Hledej
Hledej

Domácí čištění semiše – jak na to?

Semiš je na omak velice jemný a hebký. Buď může být z přírodní kůže, nebo umělý. Dělí se na nubuk a velur, přičemž nubuk bývá silnější, odolnější a lépe se čistí. Semiš svou jemností dodává nábytku nadstandardní komfort. Obě varianty semiše jsou dost náchylné na zašpinění a při čištění musíte dodržovat předepsané postupy, jinak jejich příjemný povrch nenávratně zničíte.

Použijte:

  • impregnační sprej (třeba Colourlock Impregnace za 299 Kč)
  • speciální čistič na přírodní nebo umělý semiš
  • mýdlový roztok
  • gumový kartáč nebo houbu s hrubým povrchem
  • vysavač

Nepoužívejte:

  • ostré předměty
  • hrubé kartáče
  • brusné papíry

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.   

Impregnace semiše

Nubuku i veluru nejvíce škodí voda, prach a mastnota. Proto hned po nákupu ošetřete čalouněný nábytek vhodnou ochranou, než dojde k jeho nechtěnému zašpinění. Vhodné jsou impregnační spreje na bázi teflonu, které vytvoří na povrchu usně spolehlivou ochrannou vrstvu, ale zároveň umožní potahu „dýchat“. Po jejich použití se nestane, že by se nedopatřením vylitá tekutina vsákla do pórů, ale steče pryč jako po skle.

Semišové čalounění může po nástřiku změnit odstín barvy, proto sprej nejprve vyzkoušejte na místě, které není vidět. Až po jeho zaschnutí (nejlépe po 24 hodinách) a zkontrolování ošetřeného místa se rozhodněte, jestli budete pokračovat na celé ploše. Podle návodu výrobce pak ošetření pravidelně opakujte, protože impregnace se časem stává neúčinnou.

Jak čistit pravý semiš

Pro běžnou údržbu semišového čalounění použijte speciální gumový kartáč. Pomocí něj se zbavíte prachu a nečistot a zároveň obnovíte drhnutý vlas. Místo kartáče postačí i houba s hrubou strukturou, nemá ale tak dobré vlastnosti. Při použití jakéhokoliv přípravku či nástroje na údržbu semiše si vždy dobře prostudujte návod na jejich použití.

Na odstranění skvrn, které se vpijí do polstrování, si raději zavolejte odbornou firmu. Domácím čištěním metodou pokus – omyl můžete čalounění ještě více poškodit. Dávejte si pozor také na umístění nábytku potaženého semišem v místnosti. Pokud na něj bude dopadat přímé sluneční světlo, exponované části zanedlouho vyblednou a sedačka se znehodnotí.

Jak čistit umělý semiš

Umělý semiš (známý také jako alcantara) vyčistíte podobně jako pravý semiš, jen použijte speciální přípravky určené na umělý semiš. Veškeré nečistoty odstraňte vysavačem (použijte mírné sání) nebo jemným kartáčkem dříve, než se zanesou do látky. Všechny skvrny čistěte okamžitě, jinak bude čištění mnohem obtížnější. Rozlité tekutiny odsajte bílým bavlněným hadříkem, papírovým ubrouskem nebo houbou. Pevnou nebo polotekutou látku vytřete.

Většinu skvrn vyčistíte bílým hadříkem navlhčeným ve vlažné vodě, mýdlovým roztokem nebo speciálním čističem (třeba Sonax Extreme za 192 Kč). U mokrého čištění dávejte pozor na to, abyste nepromáčeli textilii. Po čištění nechte čalounění důkladně vyschnout. Větší skvrny raději nechte na odborníkovi.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu