Zahradní chatky a jak je nejlépe využít

Žijete ve městě, ale přemýšlíte, jak by bylo pěkné pořídit si chatku někde v přírodě, nebo si někde pronajmout zahrádku, kde budete moci trávit ty slunečnější měsíce v roce.

V dnešní době už i mnoho lidé pracuje z domova a tak se chaty stávají znovuobjeveným pokladem, kde můžete trávit mnohem více času, než sobotu a neděli ve společnosti vašeho nářadí.

V České republice mají chaty a chalupy dlouhou tradici, dědí se z generace na generaci a mnoho z nich si dosud ponechává ducha minulých časů, vám ale pro začátek bude stačit obyčejný zahradní domeček.

Pořízení plně vybavené chaty může být finančně náročné, ale zvelebení malého domečku a městské zahrádky není zase až taková věda. Mnoho městských zahrádek dnes jejich majitelé pronajímají za směšnou cenu a pro vás tak vzniká příležitost objevit nové a nečekané dobrodružství.

👉Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Zahradní domek od MIO architects.

Zahradní domky, které původně sloužily zejména na ukládání nářadí se totiž s trochou píle dají proměnit v místo, kde budete mít klid na odpočinek a relax a kam budete moci utéct z vašeho zrychleného života, který je plný povinností. Dnešní doba je plná rozptýlení a pokud chceme mít opravdu klid, je nejlepší zalézt si právě na místo obklopené alespoň malým kouskem přírody.

Jako zahradní chata se dá využít i kontejner. třeba jako tento od MOLO ARCHITECTS.

Chatky a zahradní domky poskytují dostatek prostoru na nezbytný psychický i fyzický únik od normálního života, který nám dává sílu k produktivní práci.

Hlavním lákadlem chatek je jejich osamocenost a vaše cesta do práce může být pouhými pár kroky přes zahradu. A pokud pracujete z domova, nebude vás nikdo zatěžovat běžnými úkony jako je třeba vynášení odpadků nebo vaření. Ve svém zahradním sídle si snadno můžete zajistit bezdrátové připojení a váš mobilní telefon zde také určitě bude fungovat, takže zase tak sami nebudete.

Atypická finská varianta od studia KYLPYLA.

Přestavěné a upravené chaty

Pokud jste majitelem chaty, je její přestavba na pracovní prostor docela dobrý nápad, v bytě se vám totiž uvolní místo. I když úspěch s přeměnou chaty na obyvatelnou závisí také na vašich možnostech ztráty úložného prostoru, ke kterému byla určená a na její velikosti i stavu. Vaši chatku můžete opatřit izolací, renovovanými povrchy i nábytkem, policemi a nebo i klasickým kancelářským zázemím. Ze všeho nejdříve musíte do chaty přivést elektrické vedení. Zajistěte si raději kvalifikovaného elektrikáře, aby nehrozil například požár. Bezpečnost chaty by měla být vždy na prvním místě.

Větší chatka u Lužnice od PLUSARCH.

Montované řešení

Pokud nejste vlastníky chaty nebo vám ta stávající bouda na konci vaší zahrady neposkytuje adekvátní podmínky na práci, kterou jste chtěli vykonávat, možná pro vás bude lepší investovat do montované nebo hotové chaty. I u nás už najdete spoustu firem, které se na to specializují.

Mnoho z nich je dostupných s elektrickým vedením a izolací. Jejich podoba je poměrně variabilní. Můžete si nechat vyrobit jen jednoduchou konstrukci se zatahovacími dveřmi nebo prostě klasickou dřevěnou chatu se sedlovou střechou.

Variata od KYLPYLA ve světlém dřevě.

Stavební povolení

Běžné chaty stavební povolení nevyžadují. Pokud se ale chystáte na vaší zahradě vytvořit zcela nový objekt, určitě se poptejte na místním úřadě, jak se věci mají, abyste předešli zbytečným problémům. V současnosti platný stavební zákon (zákon o územním plánování a stavebním řádu) byl ve Sbírce zákonů pod číslem 183/2006 Sb. vyhlášen 11. května 2006. Nabyl účinnosti 1. ledna 2007 a upravuje všechny stavby a povolení. 

We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo