Hledej
Hledej

Jak proti nachlazení

Hepčííí! A je to tady, trápí vás bolest v krku, kašel, rýma. Co dělat při nachlazení? Zkuste některou ze 14 babských rad.

Sychravé a nevlídné počasí potěší máloko­ho, i když k podzimu patří. Často jej ale do­provází nárůst počtu onemocnění, spoje­ných s poklesem tep­lot a začátkem topné sezóny. Váš organis­mus, na rozdíl od baci­lů a virů, nemá tyto vý­kyvy rád. Znáte to, jedete v kašlajícím a smrkajícím voze hromadné dopr vy a najednou…hepčííí! Kašel, rýma a nachlazení jsou tady. Zbavte se jich.

S vysokou horečkou nebo bolestmi kloubů a pode­zřením na chřipku musíte k lékaři. „Přechozené“ ne­moci končí totiž chronickými obtížemi či poškoze­ním vnitřních orgánů. Rýmy a nepříjemného kašle se ale můžete zbavit s pomocí řady různých lido­vých receptů. Ověřovaly je často už naše babičky. Fungují, ale nezapomeňte, že je vždy používáte na vlastní nebezpečí.

Někteří lékaři překvapivě doporučují používat jako prevenci před nachlazením zubní nit. Bakterie se prý usídlují v zubním povlaku a odtud pronikají do dýchacích cest, kde vyvolávají i opakovaná nachlazení. Jejich frekvenci tak používáním zubní niti můžete snížit.

1. Celer, ořechový vývar

Nejúčinnějším pro­středkem byly a jsou byliny, zelenina a ovo­ce. Pomocníkem při léčení nachlazení je například šťáva z čers­tvého celeru. Na kašel zabírají poměrně spo­lehlivě mateřídouš­ka, jitrocel či tymián. Zkuste i ořechový vý­var. Do půllitru vody vyloupejte 12 vlašských oře­chů, nechte louhovat 4 hodiny a pak 30 minut vař­te. Dolévejte vodu pořád do půl litru a pijte slazené medem.

2. Lípa, černý bez, jitrocel

Chuťově výborný je bylinkový čaj z hrsti květů lípy a černého bezu, hrsti listů jitrocele, a hrsti drcených sušených šípků. Dvě lžíce zalejte litrem vařící vody, nechte čtvrthodinku vylouhovat a čajík před popí­jením oslaďte medem. Doslova na kdeco zabírá čaj ze dvou pokrájených cibulí a půllitru vody. Je třeba jej dosladit medem, případně jej zjemněte trochou másla nebo mléka.

Bylinkový i cibulový čaj před popíjením doslazujte medem

3. Spařená majoránka, vincentka, přeslička

Ucpaný nos si uvolníte s majoránkou. Jednu lžíci sušené bylinky spařte horkou vodou a inhalujte asi pět až sedm minut. Pravidelně si vyplachujte nos i minerální vodou Vincentkou či přesličkovým ča­jem. Dobře funguje také inhalace obyčejné slané vody nebo lipového odvaru. Při úporné rýmě pou­žívejte hygienické papírové kapesníky. Rýma se vám tak nebude vracet.

4. Znáte medvědí mléko?

Je pro dospělé a fun­guje při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejte 200 mililitrů mléka, přidejte paná­ka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer a virus je pryč. Velmi populární je v poslední době zázvorový čaj. Zalejte pár plátků oloupaného zázvoru horkou vo­dou o teplotě asi 90 °C. Po zchladnutí čaj doplňte citronem, medem a zvolna popíjejte.

Šálek horkého kuřecího vývaru k jídlu uvolní současně váš ucpaný nos a posílí imunitu.

5. Křen, cibule, med

Dýchací cesty dokonale „protahuje“ křen s medem. Najemno nastrouhejte čerstvý kořen křenu a smí­chejte se zhruba stejným množstvím medu. Dáv­kujte 3 až 5× denně po lžičkách během dne. Poblíž postele také postavte talíř s čerstvě nakrájenou ci­bulí. Funguje to stejně, éterické oleje vám pročistí nos a působí dezinfekčně na sliznici.

6. Vitaminová bomba pro imunitu.

Zpátky do kondice vás dostane „vitaminová bom­ba“. Zakapejte půl sáčku kysaného zelí olivovým olejem, přidejte najemno nakrájené dva kusy jarní cibulky, dva lisované kousky česneku a jednu čer­venou nakrájenou papriku. Promíchejte, nechte hodinku dvě odstát a dejte se do jídla. Mlsejte zelí samostatně jako salát, nebo jako přílohu k hlavní­mu jídlu.

Rýmu způsobují rychle se měnící viry, proto je prakticky nemožné vyvinout očkování.

7. Tymián a šalvěj, mléko s medem a máslem 

Zajímavý recept z podhorských strání je odvar z 15g sušené­ho nebo 15g čerstvé­ho tymiánu, 15g suše­né nebo 30g čerstvé šalvěje a 600ml vařící vody. Pod pokličkou je nechte louhovat asi čtvrt hodiny. Pijte horké, po dvou hodi­nách vždy jeden šálek. Čaj by ale neměly pít těhot­né ženy. Výborné je horké mléko s trochou medu a másla. Osobně znám, chuť nic moc, ale zabírá to.

8. Teplá voda na nohy plus teplé ponožky

Pijte hodně tekutin, kolem 2 až 2,5 litru denně. Vy­nechte ale kávu, silný černý čaj a další nápoje s ko­feinem. Hydratace totiž chrání organismus před vstupem další infekce. Kofeinové nápoje, stejně jako alkohol vás naopak odvodňují. Ponořte také nohy do teplé vody, stáhnou se vám v těle cévy i sliznice v nose a uvolníte si jej. Po koupeli nohy zabalte do teplých ponožek.

Česnek je prastarý a známý nepřítel mikroorganismů, spolehněte se na něj.

9. Česnek, šalvěj, hřebíček

Nezapomeňte na prastarý prostředek proti virům a bak­teriím – česnek. Pár stroužků česneku jen tak, nebo na talíři k jídlu obsahuje mimo jiných látek také fyton­cidy, které vám pomo­hou v boji se začínající nemocí. Skvělé dezin­fekční účinky má při zánětu nosohltanu a angíně šalvějový nápoj. Lžíci sušené šalvěje, 2 stroužky česneku a 4 hřebíčky zalijte 2 dcl horké vody. Ne­chte 15 minut louhovat, slijte a pijte.

10. Badyánové kapky, anýz, Borozan.

Viry hubí i látka obsažená v anýzu nebo badyáno­vých kapkách. Žvýkáním anýzu či badyánu navíc získáte voňavý dech. Při úporné rýmě si také ob­čas mažte nos. Rýma, výtok z nosu a kapesník totiž dráždí vaši pokožku. Červená a rozbolavělá místa uklidní mastičky například s obsahem trochy men­tolu a heřmánku, případně speciální mast Borozan.

Horečku u dětí snižujte až tehdy, kdy mají teplé celé tělo včetně dlaní a chodidel

11. Octový zábal a ochlazovací koupel.

S pomocí lidových receptů si pomůžete i při nachla­zení dětí. I když je horečka přirozená a žádoucí re­akce organismu na mikroby, citlivé na teplo, někdy potřebujete srazit tělesnou teplotu dolů. Oblíbený je slabě octový zábal na předloktí, holeně a lýtka. Roztok vytvoříte z 1 lžíce octa na litr vody. Pomů­že i koupel ve vaně s vodou o 1 až 2 °C chladnější než je aktuální teplota těla.

12. Líh, vodka, slivovice, řepík a tinktury.

Pokud horečka několikrát za den prudce poklesne a opět vystoupá, případně trvá čtvrtý den a není vidět zlepšení, zajděte s dítěte­mi k lékaři. Děti často trápí i bolesti uší. Ustřihněte tenoučký proužek gázy, namočte jej do 40% lihu, vodky, nebo ředěné slivovice a opatrně vsuňte do ucha. Výborným kloktadlem při bolesti v krku je sil­ný nálev řepíku s šalvějovou a heřmánkovou tink­turou.

Nebojte se používat Priessnitzův zábal, Vincentku i obyčejný olej

13. Priessnitzův obklad, Vincentka, teplý olej 

Na silnou rýmu kapej­te dětem do nosu co nejčastěji Vincentku. Působí blahodárně na sliznice a snižuje jejich otok. Při bolestech v krku využijte starý známý Priessnitzův zábal. Mokrý kapes­ník překryjte igelitem, převažte šátkem a ne­chte zapařit. Na ošklivý suchý kašel platí olejový zábal. Zahřejte rostlinný olej na příjemnou teplo­tu, namočte do něj kapesník nebo starou plenu, na hrudi zafixujte potravinovou fólií a přetáhnete přes zábal tričko. Olej hrudník prohřeje a uvolní hleny.

14. Jablečný čaj.

Mezi lidovými recepty koluje i ten na jablečný čaj, jako výbornou prevenci rýmy a chřipky, ale také proti artritidě a dně. Čtyři oloupaná jablka nakrá­jejte na tenké plátky, vložte je do kastrůlku s 600 ml vody a zvolna vařte do změknutí. Přefiltrujte a do odvaru zamíchejte dvě lžičky medu a lžičku mleté skořice. Výsledný čaj popíjejte horký.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu