Vybíráte sedací soupravu? Hledejte odolný rám. Trendem je zlatá, světle kávová nebo lila šedá

Obývací pokoj je jednou z nejdůležitějších místností v bytě nebo domě. Zařiďte si jej především pohodlně a pamatujte na to, že hlavním rysem má být zejména útulnost. Abyste nemuseli u sebe doma provozovat netradiční chodivý slalom, počítejte mezi nábytkem a sedací soupravou s uličkou, širokou alespoň 80 cm.

I při výběru sedačky platí známé přísloví – dvakrát měř, jednou řež

Před nákupem sedací soupravy si místnost nejdříve dobře změřte. Nedopusťte žádné minely; zvolte takovou sedačku, která vám po vybalení nezasáhne třeba do parapetu okna nebo úplně nezablokuje dveře. Rozmyslete si také výběr potahového materiálu, nejčastěji se rozhodnete mezi látkou, pravou kůží a takzvanou ekokůží. Sedačka také musí dobře „zapadnout“ do místnosti.

Primárním kritériem při vašem výběru bude počet míst k sezení. Tradiční řešení, to jsou dvojsedáky, trojsedáky či čtyřsedáky. Rozšiřte tyto soupravy o křesla nebo další díl pohovky. Až vás zachvátí podle klasika „veliký běs proměny“, prostě jenom jednotlivé kusy libovolně přeskupíte a změníte tím ráz celého pokoje. Při holé podlaze bez koberců podlepte nohy sedačky filcovými podložkami.

Na předělení místnosti vám skvěle poslouží rohové sedací soupravy

I když není viditelný na první pohled, věnujte velkou pozornost pohovkovému rámu. Rámy z plastu nebo měkkého dřeva, borovice či smrku zpravidla dlouho nevydrží. Raději vyberte rámy z tvrdých dřev, jako je dub nebo buk. Vůbec nejpevnější jsou ale konstrukce kovové. Životnost vaší sedačky i kvalitu sezení také výrazně ovlivní kvalitní odpružení, případně i výplň polyuretanovou pěnou.

Většinu sedacích souprav najdete s úložným prostorem a rozkladem, což oceníte v menších bytech. Kam uložíte nečekanou návštěvu, když nemáte pokoj pro hosty? Pohodlné přespání hostům umožní rozkládací sedací souprava s úložným prostorem. U sedačky na každodenní spaní si ale pohlídejte, aby jí nechyběl lamelový rošt s kvalitní matrací, která vydrží pravidelné používání.

Pořiďte si kvalitní a odolný nábytek v jednoduchých tvarech

Pohodlné sezení pro větší počet osob vám doma zajistí rohové sedací soupravy. Nesedíte všichni vedle sebe, tudíž se vám bude příjemněji komunikovat. „Rohovky“ vám také výtečně poslouží jako předěl v místnosti, která je kuchyní a obývacím pokojem v jednom. Máte vícebarevný interiér? Pak si k němu zvolte jednobarevnou sedačku.

I malý obývák v paneláku nebude asi to pravé bez místa k sezení pro vás i případné návštěvy. Vyřešte to menší dvousedačkou, třeba v rozkládací verzi pro příležitostné přespání hostů. Bude se vám hodit i menší konferenční stolek ve vícekusovém provedení, případně „stohovatelné“ verzi. Dobře si poklábosíte i na taburetech, které uvnitř skrývají šikovné úložné prostory.

Letos poletí zlaté tóny, trendy jsou také odstíny modré

Chcete si zařídit domov zařízený podle nejnovějších interiérových trendů? Nejvíce letí nadčasový styl, s nábytkem jednoduchých tvarů a tlumenými přírodními barvami. Ideálně šedou, hnědou či béžovou. U čalouněného nábytku se vám budou hodit vyměnitelné potahy. Trendem je skrývat prostory, které právě nepoužíváte, přičemž každý kus nábytku i dekorace má mít nějakou funkci.

Vyberte si sedačku v barvě s uklidňujícími pastelovými odstíny, které vychází z přírody. Lila šedá, světle kávová, nebo i meruňková, to je to pravé. Trendy jsou odstíny modré, třeba námořnická a džínová, v kombinaci se zelenou. Nezapomeňte na to, že tmavé barvy se více hodí spíše do větších místností a naopak. Barva žlutého kovu a zlaté tóny postupně nahrazují oblíbené měděné tóny.

        Podívejte se, co je teď v Evropě nejvíce žádaný prvek v sortimentu sedacího nábytku.

Nedávejte pokud možno veškeré nábytkové vybavení do jedné linie. Velice zajímavé je například diagonálně postavené sezení a jednotlivá křesla uprostřed místnosti. Nezapomeňte ani na květiny v rozích, které celý obývák příjemně „zakulatí“. Snažte se vytvořit lehký a vzdušný prostor, protože v místnosti jako je obývací pokoj byste měli spíše relaxovat a nepřipadat si jako v těsné cele.

Vybrali jste si domů tu správnou sedací soupravu? Prozraďte v komentáři pod článkem zdroj vaší inspirace a doporučte ostatním čtenářům svůj tip.

      Obydlíčko
      Logo