Hledej
Hledej

Seznamte se s Wohnwagonem, recyklovatelnou ostrovní maringotkou. Jaké ukrývá vychytávky?

Kolik místa potřebujete k bydlení? 20, 50, nebo snad 100 metrů čtverečních? Theresa Steininger a Christian Frantal dospěli k závěru, že stačí 25 m2 přirozeného životního prostoru. Proto v roce 2013 navrhli Wohnwagon, tedy pojízdné obydlí. Můžete si vybrat maringotku o rozměrech 6 x 2,5 metru, 10 x 2,5 metru nebo 10 x 2,5 metru s arkýřem 3,3 x 2 metry. Výška obydlí je 240 cm, s podvozkem 362 cm.

Výrobci přizpůsobí každý vůz individuálně vašim potřebám. Můžete si říct, k čemu bude domek sloužit i jak bude využitý vnitřní prostor. Domek můžete využívat k celoročnímu bydlení, jako kancelář, hotelový pokoj či rekreační objekt. Záleží jen na vás. Podle vašich přání upraví i míru soběstačnosti. Všechna přání ovlivní výslednou cenu domku.

Základem jsou přírodní a recyklované materiály

Autoři projektu využívají přírodní a recyklované materiály. Jejich cílem je vaše soběstačnost. Obydlí vybavili takovými technologiemi, aby fungovalo jako ostrovní dům. Řešení kombinuje inteligentní výrobu energie s využitím přírodních zdrojů a recyklace vody. Autoři spolupracují s univerzitami a výzkumnými ústavy, takže drží krok s moderními technologiemi.

Na výrobu domku používají lokální dřevo, k izolaci ovčí vlnu. Ta mimo jiné zajišťuje zdravé klima domku, protože napomáhá k přirozené cirkulaci vzduchu v interiéru. Na vnitřní obklad používají smrkové dřevo nebo dřevovláknité desky s hliněnou omítkou. Ty dokáží akumulovat teplo, jsou kompostovatelné a recyklovatelné.

Jak je to s elektřinou?

Na střeše je nainstalovaná fotovoltaická elektrárna o výkonu 1,2 kWp (4 panely 300 Wp). Stačí to pro LED osvětlení, notebook, mobil, rychlovarnou konvici, lednici a rádio. Měli byste vynechat televizi, vaření na elektrice a obří stereo. Nevyužitá elektřina se ukládá do baterií pod podlahou. Jejich kapacita odpovídá přibližně 4 dnům spotřeby elektřiny. Pokud potřebujete elektřiny více, můžete se domluvit na instalaci více panelů.

Voda a odpady

Domek má nádrž na zhruba 650 litrů vody, z toho asi 140 litrů je uskladněno v nádržích v podlaze. Do nádrže na střeše se zachytává dešťová voda. Použitou vodu ze sprchy nebo umyvadla přečerpáte na střechu a vyčistíte pomocí zelených rostlin, jejichž kořeny fungují jako kořenová čistička. Konkrétní druhy rostlin s vámi autoři vyberou tak, aby vydržely dané klimatické podmínky.

Vyčištěnou vodou se můžete znovu sprchovat nebo umývat ruce. Autoři přidali do vodního okruhu také speciální filtr, pomocí kterého získáte z dešťové vody pitnou. Vodu ohřejete pomocí solárního systému a uskladníte ji ve stolitrovém zásobníku. Pokud nesvítí slunce a zásobník je prázdný, načerpáte do něj studenou vodu, zatopíte pod zásobníkem dřevem a do 35 minut máte teplou vodu nachystanou.

V domku nečekejte splachovací záchod. Má totiž poměrně velkou spotřebu vody a museli byste řešit kanalizaci. Proto je ve Wohnwagonu pouze kompostovací toaleta. Ta oddělí tekutý a tuhý odpad, takže nemůže vznikat „latrínový” zápach. Pevný odpad se hromadí ve vnitřním zásobníku, kde dehydruje a po určité době ho můžete použít jako kompost. Obsah zásobníku je potřeba pravidelně vynášet.

Kolik Wohnwagon stojí?

Wohnwagon není zrovna levný. Za hrubou stavbu (podvozek, dřevěná konstrukce, izolace střech i stěn, okna, vnitřní omítky, podlaha a elektroinstalace) dáte u domku o rozměru 10 x 2,5 metru 1 450 000 Kč. Fotovoltaické panely stojí zhruba 235 000 Kč, solární ohřev kombinovaný s krbem 257 000 Kč a vodní systém 190 000 Kč. Za plně zařízenou maringotku včetně kuchyně a koupelny dáte 2 550 000 Kč, za arkýř 3 x 2 metry si připlatíte zhruba 324 000 Kč.

Podívejte se na video

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu