Hledej
Hledej

Už jste viděli knihy levitovat na zdi? Odhalte tajemství neviditelné knihovny

Klasická papírová kniha neupadá ani přes velký rozmach internetu a elektronických čteček do zapomnění. Zůstává stále nepostradatelným zdrojem informací i příběhů, plných fantazie. Máte také rádi klid, pohodu a určité kouzlo, které k listování a četbě patří? Nenechte své papírové přátele jen tak povalovat a pořiďte si netradičně vypadající knihovnu.

Neviditelná knihovna je originálním designovým prvkem

Skvělým a pro návštěvy překvapivým modelem je takzvaná neviditelná knihovna na zeď, ale i na podlahu. Originální uložení knih vás dostane nejen svým designem, ale i zpracováním a funkčností. Konstrukce totiž vyvolává dojem, že knihy drží na stěně samy. Například pro 30 – 42 knih vás bude knihovna stát do 1 600 Kč. Podívejte se na video s představením výrobku.

Nejčastěji pořídíte neviditelnou knihovnu z lakované oceli v černé, stříbrné nebo bílé barvě. Hodí se do každého interiéru. Základem je subtilní, ale pevná kovová konstrukce. Váží podle počtu polic od 2,4 kg do téměř 18 kg, přičemž jedna z polic „unese“ 5 kilogramů knih. Solitérní, případně závěsné varianty znamenají možnost nejrůznějších kombinací podle vašeho vkusu.

Výrobci upozorňují, že váha každé knihovny a na ní umístěných knih může dosáhnout značných hodnot. Musíte si proto ověřit, zda vaše zdi unesou předpokládané zatížení. Barvu knihoven laďte s ostatními prvky interiéru, i když samotná konstrukce téměř není vidět. U větších solitérních typů je viditelnější základová deska 35 × 35 cm, tu ale zakryjete většími knihami.

Návod k připevnění polic na stěnu je víceméně univerzální a zpravidla jej najdete přiložený u výrobků. Do dutých cihel použijte hmoždinky, které se dotahováním šroubu namotají do uzlu. Zvětší tím svou opěrnou plochu a takto zabrání vytržení ze zdi. Do sádrokartonu vyberte plastové hmoždinky se širokým a ostrým závitem po obvodu, které se do materiálu zaříznou.

Při montáži jakýchkoli držáků a polic na hmoždinky dodržte 5 zásad

•    Přesně označte místa, kde je chcete mít
•    Zkontrolujte, kde jsou rozvody elektřiny nebo vody
•    Vrtejte kvalitní vrtačkou s ostrými vrtáky
•    U tenčích stěn využijte doraz
•    Do sádrokartonu nevrtejte vrtačkou s příklepem

Vyrobte si neviditelnou knihovnu

Variaci jednoduché neviditelné knihovny si při troše šikovnosti vyrobíte i sami. Stačí dva ocelové úhelníky s otvory na vruty, které vedle sebe přes hmoždinku připevněte na zeď. Spodní rameno by přitom nemělo přesahovat šířku knižní stránky. Originální designový prvek pro uložení několika vašich knižních skvostů je na světě. Počet knih vyberte podle šíře úhelníků, ale s citem pro váhu.

Velice zajímavě vypadá knihovnička, kde svislé nosné plochy tvoří masivní vinné lahve. Pořizovací náklady jsou v tomto případě shodné s nákupem dřeva a laku na police. Jejich barevnou povrchovou úpravu si zvolte podle svého interiéru. Nepřehánějte to s délkou polic, metr až 1,2 m bude bohatě stačit. Sklo sice snese hodně, ale zbytečně je nepřetěžujte.

Ozdobte svůj byt i dalšími originálními úložišti pro knihy

Dalším netradičním kouskem do vašeho bytu je knihovna ze starého žebříku „dvojáku“. Nechte mu patinu i barevné skvrny, dřevo jen přetřete bezbarvým matným lakem. Při montáži na stěnu, nejlépe obě ramena žebříku přes roh do pravého úhlu, nechejte u zdi patřičnou mezeru. Knihy vám budou na dřevě držet a nevypadnou ze zajímavé knihovničky ven.

Vědomosti i fantazie něco váží, nikdy nepřekračujte nosnost knihoven

Nezapomeňte u všech polic a knihoven počítat s budoucí zátěží. Stanovený limit nikdy nepřekročte. Lehčí knihy dejte do horních polic, těžší do spodních, malé a málokdy používané knihy uložte do nejhornějších polic. Do spodních polic pak logicky patří největší a nejtěžší knihy. Často používané encyklopedie, slovníky a příručky umístěte do jedné police, zbytek již roztřiďte podle oboru.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu