Hledej
Hledej

Jak funguje GoodWays mýdlo? To ukáže naše recenze

Ekologická a bezodpadová varianta ke klasickému gelu na nádobí? Mýdlo na nádobí. Díky přírodnímu složení a prodeji v papírovém balení má opravdu minimální uhlíkovou stopu a nulové dopady na naše nejbližší okolí. Čistička ho dokonale odbourá. Jenže investice do mýdla na nádobí od GoodWays není zrovna nejmenší, a tak se vyplatí vědět, do čeho jdete. Mýdlo jsme pro vás vyzkoušeli, zjistili, jak funguje, jak se s ním dá zacházet a jak pohotově je využitelné (ve srovnání s běžným „jarem“).

Sledovali jsme, jak se opotřebovává a jak se chová při mytí různě znečištěného nádobí. Můžeme vám zaručit, že pokud patříte ke středně starší generaci, s tímto mýdlem se vrátíte do dětství. Co ještě nám GoodWays mýdlo předvedlo? Co nás překvapilo a co jsme nejvíce ocenili? Projděte si podrobnou recenzi i s fotkami, díky nimž si uděláte představu, co vlastně od eko mýdla na nádobí čekat (vedle čistého svědomí z použití eko přípravku, umytého nádobí, vůně citronové trávy a nula gramů plastového odpadu).

Balení

GoodWays mýdlo na nádobí dorazilo v cistě papírovém balení. Ani kousek plastu, vše v prodyšném papíru, v krabičce vyložené jemnými dřevěnými hoblinami. K samotnému mýdlu ještě v obchodě přiložili certifikát „Zachránce želv“. Na certifikátu stojí milé sdělení:

Vaším nákupem na Organikku jste věnovali 5% z objednávky na podporu protipytlácké hlídky Blue Patrol, která chrání kladiště mořských želv na ostrově Bangkaru. Tímto jste podpořili program na ochranu mořských želv v soustroví Pulau Banyak na Sumatře.“

Charakteristika mýdla a jeho složení

Tuhé mýdlo na nádobí od českého výrobce GoodWays je prostě mýdlo. Odlévá se do podoby nízkého válce, přesně jak vidíte na fotce. Na rozdíl od běžných mýdel ale poznáte, která strana je horní a která spodní – vespod se přece jen usazují některé těžší součásti směsi, co ve výsledné mýdlo tuhne. To ale není na škodu, při mytí můžete obě strany střídat, nebo do vody „šoupnout“ mýdlo celé.

Jedno balení GoodWays mýdla na nádobí váží cirka 120 g a má na první pohled příjemné složení:

  • zmýdelněný kokosový olej
  • kyselina citronová
  • francouzský jíl
  • éterický olej citrónová tráva

Samotný kokosový olej není z mýdla jakkoliv cítit. Hlavní vůní je citronová tráva. Ta je opravdu výrazná – a hned poznáte, o jakou vůni se jedná. U běžných gelů na nádobí jsme si na citronové aroma také zvykli, ale do přirozeného má daleko. Tady cítíte, že v mýdle kus trávy opravdu je (i když „jen“ v podobě éterického oleje).

Ale, jak poznamenala moje mamka, přestože jde o olej kokosový (respektive mýdlo z něj), na první dobrou z něj ucítíte klasické „mydlo s jeleněm“. Prodává se dodnes, i když jen jako prostředek na praní prádla. Pokud jej znáte, máte hned představu o vůni GoodWays mýdla na nádobí – akorát si k ní přidejte citronovou trávu. Kombinace je to příjemná, to se musí nechat.

Aby mýdlo vydrželo co nejdéle, budete pod něj potřebovat mýdelničku. Co to je? Jakákoliv podložka s otvory ve spodní části. Zkrátka místo, na němž udržíte mýdlo suché. Je to stejné jako s používáním mýdla na ruce, také ho držíte v suchu. A když ne, je celé oleptané a rychle ho ubývá.

Jak jsme GoodWays mýdlo na nádobí používali

Možná se to zdá být zbytečná část recenze, ale opak je podle nás pravdou. Většina z nás je totiž zvyklá na tekuté gely na nádobí, které si naneseme na houbičku otočením lahve s prostředkem nebo zmáčknutím pumpičky dávkovače. Ale tady máme v rukou tuhé mýdlo. Co s ním, aby nám pomohlo umýt nádobí? Vyzkoušeli jsme celkem čtyři různé postupy:

  1. mytí pod tekoucí vodou (jen pár kousků, co nedáváme do myčky) – navlhčit hadřík, několikrát s ním přejet po mýdle a začít umývat. V tomto případě nám mýdlo vydrželo na 4 – 5 kousků (vařečky, nože, stěrky apod.)
  2. mytí v napuštěném dřezu s občasným namydlením hadříku – sice jsem této praxi už odvykla, ale snažila jsem se rozpomenout se na pravidla mytí nádobí v dřezu: nejprve skleničky, pak věci méně ušpiněné, středně špinavé, až věci nejvíce zašpiněné. Mytí šlo od ruky, jen mi bylo někdy trochu nepříjemné, že si musím jít namydlit ne zrovna čistý hadřík – nečistoty někdy ulpěly i na mýdle. Samozřejmě jsem je pak opláchla, ale… u tekutého přípravku na nádobí toto řešit netřeba
  3. mytí v napuštěném dřezu s ponořením mýdla do vody – i tohle jsme vyzkoušeli, se stejným postupem mytí. Čím špinavější nádobí jsme do dřezu vkládali, tím více mýdla už bylo ve vodě rozpuštěno. Na druhou stranu pak dlouho trvalo, než mýdlo trochu vyschlo, z mýdelničky odkapávala voda, takže jsem ji musela mít ještě na speciálním podtácku.
  4. mytí v napuštěném dřezu a naškrábáním trochy mýdla do vody – Tahle varianta mi přišla nejpohodlnější – a věřím, že to chce jen pár mytí nádobí – a člověk odhadne, kolik mýdla naškrábat, aby to tak akorát vyšlo.

Jak rychle se mýdlo opotřebovává

Záleží samozřejmě na způsobu použití a jeho četnosti. Pokud máte myčku jako hlavního umývače nádobí, vydrží vám mýdlo dlouhé měsíce (a vzhledem k tomu, že myčka vodu během mytí recykluje, je právě ona jejím největším šetřičem).

Na pravidelné mytí nádobí bude spotřeba větší. Jeden víkend jsme myli nádobí pro šest osob. Všechno ručně, abychom spotřebu mohli trochu odhadnout. Nádobí byly hory (ať žije myčka), ale mýdla se setřela jen cirka dvoumilimetrová vrstva.

Mýdlo nemá tendenci se stírat ve větších dávkách najednou (pakliže zachováte pokyny k jeho udržování na suché podložce). Povrch dobře klouže a na houbičku se nanese vždycky jen ta nejsvrchnější vrstvička. I malé množství mýdla dobře myje a rozptýlí se po hodně velkém povrchu.

Postřehy z používání, aneb je to mýdlo. Se všemi jeho klady i zápory

V běžném stavu je GoodWays mýdlo na nádobí samozřejmě tuhé. A jakmile je suché, nezanechává po sobě na rukou žádné stopy. Po navlhčení se dá naopak snadno otírat, na houbičku se nechá otřít dostatečná dávka již po několika tazích. Takže není potřeba se bát žádného velkého zdržování. I když, ve srovnání se zmáčknutím pumpičky na gelu je tento proces pomalejší. Navíc si u pumpičky vystačíte s jednou rukou, tady nikoliv (resp. já nikoliv).

První asi tři použití mýdla nebyla vůbec příjemná. Kvůli odéru. Nevím, jak se to stalo, ale svrchní vrstva měla divný „čmuch“. Ten naštěstí zmizel, jakmile se odmydlila. Pak už jsem měla možnost poznat vůni, kterou výrobce zamýšlel. Takže až budu mít mýdlo druhé v pořadí, vím, že budu preventivně smývat svršek.

Kdo používá klasické mýdlo pravidelně, třeba ve sprše nebo na ruce, toho tuhé mýdlo na nádobí ničím nepřekvapí. Snad jen tím, že poměrně dobře odmašťuje – a ruce to poznají. Jen je nutné houbičku pravidelně mydlit, aby odmašťovací účinek vydržel.

Pokud mýdlo běžně nepoužíváte a jste zvyklí na gelové prostředky jak ve sprše, tak při mytí rukou, zpozorněte. Mýdlo bylo, je a bude mýdlem – s vodou vytváří roztok mléčné barvy a hlavně: přirozeně se sráží a usazuje. Na okraji dřezu, ale i v odtoku. Proto jeho pravidelné používání musíte spojit s častější kontrolou odpadu a jeho čištěním (stačí samozřejmě kyslíkový čistič a trocha teplého octa).

Na druhou stranu, jestliže s ním budete mýt nádobí na chatě nebo chalupě, kde chybí kanalizace, a vše vyléváte na trávník u plotu, můžete si být jistí, že si pozemek neotrávíte. Všechny složky mýdla jsou rozložitelné.

Mýdlo po cirka 14 dnech intenzivního používání

Hodnocení

Shrnutí
Tuhé mýdlo na nádobí od GoodWays dokáže rozpustit mastnotu a dobře umyje všechno nádobí, včetně pekáčů, v nichž jste připravovali i nějaký tučnější pokrm. Velmi snadno se otírá, takže na houbičce ulpí jen jemná vrstva. Přesto myje dobře. Sice je nutné mýdlo udržovat suché, ale to zvládne mýdelnička a případný podšálek. Opotřebovává se překvapivě pomalu, nicméně je nutné počítat s tím, že se bude usazovat (viz výše). Vůně mýdla je typická - voní jako klasické mýdlo na prádlo, ale s přídavkem citronové trávy, která vše příjemně osvěží. I dlouho zůstává na rukou.
👍 Pro
👎 Proti
Kde koupit
Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Lenka R.
Diskuse a zkušenosti

Menu