Hledej
Hledej

Jak vybrat myčku

Myčka je ohromným pomocníkem v domácnosti. Tedy, když ji dobře vybereme. Proč je její výběr tak důležitý? Protože myčka musí jednak splňovat parametry kvalitativní, ale hlavně musí mít vlastnosti co nejblíže tomu, co zrovna naše domácnost vyžaduje. Jiný stroj pořídíme do domácnosti dvou seniorů, jiný pro pětičlennou rodinu a zcela jiný do kanceláře.

[toc]

Při výběru myčky se musíme řídit mnoha parametry odvíjejícími se od toho, co vlastně po myčce budeme chtít. Ano, budeme chtít, aby umyla naše nádobí – od toho je to myčka. Musíme však dopředu zhruba vědět, kolik nádobí denně použijeme, zda myčku chceme vestavět anebo ji mít volně stojící. A když bude volně stojící, tak zda ji chceme mít na zemi, anebo nám stačí malinká myčka na stůl, respektive kuchyňskou linku.

Pro dobré rozhodnutí je nutno udělat několik věcí. Jednak si zjistit informace o vlastnostech myček a mezi nimi aktivně vybírat, jednak se také zajímat o recenze uživatelů i odborníků. Ty totiž mnohé napoví. Vezměme to však pěkně popořádku:

Odpíchneme se od velikosti – kolik máme místa a kolik nádobí potřebujeme umýt

Jakmile se rozhodujeme o koupi myčky, musíme začít tím, jak velkou budeme potřebovat. A velikost měříme nejen podle toho, jak je myčka velká zvenčí, ale i podle toho, kolik se do ní vejde nádobí. Takže jsme v prvotním výběru omezováni dvěma parametry – kolik prostoru pro myčku máme a kolik nádobí pro nás má pravidelně mýt.

Je například velký nepoměr mezi kapacitou těch největších myček o šířce 90 cm, které pojmou okolo 12 sad nádobí, a kapacitou šedesáticentimetrové myčky. Protože šedesáticentimetrová myčka zvládne těch sad i šestnáct. Rozdíl je samozřejmě ve vnitřním uspořádání myčky a ve velikosti pláště. V té největší myčce je nádobí dostatečně rozloženo a je větší pravděpodobnost, že výsledek mytí bude vždy na vysoké úrovni.

Ale vraťme se ke kapacitě. Myčky o šířce 60 cm umyjí 10 – 16 sad nádobí. A myčky široké 45 cm umyjí většinou 9 – 10 sad. Najdeme ale i myčky s jinými šířkami, právě mezi 45 – 60 cm. To mohou být různé atypy anebo myčky stolní. Tedy myčky zcela malé, nízké, zabudovatelné na kuchyňskou linku, do nichž můžeme umístit 6 – 8 sad nádobí.

 

Sada nádobí?

Nejdříve si udělejme představu o oněch sadách nádobí: sada nádobí zahrnuje talíř, hluboký talíř, dezertní talíř, pohár, čajový šálek s talířkem, nůž, vidličku, polévkovou lžíci, dezertní lžíci a lžičku, viz norma IEC. Takže nejsou započítány hrnce a další nádobí, které používáme v kuchyni k přípravě pokrmů.

Ty do myčky budeme také dávat a uberou nám prostor, takže není správné podléhat pocitu, že myčku naplníme až po té, co čtyřčlenná rodina poobědvá třikrát. Údaje o sadách nádobí slouží spíše k porovnání vnitřní kapacity myček než k přesnému určení, po kolika večeřích je zaplníme.

Tedy – jak velkou myčku budeme potřebovat?

Obecně platí, že rodina, kde jsou děti, zvládne naplnit i tu nejobjemnější myčku během jednoho až dvou dnů, což je optimální čas. Proč optimální čas? Protože po delší době skladování špinavého nádobí začne myčka nemile zavánět. A nespraví to ani sebelepší vůně do myčky. Navíc špína na nádobí také zasychá a o to hůře pak může myčka pracovat.

Vybírejte proto velikost podle toho, co zvládnete ušpinit během jednoho až dvou dní. Pokud žijete v domácnosti ve dvou a například na víkendy se sejdete čtyři či více, bude stále stačit myčka se šířkou 45 cm. A o víkendu ji otočíte dvakrát denně. Můžete na to jít ale i opačně. Koupíte větší myčku, která zvládne umýt poloviční náplň (případně multizone). A o víkendu ji budete zapínat naplno.

Jestliže jste dva a čekáte přírůstek, jistě kupte myčku co největší. Brzy to oceníte. A pokud jste jednočlenná domácnost, je stolní myčka na šest sad úplně akorát.

Když vybíráte do kanceláře, řiďte se podle toho, kolik lidí ji bude používat. V menších kancelářích bude stačit stolní myčka. Ale pokud je kolegů více a ještě si třeba i nosí vlastní obědy, bude se hodit myčka větší.

Tip: Recenze nejlepších myček pro 2020 najdete zde.

Vestavět anebo jen postavit?

Jakmile víme, jak velkou myčku potřebujeme, začneme se rozhodovat, zda ji chceme vestavět (tedy umístit do kuchyňské linky a překrýt našimi kuchyňskými dvířky) anebo ji jen volně postavíme tam, kde jsou pro ni hodné podmínky – voda, odpad a elektřina.

Vestavné myčky

Tyto modely mají základní výhodu – jsou integrované do vaší kuchyně a jejich vzhled neruší celkový design místnosti. Myčky vestavné jsou také o poznání tišší, protože jsou izolovány od okolí dalšími dvířky – kuchyňskými.

Musíme se u nich ale srovnat i s nevýhodami – tou hlavní je vyšší cena. Také ale během provozu myčky nevidíme na displej (pokud si nepořídíme myčku polovestavnou, kde dvířka naší kuchyně sahají jen do určité výšky a zbytek tvoří právě displej a ovládání). Myčka vestavná oznamuje svůj provoz většinou jen světlem promítaným na podlahu a jeho barvou.

Myčky volně stojící

Myčku volně stojící můžeme také umístit do naší kuchyňské linky, pod pracovní desku. Ale půjde o samostatně stojící spotřebič, který je celý viditelný a narušuje jednolitý celek kuchyňské linky. Takže například i sokl je jen po myčku, pokračovat může zase až vedle ní.

Nemusí to však být nijak na škodu. Dvířka myček mají různá provedení a mohou kuchyň naopak šikovně oživit nebo se doladit s ostatními spotřebiči. Tady už je to pak o celkovém citu pro barvy, tvary a kombinace a samozřejmě i o finančních možnostech.

Myčky stolní

Stolní myčky jsou téměř samostatnou kapitolou. Jsou určeny tam, kde vyžadovaná kapacita mytí je opravdu malá. A také tam, kde je pro ně místo právě na kuchyňské lince. Široké bývají od 45 cm do 60 cm, na výšku mívají okolo 45 cm. Větší modely mohou být vysoké i 60 cm.

Kolik za ni?

Velmi důležité kritérium. Vždy je potřeba si dopředu říci, do jaké částky jsme ochotní při koupi myčky jít. Jestli je to deset tisíc, patnáct, dvacet anebo i více. Cenové rozpětí je u myček totiž ohromné. Velkou myčku na 13 sad nádobí koupíme pod deset tisíc. Anebo také za více než sedmdesát.

 

Není žádným tajemstvím, že u těch dražších platíme hlavně značku. Ale na druhou stranu je těm “echt značkovým” nutno přiznat, že jejich image budují výrobci také na záručním a pozáručním servisu, případně na prodloužených zárukách. Ovšem, prodlouženou záruku dostaneme i od dobrého obchodníka – třeba za malý příplatek.

Zabezpečení

Ne proti zlodějům, ale proti vytopení. A také proti nechtěnému zapnutí dětmi. Zabezpečení proti vytopení (tzv. Aqua Stop nebo Water Safe)je, když se v myčce cokoliv odehraje, velmi důležitý prvek. Myčka se totiž při nepříznivé události vypne a zabrání vytopení domácnosti – pomocí vypnutí i pomocí kovové vany, která je umístěna pod myčkou. V dnešní době má tento systém již valná většina modelů. Stále ale ne všechny, takže pátrejte i po zmíněných systémech.

A co se týká dětské pojistky, také není běžnou součástí všech myček. Dětská pojistka je v podstatě znecitlivění všech tlačítek v době, kdy to potřebujeme – když dítě nemáme pod přímým dohledem. Ať mačká, co mačká, nic nezapne ani nevypne. Většina myček sice nereaguje na mačkání tlačítek v době, kdy je spuštěn mycí program, ale zapnutí myčky bývá bez dětské pojistky jednoduché.

Spotřeba vody a energie

Máme jasno v tom, jak má být myčka velká, kolik sad nádobí má umýt, jak má být instalovaná (volně nebo vestavěná) a kolik za ni chceme asi zaplatit. Také víme, zda bude zajištěná proti vytopení a jestli i proti dětem. Už jsme ušli velký kus cesty k výběru myčky.

Jako další krok bychom si měli ujasnit, jak to bude se spotřebou vody a energie. Někomu na tom příliš nezáleží, jiní na spotřebě bazírují. A je k tomu důvod. Finanční i ekologický. Myčky s nejnižší spotřebou energie jsou v dnešní době v kategorii A+++, ty největší žrouti jsou v kategorii B. I mezi myčkami do deseti tisíc najdete spotřebu A+++.

Co se týká spotřeby vody, bývá bohužel někde uváděna v ročním objemu, jinde zase v objemu na jeden cyklus a někde vůbec. Obecně myčky umyjí nádobí v 6 – 30 litrech vody na cyklus, v závislosti na velikosti a modelu myčky.

Čím nižší je spotřeba vody, tím více myčka vodu recykluje a tím budou větší nároky na udržení myčky v čistotě – zejména filtr v odpadu budete muset pečlivěji udržovat. Anebo pořídíte myčku se samočistícím filtrem. Myčky s vyšší spotřebou berou na každý úkon vodu novou. Jejich provoz se pak ale prodraží. Vše má svá pro a proti a je na nás, čemu dáme přednost.

Účinnost mytí a sušení

Na myčkách najdete také údaje o účinnosti mytí a sušení. Účinnost mytí bývá ovlivněna jak spotřebou vody, tak hlavně počtem ostřikovacích ramen, umístěním trysek a způsobem stříkání vody z nich. Účinnost sušení dost zvedne kondenzační větrák.

Nutno ale podotknout, že parametry „účinnost mytí“ a „účinnost sušení“ nejsou obecné. Nastavují si je totiž výrobci sami. Takže myčka jednoho výrobce, kterou on označí jako myčku s účinností mytí „A“, může mýt tak jako myčka jiného výrobce, kterou ten zařadí do třídy „B“.

Tady se můžeme spoléhat jen na odborné recenze těch, kdo myčky zkoušeli právě pro účely porovnání. Například dTest určuje účinnost mytí testováním dvou programů: hlavního a úsporného. Provedou v každém programu dva mycí cykly. V případě příliš velké odchylky mezi jednotlivými měřeními přidají další cyklus. Tímto se dostanou k výsledkům srovnatelným i mezi různými výrobci.

Co se týká sušení, je situace podobná. Pokud ale chcete mít zajištěno co nejlepší vysušení nádobí, vyberte myčku s aktivním sušením. Co to je? Sušení kondenzačním větrákem. Ten po skončení mycí fáze aktivně odvádí páru pryč z mycího prostoru.

Vnitřní vybavení

Myčka může vevnitř vypadat různě. Může mít různý počet košů, do kterých vkládáte nádobí. Ty mohou být upevněny bez možnosti změnit jejich umístění. Anebo mohou být flexibilní, kdy je posunete o kousek nahoru nebo dolů podle toho, jak vysoké nádobí potřebujete do myčky umístit.

Existují například myčky s tzv. party programem. Ty mají koše se sadou držáků pro mnoho skleniček, včetně speciálního programu na mytí sklenic. Není na škodu se zaměřit i na spodní koš – aby otvory v jeho mřížce nebyly příliš velké. Někdy totiž budete nuceni dát hrníčky i dolů. Ale při velmi velkých mezerách v mřížce to nebude možné.

V myčce může a nemusí být zásuvka na příbory. A ta může být přes celou šířku anebo jen přes část nejhornějšího patra myčky. Tam, kde není zásuvka na příbory, se dávají příbory do k tomu určených košíků. Práce s příbory je v košících rychlejší, protože do přihrádky na příbory musíte uložit každý kousek zvlášť a ještě se trefit na správné místo. Do košíku příbory jen naházíte, i po několika najednou. Ale zase se může stát, že je myčka nedokáže dobře umýt.

Již jsme zmínili i rozdíly v počtech ramen, trysek a jejich umístění. Díky tomu v některých myčkách můžete mýt i velké pečící plechy nebo vysoké úzké nádoby, jakými jsou džbány či vázy.

Samotné mycí programy

Důležité jsou i mycí programy. Budete po myčce chtít, aby zvládla poloviční náplň? Využijete funkce předmytí či jen studeného předmytí? Budete chtít využívat odloženého startu? Budete používat hlavně tablety (2 v 1 až 5 v 1) anebo raději prášek do myčky či gelové kapsle?

Podle toho, jaké nádobí nejčastěji míváte, zvolte také programové složení myčky. Jestliže hodně vaříte, soustřeďte se na myčky s intenzivními mycími programy určenými pro hrnce. Pokud vybíráte do kanceláře anebo do domácnosti, kde se příliš nevaří, stačí modely s průměrným mycím výkonem.

 

I délka programu dělá svoje. Kdo by chtěl čekat na umytí nádobí třeba tři a pul hodiny. V noci je to jedno, ale přes den budeme chtít i kratší programy. Nebo alespoň možnost nastavit intenzivní mytí v programu, které zkrátí dobu mytí na polovinu.

Automatika neboli fuzzy logic

Tento systém v myčkách rozpozná, kolik je v ní nádobí a jak je zašpiněné. Podle toho myčka nastaví správnou teplotu a také počet oplachů nutný k dobrému výsledku mytí. Základním účelem tohoto systému je ale šetření, takže spíše bude oplachy a množství vody ubírat než přidávat.

Hlučnost také nezanedbejte

Ve většině případů pouštíme myčku na noc. Zejména tehdy, když jsme všichni během dne pryč a to hlavní se v bytě odehrává jen brzy ráno, pak až večer. V tomto případě se vyplatí hledat myčku s co nejnižší hlučností. Pro noční provoz se doporučuje hlučnost do 39 dB.

Některé myčky jsou hlučnější, ale mají program pro noční provoz, kdy svou hlučnost dokáží snížit. Otázkou je, jak je to s účinností mytí, když myčku pustíte na program s nižším hlukem.

Jak se vám s ní pracuje?

Když si můžete myčku nejdříve osahat, vyzkoušejte, jak se vám bude s koši manipulovat. Tedy jak snadno vyjíždějí (hlavně ten spodní aby neskákal při přejezdu mezi myčkou a dvířky), jak se vám budou koše výškově nastavovat a také jak se bude držet úchytka dveří (u volně stojících modelů).

Fajnšmekrovské doplňky

Na škodu není ani zjistit si, zda má volně stojící myčka úpravu proti otiskům prstů. Možná vás bude zajímat i to, zda myčka má antibakteriální program či funkci. Ty garantují odstranění 99,9 % bakterií z nádobí.

Možnost multizone nabídne výběr koše, který chcete v myčce mýt. Takže naskládáte třeba jen dolní koš a necháte jej umýt. Spotřeba je také samozřejmě menší.

I údržba filtru může být snadná nebo složitější. Anebo dokonce automatická. Vše je to o vašich preferencích. Ale pokud se vám protiví hrabat se v mastném a zaneseném filtru a mýt jej, sáhněte po automatice. A samozřejmě vždy před vložením nádobí do myčky setřete maximum zbytků. Ušetříte si mnoho potíží i peněz.

Srovnávače

Ne, to není vybavení myčky, ale některých prodejců elektra nebo srovnávacích webovek. To vám pomůže vyfiltrovat z ohromné nabídky myček ty, které budou odpovídat většině vámi požadovaných parametrů. Okruh myček se tím výrazně zúží a rozhodování zjednoduší.

Až budete mít udělaný užší výběr, orientujte se i podle recenzí. A myčky si jeďte osahat, pokud je to ve vašich možnostech. Přejeme vám lehký výběr s dobrým výsledkem.

S tím, jak vybrat myčku jste již seznámeni, nyní vám zbývá objevit ty nejlepší modely podle vašich preferencí. Mezi nejprodávanější a dlouhodobě nejlépe recenzované značky patří bezesporu Bosch, Beko či Siemens. U náročnějších spotřebitelů si pozornost zaslouží také německá značka Miele. Podívejte se na srovnání nejlepších myček nádobí a zjistěte, co aktuálně letí

Ověřené značky myček

Existují značky, které v testech pravidelně získávají první pozice. Sem patří:

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu