Skandinávský styl bydlení – Okuste, jak bydlí seveřané

Skandinávii si asi každý z nás představuje jako poklidné místo plné čarokrásně bílého sněhu s krajinou posetou lesy. Přesně takový je i skandinávský styl bydlení. 

Jeho hlavními stavebními kameny jsou totiž elegantně vypadající světlé a ze dřeva vyráběné kousky nábytku, jež dokáží v člověku vzbuzovat pocity uvolnění a pohody.

Avšak estetika není jedinou oblastí, na níž se ve skandinávském stylu klade důraz, důležitou roli tu hrají i praktičnost, pohodlnost a především útulnost. 

Proč se o skandinávský styl zajímat?

O útulnou a příjemnou atmosféru ve vašem domě či bytě se dokáže skandinávský styl postarat vskutku znamenitě. 

Kombinace kvalitního dřeva, nejčastěji toho z břízy či borovice, s ostatními přírodními materiály, třeba sklem nebo kamenem, pak z každé místnosti učiní místo, kde budete velice rádi trávit svůj volný čas.

Typickým znakem skandinávského bydlení je i bezvýhradné upřednostňování kvality nad kvantitou. Prim tu zásadně hraje minimalismus a jednoduché a čisté tvary. Výsledný efekt je nicméně třeba podpořit výmalbou ve světlé barvě.

Tip: podívejte se na naši fotogalerii skandinávského bydlení!

Pokud se vám vše povede správně a s citem nakombinovat, pak můžete očekávat klid a domácí pohodu vyzařující interiér, jež vám pochválí nejedna návštěva. Není tedy vůbec divu, že si tento styl, který nejvíce proslavila IKEA, byť tak trochu svým vlastním svérázným způsobem, nachází stále častěji cestu i do českých domácností.

Zdroj: Flickr

Šestice hlavních znaků skandinávského stylu 

Příroda všude tam, kam se podíváš 

Skandinávský styl se neobejde bez přírodních materiálů. Charakteristickým rysem je zejména použití dřeva, kamenů, textilií a všemožných kovů. 

Není nad světlé barvy

Bílá (ta především), šedá či světle hnědá, toto všechno jsou barvy typické pro skandinávský styl bydlení. To nicméně neznamená, že v něm není pro tmavé barvy místo. Ty dokáží vytvářet perfektní kontrast, akorát musejí vždy zůstat v menšinovém zastoupení. 

Bez dostatku světla to nepůjde 

Kvůli tomu, aby celý interiér působil opravdu prosvětleně, se ve skandinávském stylu nepoužívají záclony. Tím je zaručeno, že do místností mohou proudit sluneční paprsky. O osvětlení v noci se pak starají stylové a elegantní lustry a lampy, jež k tomuto stylu též neodmyslitelně patří. 

Kvalita vítězí nad kvantitou

Skandinávci si potrpí na kvalitu, což se výrazně projevuje i u zařizování jejich domácností. Ti se zároveň při vybavování interiéru svých bytů a domů řídí heslem, že méně někdy znamená více. Proto je zde kvalita pokaždé stavěna nad kvantitu. 

Jednoduchost a minimalismus 

Hlavní důraz je kladen na to, aby výsledný efekt nepůsobil nikterak složitě a překombinovaně. Proto má většina nábytku v tomto stylu tak jednoduchý a minimalistický design. 

Neztratí se tu ani vintage kousky

I přes to, že se jedná o velmi moderní styl bydlení, tak jsou do něj častokráte zakomponovávány starožitné kousky nábytku. Ty totiž vždy pomáhají celý výsledek příjemně ozvláštnit a osvěžit. 

Tipy na nábytek do jednotlivých místností 

Ukažme si pár klíčových kousků pro ty nejdůležitější místnosti u vás doma.

Obývací pokoj 

Základ dobře a moderně vybaveného obývacího pokoje ve skandinávském stylu by měla tvořit ideálně co nejsvětlejší pohovka. Obzvláště skvěle bude vypadat ta, jež je ještě navíc zkombinovaná se světlým dřevem. 

Žádný obývací pokoj se neobejde bez pořádného stolku, na nějž si může člověk odložit třeba rozečtenou knížku či ovladač od televize. Sáhnout v tomto případě můžete třeba po bílém stolku vyrobeném z palety. I takovéto extravagantní kousky totiž patří ke skandinávskému stylu. 

Kuchyně 

Asi není žádným překvapením, že i u kuchyňské linky by mělo prim hrát kvalitní dřevo. To se hodí i jakožto materiál pro jednotlivé skříňky. Celý efekt je nicméně vhodné ještě podpořit bílými a kovovými doplňky. Jen tak docílíte nádherně vypadající kuchyně ve skandinávském stylu. 

Zdroj: neonabytek.cz

Až jídlo na kuchyňské lince uvaříte, musíte jej mít kde servírovat. K tomu vám perfektně poslouží třeba elegantní kulatý stůl z dřevotřískové desky. Doplnit jej můžete ergonomicky tvarovanými bílými židlemi s nohami z masivního buku. 

Ložnice 

Dominantu každé ložnice tvoří postel. Dominantu ložnice vyvedené ve skandinávském stylu pak může tvořit třeba takováto dřevěná postel s praktickým úložným prostorem. Do něj můžete kupříkladu uložit své ložní povlečení v době, kdy jej nepotřebujete. 

Zdroj: nejlepsi-nabytek.cz

V ložnici se člověk pohybuje primárně v nočních hodinách, chybět tedy rozhodně nesmí kvalitní a designově zajímavé osvětlení. Chybu určitě neuděláte zakoupením lustru se stínidlem z dřevěného pletiva. Takovéto svítidlo ve skandinávském stylu dodá vaší ložnici šmrnc. 

Autorem článku je shop nabytek12.cz.

We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo