Jak se starat o výrobky z keramiky

Keramika má výbornou odolnost proti vlhkosti. Vyčistit keramické sanitární vybavení koupelny je tak velice snadné, a když víte správný postup, tak se lehce zbavíte i usazeného vodního kamene a rzi a umyvadlo či záchod se budou krásně lesknout. Jen si dejte pozor, abyste je nepoškrábali.

Použijte:

  • teplou mýdlovou vodu
  • čisticí prostředky s hodnotou pH 1-3
  • měkkou houbičku, hadřík nebo švédskou utěrku

Nepoužívejte:

  • drsné abrazivní čističe
  • pískové pasty
  • kartáče
  • drátěnky

Čištění

Umyvadlo pravidelně oplachujte od prachu teplou mýdlovou vodou. Běžné znečištění vyčistíte pomocí měkké houbičky nebo hadříku spolu s čisticími prostředky s pH 1 – 3 určenými pro koupelny. Nikdy nepoužívejte drsné abrazivní čističe, pískové pasty a kartáče či drátěnky, protože byste mohli poškrábat povrch výrobku.

K čištění můžete použít i švédskou utěrku nebo textilii z mikrovlákna, která je díky hustým vláknům velice účinná, umyvadlo čistí šetrně a dodá mu lesk. Pro větší lesk můžete potřít umyvadlo octem, na něj nasypat sůl a nechat několik hodin působit. Pak stačí umyvadlo otřít hadříkem a opláchnout čistou vodou.

Pokud vás trápí usazeniny vodního kamene, odstraňte je čisticím přípravkem určeným na vodní kámen. Také můžete využít prášek do pečiva nebo ocet. Postižené místo navlhčete, zasypte práškem do pečiva, lehce rozetřete houbičkou a nechte chvíli působit. Nakonec ho opláchněte. Dejte pozor na to, aby vám prášek na umyvadle nezaschl, protože by se pak špatně odstraňoval. Také můžete postižené místo polít horkým octem, nechat chvíli působit a opláchnout čistou vodou.

Jestliže se na umyvadle objeví šmouhy, které nejdou ničím smýt, zkuste je odstranit pomocí obyčejné gumy na gumování tužek. Lepší účinek mívá tvrdší tmavošedý konec. Gumování pomáhá na špínu, která nezasahuje do hlubších vrstev keramiky. Pokud je špína ve větší vrstvě keramiky, použijte neagresivní čisticí prostředek. Na kvalitnější keramická umyvadla pak můžete použít i osvědčené Savo nebo běžný čistič brzd.

Obydlíčko
Logo