o matracový chránič. Jak prát potah matrace? Jedná-li se o kvalitní antibakteriální potah, určitě jej perte minimálně na 60 °C. Tím ho zbavíte veškerých nečistot a zajistíte, že bude po vyprání skutečně čistý.

Ideální ložní prádlo pro miminko a nastávající maminku

Při výběru vhodného prostěradla a ložního prádla do dětské postýlky upřednostněte přírodní materiály. Díky svým skvělým absorpčním vlastnostem vám určitě bude vyhovovat bavlna. Na přírodní materiály vsaďte i při výběru pyžama a noční košile pro sebe. Zejména v těhotenství, ale i po něm, vám v něm bude komfortně a spánek v těhotenství bude díky tomu o něco příjemnější.

Nezapomínejte na to, že pyžama či spodní prádlo na spaní pro nastávající maminky musí být elastické, protože doporučované polohy spánku v těhotenství zahrnují spaní na levém boku, takže vás nesmí pyžamo příliš obepínat. Přírodní materiály také zmírní zvýšené noční pocení v těhotenství, protože většinu potu absorbují.

Zdroj obrázku: 3dvin / Shutterstock.com

Nezapomeňte na přebalovací pult

Další položkou, co byste při zařizování ložnice před příchodem miminka neměli opomenout, je přebalovací pult. Jedná se totiž o praktický doplněk, který vám zjednoduší přebalování. Nejpraktičtější je umístit jej hned vedle dětské postýlky. Tak ho totiž budete mít po ruce i během nočního přebalování.

Co nesmí v přebalovací stanici chybět

Kromě zásoby čistých plenek by se na přebalovací stanici měla nacházet také dětská kosmetika, konkrétně: dětský zásyp, pečující krémy a vlhčené ubrousky. Nezapomínejte ani na náhradní oblečení a odpadkový koš, do něhož okamžitě zahodíte použité plenky.

Zdroj obrázku: Bangkok Click Studio / Shutterstock.com

Čtěte také: Jak poznat a vybrat kvalitní polštáře?

Myslete na své pohodlí

Po narození miminka zvažte přemístění jednoho křesla z obývacího pokoje do vaší ložnice. Během uspávání totiž rádi strávíte čas v pohodlí vašeho oblíbeného křesla. Vsedě a s dostatečnou oporou zad a krční páteře se vám bude miminko uspávat mnohem snáze, než kdybyste chodili kolem postýlky nebo seděli na své posteli.

Dostatek pohodlí během prvních měsíců po porodu maminkám zajistí také vhodně zvolené spodní prádlo. Jakmile si osvojíte tipy před spaním a budete vědět jak vaše děťátko efektivně a rychle uspat, můžete trávit čas v křesle relaxováním a dohlížet tak na svého potomka v pohodlí.

Čtěte také: Klidný a nerušený spánek? Upravte si postel podle Feng Shui

Doplňky ke kojení mějte vždy při ruce

Pokud je vaše moderní ložnice dostatečně prostorná, vytvořte si v ní také prostor pro doplňky ke kojení. Kromě kojících podprsenek, které jsou pro maminky nutností a je dobré mít jich v zásobě hned několik, by měla kojící stanice obsahovat také odsávačku mléka a lahvičky na mateřské mléko.

Zásoba dudlíků na nočním stolku přijde vhod

Abyste se v noci vyspali co možná nejlépe, samozřejmě v rámci možností, ujistěte se, že vždy máte po ruce náhradní dudlík. Díky přirozenému sacímu reflexu se dudlík stane poměrně brzy součástí života dítěte. Jenomže záhy se začnou dudlíky válet po zemi a lítat po celé ložnici. Proto je dobré být na tyto scénáře připravení a náhradní dudlík mít nejlépe vždy na nočním stolku. Tak budete v pohotovosti pokaždé, když vás uprostřed noci probudí dětský pláč.

Zdroj obrázku: Ekaterina Pokrovsky / Shutterstock.com

Využijte období hnízdění naplno a vybavte si ložnici i dětský pokojíček vším, co bude v prvních měsících života pro každodenní život miminka nezbytné. Na seznamu výbavy pro dítě by neměla chybět dětská postýlka s kvalitní dětskou matrací a antibakteriálním ochranným potahem, bavlněné ložní prádlo a prostěradlo a přebalovací pult včetně dalších nezbytností. Myslet by ale měla nastávající maminka také na sebe. Kvalitní matrace poskytne během těhotenství dostatek opory a zajistí kvalitní spánek také budoucím maminkám.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu