Hledej
Hledej

Jak vybrat skříňku pod umyvadlo

Pod umyvadlem bývá často nevyužitý prostor, což je velká škoda zvláště ve chvíli, kdy máte malou koupelnu a snažíte se šetřit každým centimetrem. Když pod umyvadlo dáte skříňku, můžete zde schovávat třeba prostředky na úklid, kosmetiku či jiné věci. Navíc schováte nevzhledný odpad od umyvadla.

Rozměry

Do malé koupelny zvolte skříňku s malou hloubkou, aby nezabírala příliš prostoru směrem do místnosti. Výška skříňky se odvíjí od výšky umyvadla nad zemí, která má odpovídat postavě jeho uživatele. Těch však bývá v domácnosti více, takže se většinou používá standardní výška 85 až 90 cm. Výrobci radí, abyste se drželi zásady, že při mytí rukou vám voda nesmí stékat k loktům.

Počítejte s tím, že různí výrobci uvádějí rozměry nábytku různým způsobem. Někteří uvádějí rozměry samotného korpusu skříňky, tedy bez umyvadla, jehož půdorysné rozměry bývají zpravidla o několik centimetrů větší než rozměry skříňky, jindy se jedná o rozměry včetně umyvadla. Hloubka skříňky pod umyvadlo se většinou pohybuje od 35 do 50 cm (u umývátek i 25 cm), šířka pak od 55 do 120 cm, pro umývátka od 40 cm.

Závěsná skříňka by měla mít odstup od podlahy kolem 20 až 25 cm, aby se pod ní snáze uklízelo. Pokud má skříňka sokl, mělo by umyvadlo vystupovat dopředu, případně musí být sokl zapuštěný alespoň 15 cm dozadu kvůli pohodlnějšímu přístupu.

Vzhled

Můžete si pořídit umyvadlo a skříňku zvlášť, nebo v jednom setu. Pokud zvolíte set, budete mít jistotu, že umyvadlo na skříňku přesně padne, ale budete omezeni množstvím nabízených variant. Pokud si vyberete umyvadlo a skříňku zvlášť, budete mít možnost většího výběru, ale musíte si dávat velký pozor na to, aby umyvadlo na skříňku pasovalo.

Skříňku s umyvadlem můžete pořídit jako solitér, ale pokud máte větší koupelnu a chcete v ní i další kousky nábytku, třeba vysokou skříň na špinavé prádlo, je jednodušší zvolit koupelnový set nábytku, který výrobce vyrobí ve stejném designu. Skříňka by měla vždy ladit se stylem koupelny, což není příliš problém, protože nejčastěji bývá v univerzální bílé barvě.

Materiály

Nekupujte skříňku, u které prodejce uvádí, že není určená do vlhkých prostor. Materiál musí snést standardní vlhkost i změnu teplot a neměla by mu vadit ani drobná sprška vody. Počítejte však s tím, že i nábytek určený do koupelny musíte po zamokření otřít suchým hadříkem. Mezi nejpoužívanější materiály patří MDF desky, které jsou opatřené fóliemi či laky. U laků je podstatný počet vrstev, které zvyšují odolnost nábytku proti působení vlhkosti. Při pěti vrstvách se nábytek vlivem vlhka nekroutí ani nebobtná.

Pro výrobu skříněk se používá také lamino, překližka či masiv natřený vodovzdorným lakem, plast či kov. Dvířka skříňky mohou být skleněná. Sklo může být čiré, matné, pískované, leptané i se zatavenou fotografií či libovolným motivem. U MDF a LTD je důležitý použitý materiál, kvalitní opracování a správná povrchová úprava. Ideální je použití kvalitních PUR (polyuretanových) laků. Hrany musí být dokonale upravené proti vniknutí vody. Mohou být olepené ABS hranami, hranami z hliníkového plechu nebo z nerezu.

Pokud máte v koupelně okno, tak se především u bílého nábytku zajímejte také o odolnost povrchu proti UV záření. Působením přímých slunečních paprsků totiž povrch nekvalitního bílého nábytku časem žloutne a často se objevují skvrny. Tmavé barvy sice také ztrácí časem na sytosti, u bílé jsou však změny nejpatrnější.

Konstrukce

Skříňka může být závěsná na stěnu nebo volně stojící. Volně stojící skříňka by měla mít nožky, aby do materiálu nemohla zespodu vnikat voda. Závěsné skříňky jsou lepší, protože se pod nimi snáze uklízí, a navíc opticky zvětšují koupelnu, protože vidíte podlahu pod nimi. Nevýhodou je však náročnější montáž. Sokly nejsou příliš vhodné, protože jimi může snadno vniknout vlhkost do materiálu.

Skříňka může mít police i zásuvky, ale vždy musí mít vyřešený prostor pro připojení vody a odpadů. Proto mívají dna zásuvek umyvadlových skříněk vykrojený otvor. Praktičtější je nábytek se zaoblenými hranami, a to nejen do malých prostor. U dvířek můžete zvolit tiché dovírání, u zásuvek zase otevírání zásuvek jedním dotekem (push up) a tiché dojezdy. Díky plnovýsuvům pak budete mít lepší přehled o uložených předmětech. Zásuvky by měly jít snadno otevřít a v případě plnovýsuvů se nesmí skříňka převrátit v případě, že otevřete všechny zásuvky najednou.



Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu