Povídáme si s odborníkem: Vyberte si správně a kamna vám vydrží 2 generace

Přemýšlíte, že si svůj obývací pokoj vyšperkujete krbem či kamny? Není se čemu divit. Přeci jen dívat se do plamenů krbu zabalení do teploučkých dek s hrnkem teplého čaje, když venku mrzne, je k nezaplacení. Odborníci je do interiérů stále doporučují. Ta nejkvalitnější vydrží i dvě generace. A točí se kolem nich i další zajímavosti.

Připravili jsme pro vás rozhovor s panem Fortelkou, majitelem společnosti KRBY & KAMNA FORTELL s.r.o. O kamna i krby stará už od roku 1993 a jsou jeho prací i koníčkem.

Jaký typ krbů a kamen je dnes nejoblíbenější? Chtějí lidé spíš moderní, nebo rustikální styl?

Dnes jsou jednoznačně nejoblíbenější moderní tvary krbů a kamen.

A když se budeme bavit o kamnech, jaký typ lidé upřednostňují? Kachlový, nebo krbový?

Jednoznačně největší oblibu u nás mají krbová kamna, a to i z důvodu ceny. Kachlová kamna mohou představovat několikanásobně vyšší investici.

Dávají si lidé kamna a krby i do novostaveb? Nebo jde spíš o záležitost starších staveb?

Ano, většinu našich realizací představují převážně novostavby. Díky moderním typům se zde vyjímají opravdu krásně.

Plameny krbu jsou lákavé. Existují ale nějaké chyby, kterých se lidé při zatápění dopouštějí?

Určitě, při zatápění je nutné nechat dostatečně ohřát kamna a dopřát ohni dostatek vzduchu. Lidé často nenechají kamna dostatečně roztopit a uzavřou příliš brzy přívod. Oheň pak skomírá.

Jak dlouho vydrží kamna či krb, když jsou dobře udržovaná?

Na to je odpověď těžká. Je důležitá kvalita konkrétního výrobku. Značka HARK, kterou máme v nabídce, udává životnost svých výrobků přes 2 generace. Některé méně kvalitní značky mají životnost pouze 5 let. A jsou i případy, kdy životnost výrobku sotva dosáhne záruční lhůty. Mezi výrobci jsou tak obrovské kvalitativní rozdíly a je důležité vybrat správně.

A máte mezi kamny z vaší nabídky nějaká oblíbená?

To je model krbových kamen HARK 44 GT ECOplus. Tento model dokonce vyhrál německý spotřebitelský test test Stiftung Warentest. To je vlastně obdoba našeho D-testu.

Krbova-kamna-hark44gt-ecoplus-schw-glanz-Ka

Krbová kamna HARK 44 GT ECOplus

Krbům a kamnům se věnujete už opravdu dlouho. Prozradíte nám, jak vypadala vaše nejzajímavější realizace?

Jako jedna z nejzajímavějších mě napadá instalace ve známé pražské restauraci U Pinkasů. Sem jsme instalovali atrapu kuchyňského sporáku. Uvnitř trouby na pečení byla mikrovlnná trouba a plotnu na vaření rozehříval elektrický vařič.

Také jsme instalovali kamna a krby některým známým osobnostem, například paní Borhyové nebo paní Menzelové, manželce Jiřího Menzela.

Občas se stane, že mají zákazníci neobvyklé požadavky. Jak je řešíte vy?

Samozřejmě se snažíme vyjít zákazníkům vstříc ve všech přáních. Jsme však v oboru, kdy musí výrobek splňovat normy a technické požadavky. Pokud se přání zákazníka s tímto míjí, nabízíme zákazníkovi to, co se jeho přání nejvíce blíží. V nabídce máme přes 1 000 modelů krbů a kamen, proto věříme, že si zákazník vybere.

Prozradíte nám, co nejneobvyklejšího si váš zákazník přál?

Setkali jsme se s tím, že zákazník chtěl skleněný krb. To jsme nakonec nerealizovali. Stavěli jsme však krb mezi dvěma akvárii, kde za krbem proplouvaly rybičky z jednoho akvária do druhého.

We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo