Hledej
Hledej

Jak pečovat o ručníky a osušky, aby vám dlouho vydržely

Péče o ručníky a osušky je snazší, než si většina z nás myslí. Ručníky a osušky totiž vyžadují pouze tu nezákladnější péči. Vyprat v kvalitním gelu a nechat volně uschnout. Na čem v životnosti osušek a ručníků záleží mnohem více, je správný výběr, a to jak materiálu, tak typu zpracování příze, kde se rozhodujeme podle toho, jaké podmínky panují v naší koupelně, nebo podle účelu použití (jen doma nebo i do bazénu, na trek apod.). Pojďte s námi odkrýt tajemství výběru i následné péče.

Materiál ručníku či osušky

Ručníky a osušky se tradičně vyrábějí z bavlny. Ale poslední desetiletí přinesla i do tohoto světa spousty inovací, jejichž výsledkem je využití bambusu, mikrovlákna nebo kombinací bavlny s bambusem. Každý materiál nabídne jiné vlastnosti, a díky tomu se hodí pro jiné využití nebo pro zvládnutí jiných podmínek panujících v různých koupelnách.

Používat krásné voňavé ručníky je radost!

Bavlna

Bavlněné ručníky a osušky jsou ověřenou klasikou. Na trhu jsou k mání dva základní způsoby zpracování bavlněné příze, a to je příze krátká (vřetenová) nebo dlouhá (česaná). Zatímco vřetenovou přízi používají výrobci spíše pro ručníky pracovní, přízi česanou najdeme nejčastěji na ručnících a osuškách do domácnosti, i ve froté provedení třeba u plážových osušek.

Nejkvalitnější bavlna je z Egejského poloostrova a z Egypta, místní bavlna je dokonalá díky málo srážkám v těchto oblastech. Velké rozdíly jsou i mezi bio bavlnou, která je přirozeně měkčí, a bavlnou pěstovanou průmyslovým zemědělstvím, kde rostliny nedostanou tu správnou péči, proto ani nedají tak kvalitní úrodu.

Bavlna výborně saje a déle schne. Nemá však přirozené antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, a tak se rozhodně nehodí do koupelen, ve kterých chybí přirozené větrání. V uzavřených prostorách totiž bavlněné ručníky a osušky snadno zatuchnou, je proto nutné je častěji prát.

Bambus

Bambusové ručníky se hodí právě do těch uzavřenějších prostor, ve kterých jsme zmínili, že s bavlnou nepochodíte. Bambus sice saje asi čtyřikrát víc než bavlna a také pomaleji schne, ale jeho přirozenou vlastností je schopnost odolávat bakteriím i plísním. Proto i v méně větrané koupelně vydrží bambusové ručníky a osušky déle svěží.

Bambusové ručníky z eshopu RodinneBaleni.cz

Bambus je přirozeně chladivý, a to oceníme zejména v létě. Je také o mnoho jemnější než bavlna, proto se skvěle hodí pro každého, kdo má citlivější kůži. Miminka budou v bambusových osuškách jako v bavlnce. I zde platí, že bio bambus je ještě jemnější a kvalitnější než bambus pocházející z běžného zemědělství.

Kombinace bavlny a bambusu

Bambus nepatří k nejlevnějším materiálům, a tak výrobci často sahají po kombinaci bavlny a bambusu, aby jejich ručníky a osušky byly pro zákazníky sice cenově dostupnější, ale aby stále měly zachovány výhodné vlastnosti bambusových vláken. Zde se vyplatí zaměřit se na výrobky, které mají poměr bambusu k bavlně alespoň 70 ku 30.

Jak poznáme kvalitu ručníku nebo osušky

Jestliže chceme vybírat ručníky či osušky, je nutné se pídit po doplňkových informacích, které uvádí výrobce na cedulkách nebo online prodejce v popisu zboží. Tyto informace nám o výrobku řeknou vše potřebné, zejména složení a gramáž.

U přírodních materiálů platí, že čím jsou těžší, tím lépe budou schopné sát. Gramáž kvalitních výrobků se pohybuje od 450 do 600 gramů na metr čtvereční. U mikrovláken to samozřejmě neplatí, ta jsou mnohem lehčí.

Čím delší vlas, tím měkčí ručník nebo osuška bude. Na druhou stranu se můžete spolehnout na to, že ručníky a osušky s kratším vlasem vám dopřejí příjemnou masáž pokožky. Takže je zcela na vás, čemu dáte přednost.

Jak pečovat o ručníky a osušky

Jak už jsme zmínili, péče o ručníky a osušky je velmi snadná. Vyžadují totiž jen pravidelné vyprání při 40 stupních, přirozené proschnutí a uložení do skříně, případně rovnou pověšení zpět do koupelny. Nic víc.

Při praní raději používejme prací gel, zde máme jistotu, že nerozpuštěné částečky prášku se neusadí ve smyčkách příze. Bavlněné ručníky a osušky vyžadují častější praní než ty bambusové nebo vyrobené z mikrovlákna.

Rozhodně se vyhýbáme aviváži, která se usazuje mezi vlákny a způsobuje tvrdnutí materiálu. Jestliže se obáváte o svěžest, dejte občas do praní pár plátků citronu. A pokud vás trápí tvrdá voda, přidávejte do máchání trochu octa, lze k němu dát i kapičku esenciálního oleje.

Ručníkům a osuškám nesvědčí ani radiátory nebo žehlička. Můžete je však protáhnout přes sušičku, ale vždy jen při programu na jemné sušení.

Jakmile ručník nebo osušku použijete, měli byste je nechat přirozeně prosychat, nejlépe rozvěšené přes tyč sušáku. Díky tomu zůstanou déle svěží a budete je muset méně často prát.

Obrázky pocházejí z webu rodinnebaleni.cz.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Lenka R.
Diskuse a zkušenosti

x komentováno

Menu