Port X – krásné bydlení (nejen) na vodě

Znáte ten pocit, když narazíte na nemovitost, do které se zamilujete na první pohled? Přesně to se mi stalo s projektem Port X, za níž stojí MgA. Adam Jirkal a MgA.Jerry Koza z atelierSAD.

O co jde?

Port X je primárně určený k bydlení na vodě. Hausbót, řeknete si. Port X ale tradiční představy o hausbóty vyvrací a mimo to může dobře fungovat i mimo vodní hladinu. Organický nadčasový vzhled se hodí prakticky kamkoliv.

Konstrukce

Celá konstrukce je totiž modulární. Jednotlivé segmenty jsou vyrobeny a dopraveny na místo sestavení samostatně. Ale můžete je zase rozložit a přemístit celý Port X jinam. Ale nejen mobilita je výhodou takové konstrukce. Potřebujete časem více prostoru? Jde přidat a zároveň i měnit vnitřní dispozice. Celkem jde o šest modulů ve tvaru písmene C.

Životnost objektu je projektována na 70 let. Povrch Port X kryje laminát s horní vrstvou gelcoatu, konstrukci tedy tvoří několik vrstev laminátu a tepelné izolace.

K umístění objektu na vodu slouží ponton, který lze odtáhnout na jiné místo.

Podlahový plán Port X

Podlahový plán Port X

Interiéry

O dělení vnitřních prostor, které jsou plně bezbariérové, se starají SDK příčky. Strop, stěny i podlahy ve standardním provedení kryje modřínový obklad.

Dostatek světla zajistí francouzská okna orientovaná směrem k vodě. Ve stropech tomu dopomáhají i světlíky, které zajišťují i větrání.

Vytápění je řešeno pomocí elektrických konvektorů, zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Teplou vodu má na starosti ohřívač s kapacitou 125 litrů.

Projekt je trendy i díky možnosti umístění solárních kolektorů, záložního zdroje a nádrže na vodu. Dokonce se díky odpadním nádržím nemusíte připojit ani na místní odpadní sítě.

Port X v podvečer

Port X v podvečer

Video prohlídka

Technické údaje

 • Výška (vnější): 2,70 – 3,37 m
 • Výška (vnitřní): 2,15 – 2,53 m
 • Šířka modulu: 3,30 m
 • Délka modulu: 7,40 m
 • Hmotnost 1 modulu: cca 4 t
 • Hmotnost celého objektu: – např. 6 modulů – cca 28 t (6*4 + 4t ponton)
 • Status: plovoucí zařízení bez vlastního pohonu
 • Ponor: 70 cm

Fotografie jsou použity se souhlasem atelierSAD, autoři Tomáš Souček, Lukáš Zentel). Podrobnosti najdete na webu http://www.portx.cz.

We will be happy to hear your thoughts

   Komentujte

   Obydlíčko
   Logo