Hledej
Hledej

Jak pečovat o dřevovláknité desky s různými povrchy?

MDF je středně tvrdá dřevovláknitá deska, která je odolnější a pevnější než lamino. Oproti němu je však dražší. Většinou se s ní setkáte u kuchyňských dvířek a profilovaných částí nábytku, třeba různých lišt. HDF je pak dřevovláknitá deska tvrdá, která se používá na záda skříní a dna zásuvek. Způsob čištění závisí především na jejich povrchovém dokončení.

Stejně jako u lamina musíte během čištění zabránit tomu, aby se vlhkost dostala k jádru desky. Vyvarujte se tedy zvýšené vlhkosti na povrchu nábytku. Ideální je udržovat veškeré plochy suché a případné větší množství vlhkosti ihned odstranit měkkou savou látkou. Stojící voda a jiné tekutiny mohou způsobit trvalé poškození nábytku.

Použijte:

  • čisticí prostředky určené pro kuchyně (třeba Jar za 35 Kč)
  • měkkou savou látku
  • průmyslový čistič určený na dřevo a materiály na bázi dřeva
  • čistič na plasty
  • horký 30% roztok mazlavého mýdla
  • jemný kartáček
  • jelenici na okna

Nepoužívejte:

  • čisticí a chemické látky s brusnými účinky
  • čistidla na bázi rozpouštědel (technický benzín, aceton)
  • agresivní prostředky
  • parní a vysokotlaké čističe
  • velké množství vody
  • zabarvené čističe
  • tekuté prášky

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce.  Zabráníte tak případnému poškození nábytku.

Lakované, laminované a dýhované povrchy

Pokud je nábytek dokončený lakem, postupujte při čištění stejně, jako byste čistili nábytek z masivu dokončený lakem. Nejdříve bavlněným hadříkem jemně setřete prach usazený na lakovaném povrchu. Pak bavlněný hadřík jemně navlhčete ve slabém roztoku saponátu, povrch očistěte a nechte ho oschnout. Lesklý povrch následně vyleštěte leštěnkou nebo leštící politurou (nesmí obsahovat vosk, maziva, amoniak, alkohol, agresivní čisticí látky ani silikon). Nepoužívejte levné mikrovláknové utěrky. Mohli byste jimi povrch poškrábat.

U dýhovaného povrchu záleží na tom, jakým lakem je dýha dokončena. Běžný lak stačí otřít vlhkým hadříkem. Desky dokončené laminováním můžete čistit suchým nebo vlhkým hadříkem za použití průmyslových čističů určených na dřevo a materiály na bázi dřeva.

Vysoce lesklá akrylová dvířka

Dvířka jsou před poškozením chráněna ochrannou folií. Po jejím odstranění těsně po montáži je akrylový povrch ještě citlivý, takže k čištění použijte 1% mýdlový roztok a měkký čistý hadřík (ne mikrovláknovou utěrku).

Po vytvrdnutí akrylu (zhruba týden i více) můžete používat antistatický čistič na umělé hmoty a výrobcem doporučený leštící prostředek (třeba ULTRA GLOSS Superpolish za 180 Kč). Před leštěním povrch omyjte mýdlových roztokem a pečlivě vysušte. Houbičky i hadříky musí být mimořádně čisté a nesmí mít brusné účinky. Používejte třeba bavlněný hadřík.

Fóliované povrchy

Při čištění fóliovaného nábytku použijte běžné čisticí tekuté prostředky nebo čističe na plasty. Slučitelnost konkrétního prostředku s fólií nejprve vyzkoušejte na skrytém místě. Skvrny od silně zabarvených látek smyjte co nejdříve vodou s přídavkem běžného čisticího prostředku (ne abrazivního). Skvrny nenechávejte zaschnout, protože jejich odstranění je pak mnohem obtížnější.

Zbytky skvrn, zejména mastné stříkance a usazeniny, vyčistíte pomocí jemného kartáčku a 30% horkého roztoku mazlavého mýdla. Tento postup podle potřeby zopakujte. V případě těžce odstranitelných skvrn použijte čisticí prostředek s podílem alkoholu nejvýše 15 – 20 % (třeba Ajax za 40 Kč). Na závěr smyjte z fólie zbytky čisticích prostředků vlažnou vodou a vysušte ji jelenicí na okna.

Nepoužívejte zabarvené čističe (ředěné ani koncentrované), neboť jejich barviva mohou na fólii zanechat stopy. Parní či vodní vysokotlaké čištění není pro čištění fóliovaných povrchů vhodné. Fólie není odolná ani proti organickým rozpouštědlům, jako jsou ředidla, odlakovače nebo koncentrovaný alkohol.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu