Blíží se opravdová zima a s ní i potřeba intenzivnějšího vytápění, což samozřejmě něco stojí. I za topení lze ale v řadě případů ušetřit. Jak? Správnou regulací a drobnými změnami svých návyků. Ukážeme vám, jak na to.
V kostce
Pustíme do podrobných popisů, ukážeme vám souhrn těch nejdůležitějších kroků, které můžete udělat.
Jak správně topit v bytě:
- Nepřetápět ani byt příliš neochlazovat. Topení „od sousedů“ vzhledem k pravidlům rozúčtování tepla nefunguje.
- Používejte správně termostatické hlavice – nikoli jako ventil v režimu zapnuto/vypnuto
- Topte co nejvíce rovnoměrně
- Nezakrývejte radiátory záclonami, závěsy ani nábytkem
Jak správně topit v rodinném domě?
- Snažte se, aby kotel pracoval v optimálním režimu a příliš necykloval.
- Nepřetápějte interiér a dodržujte různé teploty podle druhu místnosti.
- V době nepřítomnosti dům temperujte na cca 15 °C.
- Investuje do snížení energetické náročnosti domu – zateplení a nových oken
Nepřetápějte, příliš vysoká teplota v bytě či domě škodí zdraví
Topení na příliš vysokou teplotu je energeticky náročné a ve výsledku vás stojí zbytečně moc peněz. Přetápění navíc není ani příliš dobré pro lidské zdraví. Mnohem lepší je topit raději méně, ostatně ne nadarmo často energetičtí poradci v nadsázce říkají, že nejlepším úsporným opatřením je kvalitní teplý svetr. V praxi si ale samozřejmě zvolte takovou teplotu interiéru, která bude dobrým kompromisem mezi osobním pohodlím a energetickými nároky. Často opravdu postačí v obýváku 20 – 21 °C.
Vyplatí se vyzkoušet snížit teplotu v místnosti například o jeden stupeň.
Topte rovnoměrně a bez výkyvů teplot
Radiátory v bytech jsou obvykle vybavené termostatickými hlavicemi, řada lidí je ale využívá nesprávně spíš jen jako ventil s polohami vypnuto a zapnuto. A to je špatně. Správně se termostatické hlavice používají tak, že na nich dlouhodobě nastavíte požadovaný stupeň a teplotu v místnosti pak korigujete drobným pootočením nahoru nebo dolů. V pro bydlení v bytech i rodinných domech pak platí univerzální rada – interiér nepřetápět, ale ani zbytečně nepodchlazovat. Čím rovnoměrněji kotel a topení pracuje, tím lépe.
Odjíždíte na víkend? Topení zcela nevypínejte
V zimě by stěny zděných domů neměly nikdy úplně vychladnout. Vytopení chladného domu totiž stojí mnoho energie, a tedy i peněz. Mnohem úspornější je dům či byt během nepřítomnosti v zimě temperovat na cca 15 °C. Náklady na temperování jsou často menší než na opětovné vytopení prochlazeného domu. Temperováním má ale i další výhody – nezamrzne vám voda a v domě se nebude tolik kondenzovat vlhkost.
Topením „od sousedů“ neušetříte
Řada lidí si myslí, že ušetří, pokud topení ve svém bytě úplně vypne, ušetří, protože byt se vyhřeje prostupem tepla z vedlejších prostor. Ačkoli má tato úvaha racionální jádro a do jisté míry opravdu platí, finanční efekt tento způsob úspor díky systému rozúčtování tepla nemá. Navíc pokud by takto postupoval každý obyvatel domu, celý dům by záhy prochladl.
Pozor na výkon kotle
Výkon kotle by měl odpovídat tepelným ztrátám domu. Ne vždy to ale tak bývá. Chybou je kotel nejen příliš slabý, ale i příliš silný. Takový kotel často spíná (takzvaně cykluje) a nepracuje v energeticky optimálním režimu. Výrobce nebo dodavatel kotle by vám měl být schopný sdělit, jak moc můžete výkon kotle snižovat, aniž se to nějak projeví na jeho energetické efektivitě. Moderní kotle zvládnou energeticky efektivně pracovat i na pouhých 20 % maximálního výkonu.
Zateplete dům
Největší efekt v úsporných opatřeních má kvalitní zateplení domu. Výměna oken a zateplení fasády i střechy výrazně přispívá ke snížení tepelných ztrát domu. Jde ale samozřejmě o větší akci, jejímž základem je dobrý projekt a kvalitní materiály – na zateplení fasády a podkroví třeba minerální vlna dostatečné tloušťky nebo foukaná celulóza, okna s tepelně-izolačními trojskly (alespoň na severní straně) a kvalitní dveře. Zní to složitě, ale s konkrétními kroky, které je potřeba udělat právě ve vašem případě, vám může pomoci odborník – energetický poradce.
Zateplení domu je samozřejmě drahé opatření, v nižších nákladech na energie se vám ale tato investice vrátí, navíc pro financování můžete použít dotace Nová zelená úsporám.
Máte dotaz, jak přesně a účinně šetřit energie?
Máte dotaz, jak přesně a účinně šetřit energie? Pokud ano, napište jej na na email info@eonradce.cz. Za 14 dní zveřejníme odpovědi na nejčastější dotazy našich čtenářů.
V podstatě asi můžu souhlasit se vším, co je tu v článku napsáno, co teda musím upravit podle nás doma je, že když jsme byli v zimě na měsíc a půl pryč, tak jsme si doma temperovali na 17°, přeci jen nebydlíme v novostavbě, ale ve starším domě a ten už bychom hůř pak vytápěli. A než by se to vytáhlo na 21° tak by nás to minimálně z půlky sežralo i přesto, že máme levnějšího dodavatele BE, ale plyn je plyn a taky něco stojí.
Souhlasím, že to temperování se nesmí směrem dolů přehánět.