Rozdíly mezi párty stany a jak vybrat ten správný

Párty stany zažívají v posledních letech rozkvět a se snížením jejich ceny začínají být vidět nejen na nejrůznějších firemních akcích a prezentacích, ale i v soukromých zahradách. Je ale možno sehnat velké množství nejrůznějších typů, velikostí a provedení, takže neznalý člověk může lehce sáhnout vedle a vybrat zahradní párty stan, který pro něj bude spíše přítěží. Proto se v tomto článku pokusíme shrnout alespoň základní informace o stanech z hlediska jejich výběru tak, aby pro Vás bylo jednoduší vybrat takový párty stan, který bude vhodný zrovna pro Vás.

Bude levný párty stan z hobbymarketu pro zahradní potřeby dostačovat?

V nejrůznějších hobbymarketech najdete především levné párty stany, které mají sice kovovou konstrukci, avšak ta je vyrobena z tenkostěnných trubek s plastovými spojovacími prvky. Takové stany jsou pro občasné uspořádání letní akce na zahradě většinou dostačující, avšak je nutno počítat s tím, že takový párty stan, nebo altán dokáže zničit i každý výraznější poryv větru a to obzvláště v případě, kdy jsou na stan připnuté také bočnice, do kterých se může vítr opřít. Podobné je to s deštěm, který tvoří na střeše altánu kaluže, pod jejichž tíhou konstrukce praská. To ovšem neznamená, že pro běžného uživatele nemůže být takový stan dostačující- jen není vhodné jej nechávat na zahradě postavený dlouhodoběji a v případě blížícího se horšího počasí (vítr, nebo vydatnější déšť) jej sklidit.

Rozměry

Nejmenší stany se vyrábí s půdorysem 3 × 3 metry. Do takového stanu se vejde malý stolek pro čtyři osoby. V nabídce jsou však stany až do rozměru 6 × 12 metrů, a pokud vám to stále nestačí, můžete stany postavit vedle sebe a vzájemně propojit. Pro běžnou rodinnou slavnost vám postačí stan o velikosti 3 × 6 metrů.

Pokud zahradní stan nepoužíváte, je potřeba ho složit a odnést na skladovací místo. Proto jsou při výběru důležitým parametrem rozměry stanu po složení a jeho hmotnost. Mnozí výrobci již jako součást balení dávají i praktickou tašku, která usnadní přenos stanu a jeho uskladnění.

👉Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Design

Pokud zahradu ladíte do určitého stylu, tak dbejte i na design zahradního stanu. Měl by do něj “zapadnout”. Na výběr máte z mnoha barevných provedení včetně různých potisků. Stany mohou být ze všech stran otevřené i zcela uzavřené, v bočních stěnách pak mohou být různě tvarovaná okna. Vždy je lepší vybrat stan s odnímatelnými bočními stěnami a sítěmi proti obtížnému hmyzu.

Materiál

Zahradní stany bývají tvořeny konstrukcí z hliníkových či plastových profilů a krycí plachtou. Levnější stany, které poskytnou ochranu spíše jen proti slunci, jsou vyrobeny z PVC tkaniny s nízkou gramáží. Čím vyšší gramáž tkanina má, tím lepší ochranu proti dešti poskytne. Gramáž 100 g/m2 jako ochrana proti dešti nestačí. Dobrou volbou může být i tkanina z nepromokavého polyetylenu.

Konstrukce

Při nákupu zahradního stanu dbejte především na jeho stabilitu a snadnost stavby i složení. Stan by měl odolat povětrnostním vlivům a vám poskytnout pocit bezpečí. Konstrukce stanu bývá klasická nebo nůžková. Klasická konstrukce bývá ze slabých trubiček s osazenými konci, pomocí kterých se trubičky prodlužují. Konstrukce je jednoduchá na stavbu, ale stabilita a výdrž stanu nebývá u nejlevnějších modelů nejlepší.

Nůžkové párty stany postavíte během několika minut

Pokud chcete párty stan používat poněkud častěji a nechcete jej schovávat při každém náznaku zhoršujícího se počasí, pak si budete muset připlatit. Ovšem takový stan v kamenném obchodě běžně nekoupíte, a pokud nemáte některého z mála výrobců v blízkosti, pak se budete muset nejspíše porozhlédnout na internetu- zajímavý výběr v různých cenových relacích najdete například na my-hobby.

Při výběru se dívejte především na to, aby byla konstrukce stanu pokud možno celokovová bez plastových prvků a stan měl co nejvyšší hmotnost- sice se s ním bude hůře manipulovat, ale zase bude pevnější a déle vydrží. Samostatnou kapitolou jsou pak skládací nůžkové stany, které rozložíte a opětovně složíte v případě menších stanů v oblíbeném rozměru 3x3m do 10 minut. Takový stan je ideální především pro všechny, kteří jej chtějí používat častěji, případně jej chtějí stavět na různých místech.

We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo