Jak pečovat o nábytek z lakovaného dřeva

Nábytek z masivu patří stále k nejoblíbenějšímu, protože dřevo je přírodní a obnovitelný materiál, krásně voní a je příjemné na omak. Způsob údržby záleží na tom, zda má či nemá povrchovou úpravu a pokud má, tak jakou. Nábytek lakovaný na vysoký lesk vypadá efektně, ale je náročnější na údržbu. Snáze se na něm zachytávají otisky rukou a povrch je náchylnější k poškrábání.

Dřevo bez povrchové úpravy snadno pohlcuje vlhkost, která může nábytek trvale poškodit. Ani lakované dřevo nesnese zbytečné promáčení, takže platí, že čím méně vody při čištění použijete, tím lépe. Nevýhodou lakovaného nábytku je, že se nedá při poškození lokálně opravit. Každé dřevo stárnutím tmavne, ale nejedná se o žádnou vadu.

Použijte:

  • čisticí prostředky na bázi alkoholu
  • čisticí prostředky určené na nábytek (leštěnky)
  • saponátové prostředky
  • mikrovláknové či papírové utěrky
  • prachovku

Nepoužívejte:

  • abrazivní prostředky (brusné a leštící pasty, prášky)
  • organická rozpouštědla
  • jiné agresivní chemikálie na bázi rozpouštědel (mohou povrch naleptat a způsobit jeho zmatnění)
  • čisticí prostředky na bázi olejů

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.

Běžné čištění

Na čištění masivního a dýhovaného dřevěného nábytku použijte nejlépe prostředky na bázi alkoholu. Pokud si nejste vhodností prostředku jistí, tak ho raději nepoužívejte. Nejlepší je používat přípravek určený přímo k čištění daného typu nábytku.

Prach odstraňte čistou měkkou prachovkou bez brusných účinků. Hadřík musí být suchý nebo jen mírně namočený. Při čištění použijte saponátové prostředky (jen ve velice malém množství) nebo leštěnku na nábytek (třeba Diava za 60 Kč). Nakonec povrch důkladně vytřete do sucha. Na hodně ohmataná místa použijte vlhký hadřík s trochou toaletního mýdla.

Nábytek lakovaný na vysoký lesk nejprve zbavte prachu antistatickou prachovkou. Mokré čištění pak proveďte buď za pomoci speciálních čistících přípravků, například lešticího spreje bez obsahu vosků a silikonů (třeba TABLEAU Wax Free Polish za 260 Kč), nebo dobře vyždímaným hadříkem namočeným ve vlažné vodě. Po čištění nábytek opatrně vysušte.

Tipy k čištění

Nábytek čistěte po kouscích, abyste mohli daná místa ihned vysušit. Při použití mikrovláknových utěrek dávejte pozor na vyčnívající tvrdé nitě, které by nábytek mohly poškrábat. Nadměrnému usazování prachu zabráníte použitím antistatických přípravků.

Levné utěrky mají kraje obšité syntetickou nití, která je tvrdá a může tak poškodit lak. Čím vyšší je jakost utěrky, tím lépe absorbuje mastnotu, nečistoty a vodu. Levné utěrky použijte k čištění obyčejných laminovaných povrchů, na lesklé povrchy použijte utěrku dražší. Použitím kvalitní utěrky z mikrovlákna ušetříte na čisticích prostředcích, protože jich budete potřebovat mnohem méně.

Pravidelná údržba

Nábytek z masivu nevystavujte dlouhodobému působení vody a vodních par, sálavému teplu ani UV záření. Také ho nestavte blízko ke klimatizaci. Vlivem přímých slunečních paprsků a UV záření se mohou objevit vlasové trhliny, barvy mohou blednout, bílé povrchy žloutnout  a může se ztrácet lesk. Pro oživení a ošetření opotřebených ploch použijte voskovou polituru.

Pro zachování původního vzhledu na nábytek nepokládejte vlhké (mokré) ani horké předměty a v případě potřísnění tekutinou ho ihned utřete do sucha. Delší životnost nábytku zajistíte občasnou kontrolou a dotažením všech šroubů a vrutů. Pokud vlastníte historický kousek nábytku, pak raději čištění přenechte odborníkovi.

Obydlíčko
Logo