Rozdíly mezi párty stany a jak vybrat ten správný

Párty stany zažívají v posledních letech rozkvět a se snížením jejich ceny začínají být vidět nejen na nejrůznějších firemních akcích a prezentacích, ale i v soukromých zahradách. Je ale možno sehnat velké množství nejrůznějších typů, velikostí a provedení, takže neznalý člověk může lehce sáhnout vedle a vybrat zahradní párty stan, který pro něj bude spíše přítěží. Proto se v tomto článku pokusíme shrnout alespoň základní informace o stanech z hlediska jejich výběru tak, aby pro Vás bylo jednoduší vybrat takový párty stan, který bude vhodný zrovna pro Vás.

Bude levný párty stan z hobbymarketu pro zahradní potřeby dostačovat?

V nejrůznějších hobbymarketech najdete především levné párty stany, které mají sice kovovou konstrukci, avšak ta je vyrobena z tenkostěnných trubek s plastovými spojovacími prvky. Takové stany jsou pro občasné uspořádání letní akce na zahradě většinou dostačující, avšak je nutno počítat s tím, že takový párty stan, nebo altán dokáže zničit i každý výraznější poryv větru a to obzvláště v případě, kdy jsou na stan připnuté také bočnice, do kterých se může vítr opřít. Podobné je to s deštěm, který tvoří na střeše altánu kaluže, pod jejichž tíhou konstrukce praská. To ovšem neznamená, že pro běžného uživatele nemůže být takový stan dostačující- jen není vhodné jej nechávat na zahradě postavený dlouhodoběji a v případě blížícího se horšího počasí (vítr, nebo vydatnější déšť) jej sklidit.

Rozměry

Nejmenší stany se vyrábí s půdorysem 3 × 3 metry. Do takového stanu se vejde malý stolek pro čtyři osoby. V nabídce jsou však stany až do rozměru 6 × 12 metrů, a pokud vám to stále nestačí, můžete stany postavit vedle sebe a vzájemně propojit. Pro běžnou rodinnou slavnost vám postačí stan o velikosti 3 × 6 metrů.

Pokud zahradní stan nepoužíváte, je potřeba ho složit a odnést na skladovací místo. Proto jsou při výběru důležitým parametrem rozměry stanu po složení a jeho hmotnost. Mnozí výrobci již jako součást balení dávají i praktickou tašku, která usnadní přenos stanu a jeho uskladnění.

Design

Pokud zahradu ladíte do určitého stylu, tak dbejte i na design zahradního stanu. Měl by do něj “zapadnout”. Na výběr máte z mnoha barevných provedení včetně různých potisků. Stany mohou být ze všech stran otevřené i zcela uzavřené, v bočních stěnách pak mohou být různě tvarovaná okna. Vždy je lepší vybrat stan s odnímatelnými bočními stěnami a sítěmi proti obtížnému hmyzu.

Materiál

Zahradní stany bývají tvořeny konstrukcí z hliníkových či plastových profilů a krycí plachtou. Levnější stany, které poskytnou ochranu spíše jen proti slunci, jsou vyrobeny z PVC tkaniny s nízkou gramáží. Čím vyšší gramáž tkanina má, tím lepší ochranu proti dešti poskytne. Gramáž 100 g/m2 jako ochrana proti dešti nestačí. Dobrou volbou může být i tkanina z nepromokavého polyetylenu.

Konstrukce

Při nákupu zahradního stanu dbejte především na jeho stabilitu a snadnost stavby i složení. Stan by měl odolat povětrnostním vlivům a vám poskytnout pocit bezpečí. Konstrukce stanu bývá klasická nebo nůžková. Klasická konstrukce bývá ze slabých trubiček s osazenými konci, pomocí kterých se trubičky prodlužují. Konstrukce je jednoduchá na stavbu, ale stabilita a výdrž stanu nebývá u nejlevnějších modelů nejlepší.

Nůžkové párty stany postavíte během několika minut

Pokud chcete párty stan používat poněkud častěji a nechcete jej schovávat při každém náznaku zhoršujícího se počasí, pak si budete muset připlatit. Ovšem takový stan v kamenném obchodě běžně nekoupíte, a pokud nemáte některého z mála výrobců v blízkosti, pak se budete muset nejspíše porozhlédnout na internetu- zajímavý výběr v různých cenových relacích najdete například na my-hobby.

Při výběru se dívejte především na to, aby byla konstrukce stanu pokud možno celokovová bez plastových prvků a stan měl co nejvyšší hmotnost- sice se s ním bude hůře manipulovat, ale zase bude pevnější a déle vydrží. Samostatnou kapitolou jsou pak skládací nůžkové stany, které rozložíte a opětovně složíte v případě menších stanů v oblíbeném rozměru 3x3m do 10 minut. Takový stan je ideální především pro všechny, kteří jej chtějí používat častěji, případně jej chtějí stavět na různých místech.

Bydlím a zajímám se o věci okolo. Co neznám, to najdu,

Zaujalo vás něco?

      Komentujte článek

      Obydlíčko