V domech AKA je radost bydlet

Ateliér Kunc Architects (AKA) již navrhnul a realizoval spousty rodinných domů všech velikostí. Od menších staveb pro menší rodinu a s možností využít každý centimetr prostoru, až po velké stavby v podobě rodinných vil, které se staly dominantou místní krajiny. A ateliéru si však poradí nejen se samotným domem, ale i s kompletním vybavením interiéru. Díky spolupráci s osvědčenými dodavateli a schopnosti nabídnout neotřelá a vzdušná řešení mohou garantovat perfektní výsledek – tedy dům, ve kterém je radost bydlet.

Postavit dům na pozemku se vzrostlými stromy? V AKA to zvládli

Jednou z největších výzev pro architekty je navrhnout dům, ve kterém skloubí požadavky klientů s dispozicemi pozemku a také s požadavky obce na ráz stavby. I tohle se v Ateliéru Kunc Architects podařilo. Důkazem je například stavba rodinného domu Zeleneč, kde bylo nutné skloubit mnoho různých požadavků do dispozic jedné stavby.

Obec vyžadovala šikmou střechu, povolená je jen určitá míra zastavěnosti pozemku. Samotný pozemek měl již vzrostlé stromy, které nechtěli klienti kácet. Pouze se přesadil v centru pozemku rostoucí buxus. A co požadoval samotný klient? Velký jednopodlažní dům, který by umožnil rodině žít během dne co nejvíce pospolu, ale přitom zajistil dostatek soukromí v noci nebo v době, kdy si jej obyvatelé domu budou přát.

Výsledkem je poměrně velký dům s obytnou částí ve svém centru. Obytná část je obklopená dalšími zónami domu, tedy dětskou, rodičovskou a také technickou, včetně kuchyně a spíže. Tohle řešení podle slov architektů AKA umožnilo minimalizovat hluchá místa domu v podobě chodeb. A maximalizovali potkávání se členů rodiny, protože nikdo nemůže vstoupit do domu, aniž by prošel obývacím pokojem. Na druhou stranu má ale každé ze tří dětí svůj vlastní pokoj. A rodiče i vlastní koupelnu hned vedle ložnice.

Dům vhodně zapadá do celkového rázu pozemku i okolní zástavby. Kombinuje dvě různé fasády a hlavně je světlý, vzdušný. To díky opravdu velkým oknům, která jsou však zastíněna proti přímému slunci jednak díky vzrostlým stromům, ale i díky přesahu střechy nad terasou.

Od Ateliéru Kunc Architects pochází i návrh interiéru. Ten je laděn do světlých tónů bílé, krémové a šedé, s kontrastními tmavými prvky. Černá jsou svítidla, kuchyňská pracovní deska a stěna za linkou, dále bytový textil, zejména polštáře na světle béžové sedačce. I díky tomu působí dům vzdušně, útulně, přitom však dynamicky. A poskytne to hlavní: prostor pro opravdové rodinné soužití.

Je libo prosklený bungalov? Inspirovat se můžete AKA domem v Modřanech

Další z domů, které jistě stojí za uvážení, hledáte-li inspiraci k pohodlnému a modernímu bydlení, je prosklený bungalov stojící v Modřanech. V případě tohoto domu bylo hlavním přáním investorů přirozeně propojit bydlení se zahradou. I proto je hlavním prvkem stavby sklo.

Prosklené plochy poskytnou dokonalé propojení bydlení s okolím. A i na okolí se při návrhu kladl velký důraz. Dům je totiž obklopen pergolou s terasou. Najdete tu i bazén. A hlavně dva různé typy zahrad. Samozřejmou volbou pak byly přírodní materiály použité venku i uvnitř domu. Dům se přitom podařilo umístit na přední část pozemku k ulici, což jeho obyvatelům poskytuje dostatek prostoru ve zbytku zahrady. Ale řešení domu do tvaru písmene L vytváří kýžené soukromí – nejen od uliční strany, též ze strany nejbližších sousedů.

Zahrady jsou tu ve skutečnosti tři. Při příchodu k domu je zahrada s velkými travinami a keři. Na ni navazuje střední pobytová zahrada i s pergolou a bazénem. Centrem pozornosti majitelů ale byla tzv. divoká zahrada, která v každou roční dobu nabídne zcela jiný výhled. A že ho majitelé mají z domu opravdu hodně – rozlehlá okna domu totiž nahrazují pevné stěny. Díky tomu mají majitelé pocit, jako by bydleli přímo v zahradě. Jsou však v komfortním domě postaveném v nízkoenergetickém standardu.

Chcete dům a máte jen malý úzký pozemek? I tuhle situaci vyřeší AKA dům

Úzké pozemky jsou noční můrou svých majitelů, kteří na nich potřebují postavit dům. Takový dům, který příliš nepředělí zahradu na dva kousky a ještě i poskytne soukromí od okolních domů. V Horních Počernicích na úzkém pozemku stojící AKA dům má sousedů dokonce šest.

Řešení přišlo v podobě domu s malým poloátriem. Dům se díky tomu otevírá do sebe, takže z ulice je zcela uzavřený a poskytuje dostatek soukromí. Zahrada zůstala v celku, jen byla rozdělena na tři funkční části. Přední část je domovem travin, střední poloátrium, vytváří klidnou oblast ́ kolem ložnic majitelů. A konečně zadní část zahrady s naprostým soukromím

Dům má necelých 150 čtverečních metrů a místo garáže je z uliční strany postaveno kryté parkovací stání. Vstup do domu je až za pokoji dětí a rodičů, za to vede přímo do obytné části. Z ní vede výstup jak do poloátria, tak do velké zadní zahrady.

Samotný dům je dřevostavbou v pasivním standardu. Díky použitému modřínu bude dům podle architektů přirozeně stárnout a stále více zapadat mezi starší stavby v nejbližším okolí. AKA navrhovali i interiér domu, který je příjemně světlý a též přírodně laděný.

Díky velkým proskleným stěnám budí dům dojem, že se bydlí přímo v zahradě. Tím se dostáváme k dalšímu příjemnému krédu Ateliéru Kunc Architects: „Dům má připomínat místo, kde trávíte dobrou dovolenou.“

Fotogalerie

 

Zaujalo vás něco?

      Komentujte článek

      Obydlíčko