Smrdí vám pračka, myčka? Zbavte se mastnoty, vodního kamene i zápachu. Čtěte 5 rad

Víte, že automatická pračka je jedním z nejužitečnějších vynálezů? Zbavila totiž ženy úmorného ručního praní. Jako každý spotřebič ale potřebuje pravidelnou údržbu, stejně jako myčka nádobí. Obě zařízení pracují ve velké míře s vodou, zanášejí se vodním kamenem a někdy vás překvapí i nepříjemným zápachem zevnitř. Provozním potížím se vyhněte čištěním, sušením a větráním.

Speciální nebo domácí přípravky

Nejproblematičtější je čištění bubnu pračky, kam nemáte z vnější strany přístup. K jeho čištění od usazenin nebo vodního kamene použijte speciální přípravky, nebo i domácí suroviny. Používejte také změkčovače vody, které prodlouží životnost přístrojů nejméně o několik let. Anorganické usazeniny navíc mohou odrovnat čerpadlo či obarvit vaše prádlo.

Na trhu existují speciální čisticí prostředky, které seženete od 110 do 300 Kč za balení. Používejte podle návodu vícekrát do roka. Nezapomeňte na filtr, který najdete zpravidla na čelní straně vaší pračky pod krycím víčkem. Vyšroubujte jej a pečlivě vyčistěte od nití, vlasů a žmolků prádla, poté jej propláchněte pod tekoucí horkou vodou. Postup popisuje každý manuál k pračce, opakujte jej zhruba každé tři měsíce.

Pravidelně čistěte dávkovač pracího prostředkutap

Alespoň jednou měsíčně se podívejte do zásuvky nebo dávkovače na prášek. Usazené nečistoty i vodní kámen odsud dostaňte houbičkou či starým zubním kartáčkem s čisticím přípravkem. Stejně postupujte i u těsnicí gumy bubnu, kde vám po čase může narůst nehezká černá špína. Porucha tu sice nehrozí, ale na oblečení se objeví nevzhledné fleky. Častým čištěním také zabráníte množení bakterií a plísní, které mohou vydávat nepříjemný zápach.

Vysoké teploty praní

Snažíte se šetřit a perete na 30 nebo dokonce na 15 °C? Také tady vás může překvapit zápach z pračky, na který nepomůže ani silná aviváž nebo drahý prací prášek. Při nízkých teplotách se totiž v bubnu a trubkách usazují zbytky pracích prostředků. Nevynechávejte proto programy na 60 či 90 °C. Jednou za čas vyperte světlé ručníky nebo utěrky na vyšší teplotu a zápach zmizí.

Po nízkoteplotním praní pračku vyčistěte jednou odměrkou sody a spuštěním nejteplejšího a nejdelšího programu. Po doprání dejte do bubnu půl litru čistého octa, který vyčistí trubky od nánosů. Perte znovu na nejdelší a nejteplejší cyklus. Špíny a bakterií se takto zbavujte zhruba jednou za tři měsíce. Gumové těsnění ošetřete opatrně přípravkem Savo proti plísni.

Řada lidí považuje za všemocný čistič usazenin a nečistot obyčejný ocet. Do pračky nalejte litr octa a bez prádla spusťte program na vyvářku. Kromě vodního kamene byste se měli zbavit také zbytků aviváže a pracích prášků. Větší množství mnohdy horkého octa je problematické, mohli byste si poškodit gumová těsnění, hadice či jinou instalaci. Vyzkoušejte i jiné recepty.

Pračce pomůže od nečistot i kombinovaný recept z více domácích prostředků

Do pračky postupně dejte litr octa, čtvrt kila krystalické sody a osm kapek jaru. Spusťte nejdelší cyklus na 90°C a 1400 otáček, plus přídavnou funkci máchání. Při ždímání nalijte k pročištění pračky jeden litr vody a na závěr spusťte máchání ve studené vodě s aviváží. Soda v kilovém balení vás přijde na 20 až 25 Kč.

Dobrou čisticí službu obstará i kyselina citronová. Tři čtvrtiny balíčku dejte do dávkovače a spusťte program na bavlnu při 90 °C. Dejte do bubnu starý hadr nebo plenu, které během pracího cyklu uvolněné nečistoty pohltí.

Pravidelnou údržbu vyžaduje i myčka nádobí. Na trhu najdete řadu čisticích a odvápňujicích tablet nebo gelů. Přípravek jednoduše vložte do myčky podobně jako prostředek na mytí a nechte projít mycí cyklus. Čtvrt litru čističe myček seženete průměrně od 65 Kč a používejte jej 1 – 2 × měsíčně. Někteří výrobci nabízí například desítku mycích tablet za necelých 200 korun.

Domácí prostředky vám pomohou likvidovat pach i u myček

I u myček můžete použít prostředky, běžně dostupné doma. Nalijte do nádržky ocet a nechte mycí program běžet naprázdno na co nejvyšší teplotu. Sodu zase nasypte do šálku a spusťte program na oplachování. Myčku nejen vyčistíte, ale zbavíte ji i všech pachů. Pravidelně zbavujte vnitřek myčky od zbytků potravin a drobných nečistot a proplachujte výpustní sítko.

Zhruba jednou za měsíc vyzkoušejte kompletní vymytí spodní části myčky. Vytáhněte a pečlivě vyčistěte filtry a košíky na zachytávání nečistot. Do přihrádky, kam patří mycí prostředek, nasypte prášek na praní a projeďte na teplotu  40°C  jeden mycí cyklus. Zlikvidujete tak podstatnou část mastnoty a špíny, která se ve spodní části přístroje usazuje.

Po skončení cyklů nechte pračky a myčky větrat, plísně to nemají rády.

Závěrečné doporučení je známé. Nezapomínejte nechat po skončení pracího nebo mycího programu otevřená dvířka spotřebičů, včetně povytaženého dávkovacího šuplíku. Vlhkost se s čerstvým vzduchem nemá ráda, a pokud ji snížíte, nebude se u vás dařit ani plísním, ani různým pachům. Těsnicí gumu po každém praní i mytí pro jistotu utřete do sucha.

Hodnocení čtěnářů
[Celkem: 0 Average: 0]

Bydlím a zajímám se o věci okolo. Co neznám, to najdu,

Zaujalo vás něco?

      Komentujte článek

      Obydlíčko