Hledej
Hledej

Mechanický brousek nožů Any Sharp Pro: malý, bezpečný a skvěle brousí

Každý, kdo se v domácnosti ochomýtá s nožem, řešívá problém s jeho ostrostí. Nůž se dá snadno a rychle ztupit, stačí trocha horké vody, párkrát narazit při krájení a řezání na něco tvrdšího anebo nůž často používat. S nabroušením už to bývá horší, a proto je v mnoha kuchyních spousta docela tupých a o to nebezpečnějších nožů.

Proč brousek Any Sharp Pro?

To je jeden z důvodů, proč jsme chtěli vyzkoušet univerzální mechanický brousek nožů AnySharp Pro. Je totiž malý, vyrobený s maximálním ohledem na bezpečnost, použitelný kdykoliv a kdekoliv. A dá se s ním nabrousit i vlnkovitý nůž určený ke krájení pečiva (vlnky musejí být vertikální, nikoliv horizontální, viz obrázek níže).

Co jsme doposud během používání brousku zjistili? Jak se na něm brousí? Jak je proces rychlý a jak je náročný na sílu nebo um? Udělala jsem zátěžový test – brousek jsem používala na tvrdší vykosťovací nůž, kterým jsem jeden den vykosťovala berana (brousila jsem pouze brouskem Any Sharp Pro) a další dny jsem s Any Sharp Pro brousila nůž během zabíjení a následného vykosťování několika králíků (komu se to zdá morbidní, tak pardon. Máme biochov masa pro vlastní potřebu, ale také si ho musíme sami zpracovat).

Balení

Brousek Any Sharp Pro přišel v průhledné, blistrové a dostatečně pevné krabičce ve tvaru krychle. Okolo ní byl ještě papírový přebal s fotkou brousku, vevnitř s instrukcemi. Hned při rozbalování jsem byla překvapená malými rozměry jak krabičky, tak brousku. Celá krabička totiž má jen něco přes sedm centimetrů (základna). Výška je jen o málo větší, ovšem pouze díky úchytu k pověšení v obchodech. A brousek je samozřejmě ještě menší.

V balení byl brousek, ale i návod na použití, s detailním postupem. A i se specifikacemi nožů, které je možné na brousku Any Sharp Pro nabrousit. Díky průhlednosti blistru bylo hned vidět, jak vlastně brousek vypadá a díky čemu brousí. Krabička je na stranách potištěna bílými piktogramy a nápisy informujícími o vlastnostech a umu tohoto brousku.

Konstrukce a design

Konstrukce je velmi pevná, s ohromnou přísavkou, která dokáže udržet brousek i ve svislé poloze. Brousek má základnu ve tvaru kruhu. Část základny pokračuje až nahoru, kde je umístěn brusný mechanismus, část je jakoby useknutá a volné místo je vyhrazeno pro páku přísavky.

Tělo brousku je celokovové, kryt je polymerový. Přísavka samozřejmě gumová. Brusný mechanismus je karbid wolframový. A je broušený diamantem. Brusné plochy jsou orientovány do úhlu 20 stupňů, který je ideální k dobrému nabroušení nože.

Hned za brusným mechanismem je nerezový vodič nožů, který zajistí, že nůž během broušení povedete rovně, i když k broušení budete používat jen jednu ruku. Díky silné přísavce totiž jedna ruka stačí. A je zcela jedno, zda jste pravák nebo levák.

Na horní části brousku, hned u brusného mechanismu, je také velká šipka, která ukazuje směr, v němž máte nůž při broušení vést. Vedle šipky je anglický nápis „draw knife this way“, což znamená: veďte nůž tudy. Mezi šipkou a nápisem je rýha pro nůž. Ten vám sem vždy zajede po tom, co ho protáhnete brusným mechanismem. Ale nikam odsud nevyjede, rýha ho udrží na jeho bezpečném místě.

Přísavka je přes celou spodní stranu brousku. Vzhledem k průměru základny a masivní konstrukci (síla přísavkové gumy: 4,5 mm) je přísavka opravdu silná. Brousek rozhodně není potřeba během broušení přidržovat. Velikostní parametry brousku jsou následující:

  • rozměry základny: kruh o průměru 6,1 cm
  • šířka brousku po zavření přísavky (stažení páky dolů): 6,7 cm
  • výška brousku s povolenou přísavkou a zdviženou pákou:6,5 cm
  • výška brousku se zavřenou přísavkou, tedy pákou staženou dolů:5.4 cm
  • hmotnost: 168 g

Z rozměrů vidíte, že jde opravdu o malý výrobek, který se vejde do naprosto každé kuchyně. A i když třeba pracujete s masem nebo se zeleninou venku, je velmi snadné mít brousek s sebou. Je tu však nutné zmínit, že brousek díky své konstrukci dost žere nože, takže mistr řezník nebo nástrojář či ten, kdo umí dobře zacházet s brusným kamenem a ocílkou, ho rozhodně neocení. Obyčejný smrtelník ale ano.

Bytelnost konstrukce brousku čiší z každé jeho části. Vše je pevné, vše k sobě perfektně sedí, nic nevrže a neskřípe, na všechno je použitý pevný materiál. Už jen ty dva šrouby, co jsou na vrchní straně vidět, dávají poznat, že s brouskem jen tak nehnete. A to je dobře, protože se na něm pracuje s noži, které se tu ostří do opravdu důkladné ostrosti.

Opravdu drobeček

Oceníte i design brousku. Není to žádná nevzhledná krabička nebo váleček. Jde o elegantní kousek, který navíc můžete pořídit asi v deseti barvách, z toho některé jsou i metalické. Design je minimalistický, žádné zbytečné serepetičky. Brousek se proto hodí do všech stylů kuchyní.

Specifikace

Any Sharp Pro je určen do domácností, kde je potřeba každou chvilku nabrousit nůž, ale nikdo z členů domácnosti to nezvládne na brusném kameni a ocilce. Tento brousek využije každý, kdo chce brousit nože rychle, snadno a hlavně hned. A třeba i s jednou rukou totálně špinavou od surovin k vaření (k broušení totiž stačí ta druhá, ve které celou dobu držíte nůž a máte ji čistou).

Navíc tu nabrousíte i vroubkované nože na pečivo. Tedy ty, co mají vertikální vroubky (nikoliv ty horizontální, co jsou jen vylisované do čepele).

Brousek Any Sharp Pro je určen k broušení nožů z mnoha druhů materiálů. Použít ho můžete na nože vyrobené z klasické nerezové, karbonové či tvrzené oceli. A nabrousíte s ním i ocelové nože s antiadhezním teflonovým povrchem.

Proces broušení je snadný, výsledek je překvapivě dobrý. Jen odpad z broušení je poměrně velký

Když chcete nabrousit nůž, stačí udělat málo. Jen přisajete brousek na linku, stůl, lednici, prostě na jakýkoliv hladší povrch, může být i svisle. Vezmete nůž a sledujete šipku na horní straně brousku. Ta vám přesně ukáže, kterým směrem se má nůž brousit. Táhne se totiž pouze jedním směrem. Při přisávání je potřeba trochu na brousek přitlačit, aby přísavka mohla udělat potřebný podtlak.

Pak vložíte nůž do brusného mechanismu. U zcela tupého nože je potřeba trochu přitlačit. U nože, který chcete jen doostřit, stačí opravdu mírný tlak. Projedete brusným mechanismem a nůž pak zapadne do plastové rýhy hned za ním.

Odpad z broušení se hromadí před brusným mechanismem

Proces stačí udělat jednou, když jen přiostřujete. Pokud brousíte zcela tupý nůž, musíte nůž brouskem projet aspoň čtyřikrát. Ale naostříte i to, co vypadalo, že už se do kuchyně nevrátí. Výsledek je opravdu dobrý, nůž je jak žiletka.

Možná vás trochu zarazí opravdu velký odpad z broušení, hlavně pokud jste brousili už tupý nůž. Ano, Any Sharp Pro žere nože. Ale výsledek broušení za to stojí. Tedy pro všechny, kdo jsou stejní jako já – neumějí pořádně zacházet s brusným kamenem a s ocílkou.

Postřehy z používání – zátěžový test při vykosťování berana

Pár dní po koupi brousku jsme zabíjeli berana, respektive roční jehně. Samotné zabíjení zvládl řezník, který berana ve výsledku rozdělí na několik základních částí. Na mně pak je, abych maso vykostila, obrala od loje a naporcovala do mrazáku.

Během vykosťování samozřejmě milionkrát narazím ostřím nože na kost, protože rozhodně nejsem natolik zdatná, abych přesně obkroužila klouby, kosti a tvrdší chrupavky. Takže přebroušení nože je nutné každou chvilku. Zejména špička musí být při vykosťování dost ostrá.

S Any Sharp Pro jsem s ostřím nože neměla nejmenší problém. Když se nůž otupil a začal se po šlachách a vazech vozit, jen jsem ho otřela a projela ho brouskem, pak znovu otřela. Hotovo. Znovu se řezalo a krájelo, jedna báseň. Brousek byl celou dobu přisátý na lince. A protože je malý, nijak mi nepřekážel.

Většinou stačilo jedno projetí, někdy jsem špičku nože ostřila nadvakrát. Vedení nože šlo dobře, díky vodiči, co je hned za brusným mechanismem, mi nůž nikam neuhýbal. Ani jsem se ne jeho vedení nemusela nijak soustředit, prostě „škrk, škrk“ a bylo hotovo. A to i přes skutečnost, že jsem brousila vykosťovací, tedy nůž tvrdší, než jsou běžné kuchyňské nože.

Po celou dobu se mi s nožem výborně pracovalo, protože jsem ho stále měla ostrý, s minimem času a námahy. Vše povolilo na první říznutí. Ani šlachy mi nijak nebránily v porcování. A dokonce ani vykrojení hlavních průdušek z plic berana nebyl nejmenší problém (kdo někdy s plícemi pracoval, tak ví, že jsou měkké a houbovité, takže bez ostrého nože se do nich nedá šikovně dostat).

Se stále ostrým nožem bylo i odblanění tohoto kusu masa (šál) hračkou

Po vykosťováni jsem brousek AnySharp sundala z linky a šla jsem do koše vytřepat odpad z broušení, který se hromadí před brusným mechanismem. Bylo ho celkem dost. Některé částečky byly větší, jinak to byl v podstatě jen prach. Takže vykosťovací nůž mám o kousek menší. Ale vzhledem k pohodlí, co mi Any Sharp Pro poskytnul, mi to opravdu vůbec nevadí.

Teď při psaní textu jsem na stranách přísavky našla praskliny. Možná jsou to zářezy, netuším. Jestli tam byly od začátku nebo se vytvořily během používání přísavky, anebo jsme je nějak udělali my doma, to nevím. Přísavka je skoro půl centimetru silná a praskliny jsou tenké. Na funkci přísavky by tedy neměly mít vliv. Pokud by se situace měnila, budu aktualizovat text a vývoj případného opotřebení přísavky popíšu.

Video

Hodnocení

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Lenka R.
Diskuse a zkušenosti

Menu