Spánkem strávíme až třetinu života. Čím kvalitnější spánek je, tím lepší zdraví máme. Co jeho kvalitu snižuje a jak si ho můžeme zlepšit nadobro?
Ložnicový rozvod? Napřed špunty
Chrápání, brzké ranní vstávání partnera a další zvyky mohou mít na kvalitu spánku vliv. Nebo alespoň to tvrdí studie z britské Univerzity v Surrey. Ti, co spí odděleně, mají podle této studie kvalitnější spánek.
Chrápání se například týká až 30 % populace. Někteří z nás chrápou stejnou hlasitostí jako motorová pila. Pokud je to případ vás nebo vašeho partnera, je na čase promluvit si o budoucnosti sdílení ložnice. Ne, děláme si srandu. Dřív zkuste špunty do uší na spaní. Ty opravdu kvalitní netlačí do uší a umějí z okolí odebrat i přes 30 dB. Což je poměrně dost. A přitom nejde o velkou investici, vejdete se do pár stokorun.
Stejně tak by bylo dobré navštívit doktora. Chrápání totiž může signalizovat mnohem větší problém, a to třeba spánkovou apnoi. Jak ji zjistit?
Vyšetření začíná se jednonočním sledováním spánku, po kterém následuje ORL kontrola, která má za úkol potvrdit nebo vyvrátit přítomnost možné překážky v horních dýchacích cestách. Podle posouzení lékaře mohou být poté doplněna další specialistická vyšetření, jako jsou plicní, kardiologická, neurologická, gastroenterologická atd.
Co tato porucha dýchání znamená pro váš organismus a jak se léčí, to se dozvíte zde.
Proti chrápání dobře funguje i páska na rty.
Kvalitní matrace půl zdraví
Jíme zdravě, pětkrát týdně cvičíme… To ale k dobrému zdraví a dlouhověkosti nestačí. Důležité je spát na kvalitní matraci. Proč? Jak víme, máme dvě fáze spánku, hluboký a lehký spánek. Oba dva jsou důležité pro jiné procesy v těle. Procentuálně by měl ten hluboký tvořit až 50 % z celkové doby spánku. Pokud se v noci ale převalujeme kvůli nekvalitní matraci, tato doba se zkracuje.
Kvalitní matrace by nám měla ustoupit v oblasti boků a ramen a naopak podpořit naši páteř. V době, kdy často sedavým zaměstnáním nebo neustálým pozorováním telefonu namáháme krční páteř, je důležitý i správný polštář. Polštář vybírejte podle polohy, ve které spíte.
Tip: Jak poznat a vybrat kvalitní polštáře?
Spánkový režim vše zachrání
Správně nastavený spánkový režim také zvyšuje kvalitu spánku. Zároveň usnadňuje usínání. Délka spánku hraje velkou roli v rámci zdraví. Každou noc bychom jako dospělí měli spát okolo 8 hodin.
Se sledováním doby spánku vám mohou pomoci i chytrém hodinky.
Rutina před spaním
Vytvořte si rituál před spaním, který Vám pomůže se uklidnit a připravit na odpočinek. Může to být třeba čtení knihy, poslech klidné hudby, nebo třeba meditace.
Mnoho lidí si pochvaluje i večerní cvičení jógy. Pokud máte rádi čtení, mohu vám doporučit knihu “Why We Sleep” od Matthewa Walkera. Je to podnětné čtení, které nabízí mnoho nápadů, jak zlepšit kvalitu spánku.
Tip: Velký průvodce ložním povlečením
Elektronika pryč
Mnoho studií ukázalo, že modré světlo, které vydávají naše elektronické zařízení, může narušit náš spánek. Zkuste proto omezit použití těchto zařízení alespoň hodinu před spaním. Pokud se bez neobejdete, nastavte si na telefonu filtr modrého světla. Koupit lze i speciální brýle.
Tip: Tipy pro zařízení ložnice pro nastávající maminky
Pohyb je život
Pravidelné cvičení může přispět ke kvalitnějšímu spánku. Nejlepší je, pokud cvičíte během dne nebo nejpozději dvě hodiny před spaním, abyste měli dostatek času na uklidnění těla a mysli.
Doufám, že těchto pár tipů a rad Vám pomůže ke kvalitnějšímu spánku a zdravějšímu životu. Dobrou noc!
Tak základem je dobrá postel a kvalitní matrace co si myslím, že by měl vědět každý a rozhodně na tom nešetřit. Ale podle mě je spousta dalších faktorů, na které by se měl člověk zaměřit. https://institutzdravehobydleni.cz/zdrava-loznice/zdrava-loznice/ nejen kvalita ale také rozmístění ložnice, samozřejmě by neměla chybět i nějaká květina a celkově je to v tomto článku dobře shrnuté na to by se měl člověk zaměřit.