Hledej
Hledej

Dodejte ložnici nový šmrnc díky dobře vybranému povlečení

Každý den uléháme do postele a těšíme se, jak zapomeneme na starosti uplynulého dne a načerpáme síly do toho dalšího. Aby spánek opravdu posiloval, je třeba, aby byl kvalitní a ničím nerušený. Jak toho dosáhnout? Kromě dobře vybrané postele a matrace taky díky kvalitnímu povlečení. Jak ho vybrat?

Spánek je pro naše tělo nepostradatelný

Spánkem trávíme několik hodin denně, naše tělo se bez něj neobejde. Právě během doby, kdy spíme, totiž regeneruje a čerpá síly do dalších dnů. Navíc má velký vliv na naši náladu.

Jak vybrat povlečení?

Ložnice, kde většina z nás spí, by měla být útulná, nemělo by nás tam nic rušit. Když si položíme hlavu na polštář, tak nějak spoléháme na to, že během krátké chvilky usneme a probudíme se až ráno. Hodně k tomu přispívá i povlečení. Když si ho špatně vybereme, může nás dráždit a škrábat, možná se budeme i v noci dokola celí zpocení probouzet. Jak se tomu vyhnout?

Krok první: Zaměřte se na materiál

Základem správného výběru povlečení, které bude příjemné na dotek a potěší i dlouhou životností, je volba materiálu. Už dávno není na trhu jen bavlněné povlečení v plátnové vazbě, ale i jiné materiály. Z čeho můžete vybírat?

  • Bavlna je klasikou, která nikdy nezklame. Je prodyšná, savá, od těla odvádí vlhkost a snese i vysoké teploty praní. Drobnou nevýhodu dnes někteří z nás vidí v tom, že se bavlněné povlečení mačká a je třeba ho žehlit.
  • Chytré hospodyňky dávají přednost krepovému povlečení, které se žehlit nesmí a jeho údržba je snadná. Víte, že krep je jen odlišné zpracování bavlny? Povlečení z krepu tak je příjemné, savé a prodyšné, poznáte ho podle toho, že se v pravidelných pruzích střídá jemná a zvrásněná část.
  • Toužíte po krásném lesklém povlečení? Vyzkoušejte povlečení z bavlněného saténu! Oproti tomu klasickému z polyesteru nestudí, nevrže, neklouže, ani neelektrizuje vlasy.
  • Vybíráte povlečení na chladné noci? Sáhněte po flanelu. I ten je z bavlny a zachoval si všechny její pozitivní vlastnosti, navíc, díky počesanému vlasu, hřeje.
  • Hledáte povlečení jemné jako hedvábí a lehké jako pírko? Mikrovlákno je jasnou volbou. A to i pro alergiky a astmatiky, protože je přirozeně antibakteriální a žádní roztoči se v něm nezabydlí.

Čtěte také:

Krok druhý: Dobře si vyberte rozměry

Dalším důležitým parametrem jsou rozměry. Ty přizpůsobte rozměrům peřiny a polštáře. Standardem je 140×200 cm pro přikrývku a 70×90 cm pro polštář. Na trhu ale najdete i jiné rozměry.

Krok třetí: Jaké preferujete zapínání?

Dřív se povlečení jen zakládalo, pak se zapínalo i na knoflíky, dneska je in zapínání na zip. Pro co se rozhodnete vy?

Krok čtvrtý: Teď je na řadě design

Ano, když máte jasno v materiálu, rozměrech i zapínání, přichází na řadu estetická stránka. Povlečení by s ostatním vybavením ložnice mělo ladit, jeho barva by vás neměla dráždit. Víte, že design můžete vybírat i s ohledem na roční období? K létu se hodí kytičky, k zimě vločky nebo norské vzory.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu