Praní v pracím gelu Yellow&Blue? Očekávání se splnila, tedy až na ten obal…

V létě jsem testovala gel do myčky a také univerzální čisticí prostředek od Yellow&Blue, založené na mýdlových ořeších. Oba přípravky mě přesvědčily, že má smysl zkusit i další ekologické úklidové věci do domácnosti, protože ty první dvě se účinností vyrovnají běžně používané chemii. Tak jsem se rozhodla, že v zimě budu prát v pracím gelu z mýdlových ořechů. Jelikož mám pro úklid ráda levandulové vůně, vzala jsem variantu s levandulovou silicí. Nadpis vám prozradil, že gel si v praní vedl dobře, ale nejsem spokojená s obalem. Proč? To se hned dozvíte.

Balení

Tentokrát jsem si objednala větší, pětilitrové balení, protože po dobrých zkušenostech s gelem do myčky a s čisticím prostředkem už jsem nebyla k mýdlovým ořechům tolik nedůvěřivá. Takže jsem sáhla po pětilitrovém balení.

No a prací gel mi přišel v papírové krabici, ve které je plastový sáček zakončený výpustí. Prostě stejný obal, na jaký jsme v obchodech nově zvyklí u džusů, moštů a jiných potravinářských (!) tekutin.

No, takže tady jsem dost na rozpacích, zda výrobce sáhl po dobrém obalu. Sice je trochu ekologičtější, než původní plastové kanystry, ale do domácností je podle mě dost nebezpečný. Ne že by byl nespolehlivý a že by náplň vytékala, to ne.

Kohoutek výpusti je obdařen víčkem, takže nic ani neodkapává. Ale prací gel je zabalen do stejného balení, ve kterém míváme džusy a mošty. A myslíte, že malé dítě bude číst, co našlo ve skříni? On si někdy ani dospělý nepřečte, co je na obalu.

Ano, samozřejmě, prací gely mají být uloženy bezpečně tak, aby se k nim děti nedostaly. Jenže pětilitrové balení, navíc v krabici? Ne každý má tak velkou koupelnu, aby v ní mohl v dostatečně vysoko položeném místě mít krabici (nebo dvě, tři) s pracím gelem. A co gel do myčky, který se nově dodává ve stejném balení?

Když jsou čisticí prostředky v kanystru, tak můžete dítěti snadno vysvětlit, že tohle není na pití. Jenže když jsou ve stejné krabici, v jaké máte džus nebo mošt? Nota bene když je krabice (marketingově) vyplněna veselými obrázky a krásně barevnými nápisy?

Ekologie ano, ale zkuste se, milí výrobci, zaměřit na to, že ke krabici se mohou dostat děti a myslet si, že jde o mošt. Ona i barva pracího gelu odpovídá barvě jablečného moštu. Že voní zcela jinak, to dítěti před prvním lokem nedojde…

Obal a informace

Obal je vyloženě krásný. Papírová krabice pro pětilitrový obsah poskytuje spoustu místa k prezentaci výrobku i značky. A výrobce toho zdařile využil. Velký znak Tierra Verde (výrobce) a velká nálepka s názvem produktu (je znát, že stejná krabice slouží pro více produktů od Yellow&Blue). Fialová část nálepky dává jasně znát, že vevnitř je silice z levandulí.

Základní myšlenky výrobce i značky, které jsou na obalu prezentovány, už jsem popisovala v předchozích recenzích gelu do myčky a univerzálního čisticího prostředku, takže už se pojďme podívat jen na obalové informace ohledně samotného pracího gelu.

Je zde uvedeno, že jde o „Koncentrovaný gel pro šetrné a ekologické praní zejména barevného prádla s vůní přírodní rostlinné silice. Jeho základem je výtažek z mýdlových ořechů v biokvalitě získaný nejšetrnější metodou extrakce za studena. Velmi vhodný praní dětského oblečení a látkových plen.“

Na obalu je pak uveden velmi podrobný návod na použití. Podrobný ve smyslu vyjmenování dávkování pro různé situace v praní – ruční praní, praní v pračce ve vodě měkké, tvrdé, praní při různých teplotách, postup praní bílého prádla, postup při praní prádla, kde máme různé skvrny, dále postup při máchání.

Použití pracího gelu Yellow&Blue

Použití je velmi prosté, jen přidáte 30 ml do bubnu pračky, která pojme 5 kg prádla. Dávka platí, pokud perete běžně zašpiněné (spíše upocené) prádlo a v měkčí vodě. Kde je voda tvrdší, je nutné přidat buď více gelu (až na 60 ml) nebo použít změkčovač vody, který je pod značkou Tierra Verde také nabízen.

Při ručním praní stačí 15 ml gelu do prací lázně. Pokud chcete prát bílé prádlo, doporučuje výrobce přidat bělicí prášek, také je v portfoliu značky. No a na skvrny se zase použije žlučové mýdlo, případně mýdlo olivové, zase doporučené ze stáje tohoto výrobce.

Já k praní přistupuju velmi jednoduše: naházím do pračky, zaliju gelem, zapnu a děj se, co se má dít. Aviváž nepoužívám, máme velmi měkkou vodu.

Složení pracího gelu Yellow&Blue

Složení pracího gelu Yellow&Blue je podle výrobce chemicky minimalistické. Kdo se v chemii vyzná, může posoudit.

Konkrétně jde o následující směs: soapnut saponin, sodium carbonate (uhličitan sodný), sodium silicate (křemičitan sodný), EDDS (disuccinic acid), alcohol (alkohol), xanthan gum, lavandula intermedia essential oil (esenciální olej levandule, obsahuje linalool), benzoic acid.

Postřehy z používání

Prací gel Yellow&Blue jsem používala zatím necelé dva měsíce, přičemž peru v průměru čtyři pračky týdně, když přidám ložní prádlo, tak samozřejmě víc. Nespotřebovala jsem ještě ani čtvrtinu objemu, takže při jeho pořizovací ceně příjemné zjištění.

Prádlo je po vyprání příjemně voňavé po levanduli, a to i přes fakt, že nepoužívám aviváž. Ale vůně se v prádle po uschnutí neudrží, prádlo pak voní klasickým textilem. A když suším venku, tak čerstvým vzduchem (což je cítit hlavně v zimě).

Pojďme k účinkům praní.

Po vyprání a usušení je prádlo měkké, jemné, ale to je u nás vždycky. Voda je tu natolik měkká, že ve varné konvici nemáme ani ťuk nánosu, a to i po roce jejího intenzivního používání.

Běžně špinavé prádlo, které je převážně upocené nebo na něm jsou stopy od jídla, se mi vždy vypralo skvěle, s použitím odstraňovače skvrn, samozřejmě. Mastné skvrny vždycky předem předpírám v ruce v prostředku na nádobí nebo šamponem, výsledek praní byl v tomto případě také dobrý.

Nejhorší jsou skvrny od jablek nebo pomeranče, papriky. Pak samozřejmě od trávy, ty nejdou dolů žádným práškem ani gelem, tento nebyl výjimkou. Ale ostatní skvrny, které jsem pro demonstraci na látkovou plenu nanesla, nechala zaschnout a pak vyprala na 40 stupňů, se vypraly poměrně dobře. V tomhle ohledu funguje prací gel Yellow&Blue také tak, jak bych si výsledek běžného praní představovala.

Malý prací pokus s pracím gelem Yellow&Blue

Pro demonstraci jsem na látkovou plenu nanesla spousty skvrn: Jak vidíte na fotce, použila jsem:

 • jahody
 • maliny
 • borůvky
 • jablko
 • papriku
 • pomeranč
 • špenát
 • omáčku z dušeného hovězího
 • fixu
 • hořčici
 • kečup
 • trávu
 • pampelišky
 • poslední skvrna vpravo nahoře, která není popsaná, je hlína

Skvrny jsem označila štítky, vyfotila, štítky pak sundala a nechala na později. Plenu jsem vyprala, nechala na slunci uschnout. A podle původní fotky jsem štítky vrátila zpět (orientaci pleny jsem měla označenou permanentní fixou). No a výsledek praní vidíte na fotkách sami.

Některé skvrny se vypraly zcela, jiné jen částečně. Nutno však dodat, že jsem skvrny pořádně vmačkala do látky. Šlo o velmi dobře savou bavlněnou plenu z dob minulého režimu, takže z velmi kvalitní a opravdu nasákavé bavlny (se současnými bavlněnými plenami je zcela nesrovnatelná).

Také je potřeba si uvědomit, že šlo jen o běžné praní na 40 stupňů, o běžný program na hodinu a dvacet minut. Skvrny jsem před praním nechala na slunci zaschnout a nijak jsem je před praním nenamáčela a nedávala jsem na ně žádný odstraňovač skvrn. Výsledek, co vidíte, je výsledkem samotného pracího gelu Yellow&Blue.

Malá nepříjemnost, možná chyba na naší straně

Co bylo nepříjemným zjištěním, je puch, který po použití pracího gelu Yellow&Blue jde z pračky. Netuším, čím to je. Když peru v chemických pracích gelech, pračka nezavání. Když peru v pracím gelu Yellow&Blue, z pračky se v době, kdy nepere, line typický septikový puch.

Před dvěma dny jsem znovu zkusila dát do pračky chemický prací gel, puch zmizel. Včera i dnes jsem vyprala opět v Yellow&Blue a septikový odér je zpět. Nejde o nic hrozného, cítit je až po přiblížení se k pračce. Ale nepotěší.

Jestli je problém na naší straně nebo ve složení gelu, netuším. Pokud by se k tomu výrobce měl chuť vyjádřit, budu jen ráda. Pokusím se jej kontaktovat. Když odpoví, aktualizuju recenzi a odpověď zveřejním.

Kde koupit

Hodnocení

9 Total Score
Pracím gel Yellow&Blue

Prací gel Yellow&Blue je poměrně pevným a jak vidno z pracího pokusu, i celkem účinným pracím gelem. Je z mýdlových ořechů, takže bez umělých chemických přísad. Je stoprocentně rozložitelný v přírodě, proto jeho používáním nezatěžujeme okolí ani v případě, kdy v obci ještě není kanalizace. Použití pracího gelu Yellow&Blue je velmi snadné, stačí 30 ml na běžné vyprání 5 kg prádla. Čím tvrdší voda a větší pračka, tím více gelu je nutné dát. I v tomto případě jde však o poměrně úsporné dávkování. Vytknout chci obal, který v případě pětilitrového balení vypadá jako obal od moštu nebo od džusu. A vzhledem k tomu, že prací gel vypadá jako jablečný mošt, může být v domácnosti s dětmi průšvih brzy na světě. Ale pokud je i při objemu 5 litrů možnost skladovat balení s pracím gelem dost vysoko, je po problému. Co se účinků praní týká, gel Yellow&Blue naše očekávání splnil.

Kup na Alza.cz Ověř cenu na Econea 

Líbí
 • ekologický prací prostředek z mýdlových ořechů
 • účinek praní
 • snadnost použití
 • stačí malá prací dávka
Nelíbí
 • obal zaměnitelný s džusem nebo moštem
 • vůně nevydrží v prádle tak dlouho jako po chemických gelech
 • pračka po použití gelu zavání septikem (neznám však důvod)
Add your review
We will be happy to hear your thoughts

   Komentujte

   Obydlíčko
   Logo