Vertikální zahrada do bytu se těší stále větší oblibě

To, že bydlíte v panelákovém bytě, ještě nemusí znamenat, že se musíte vzdát svého snu o domácnosti plné krásné zeleně. I doma, v bytě, si totiž lze vypěstovat téměř cokoliv. Jedním z takových řešení je i vertikální zahrada do bytu. O co se přesně jedná, jak o zahradu v bytě pečovat a co všechno si můžete doma vypěstovat?

O vertikálních zahradách ve venkovních prostorech měst jsme psali zde.

Vertikální zahrada vám pomůže ušetřit místo

Důvodů, proč si lidé vertikální zahradu do bytu zřizují, je mnoho. Tento typ umístění rostlin, květin či bylin, je možné použít nejen uvnitř, ale také na zahradě. Základem je však svislé uspořádání. A právě proto je vertikální zahrada do bytu ideálním způsobem, jak i u sebe doma pěstovat svou oblíbenou zeleň a nemuset se trápit, kam jí umístíte.

Jakákoliv stěna ve vaší domácnosti, na kterou dopadá dostatečné množství slunečních paprsků a kde je zajištěné dostatečné větrání, je ideální. Vertikální zahrada do bytu nejen pomůže pročistit vzduchu, obklopit vás příjemnou květinovou vůní, ale může také vytvářet zajímavý a zcela jedinečný estetický prvek.

Tip: nechte si dobře poradit v knize Vertikální zahrada od Martina Stafflera.

Co vše lze vertikálně pěstovat?

Ve svislé poloze jsou umístěné jednotlivé nádoby s rostlinami. A způsobů, jak je v této poloze umístit, je více. Od nich se také odvíjí druhy rostlin, květin či bylin, z kterých se může vaše vertikální zahrada do bytu skládat.

Jednou z možností je umístění rostlin do speciální kapilární rohože, která se ke stěně připevňuje pomocí drátěného pletiva. Do těchto rohoží je vhodné umisťovat rostliny především skalní, které nepotřebují velké množství půdy.

Vertikální zahrada Gro-Wall® Slim, foto garden-shop.cz

Vertikální zahrada do bytu může být ale také složena z malých keramických květináčů umístěných svisle na stěně, a to v jakékoliv místnosti. Tropické rostliny lze takto uložit do koupelny s oknem, oblíbené bylinky můžete mít zase po ruce hned vedle pracovní plochy v kuchyni.

Tip: Přes 220 inspirativních obrázků vertikální zahrad najdete také v této nástěnce na Pinterestu.

Vertikální zahrada do bytu se snadno udržuje

Výběr rostlin, které chcete tímto způsobem pěstovat, závisí především na podmínkách, které jim dokážete zajistit. Řiďte se samozřejmě i svým vkusem, nepřeceňujte ale své možnosti. Nejdříve si u každého druhu, který byste chtěli mít, zjistěte jeho přesné potřeby. Je ve vašich možnostech zajistit svým rostlinám vše potřebné? Pokud ano, bude vaše vertikální zahrada do bytu zdravě růst a prosperovat.

S péči o rostliny vám dobře poradí portál Sazenička.

Některé rostliny potřebují více světla, jiné zase dávají přednost spíše vlhkému prostředí. Od toho se pak také odvíjí, kde by vaše vertikální zahrada do bytu měla být umístěna. Myslete také na to, jak vysoko dosáhnete a jak snadno se vám rostliny budou zalévat či přesazovat. 

Péči o rostliny si můžete také usnadnit

Vertikální zahrada do bytu je velmi užitečná i pro pěstování většího množství rostlin. Péče o ně může být někdy velmi náročná, ať už finančně, časově či energicky. Není proto od věci zamyslet se nad pořízením samozavlažovacího systému, který bude rostliny zalévat za vás.

Velmi užitečná je také fluorescenční žárovka (více info zde), s jejíž pomocí zajistíte pěstovaným rostlinám dostatek světla i tam, kde ho přirozeného moc není. Nezapomeňte na to, že každá rostlina potřebuje mít kolem sebe dost prostoru. Vertikální zahrada do bytu je velmi užitečným pomocníkem, který není nijak náročný na přípravu ani údržbu.


We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo