Hledej
Hledej

Jak na vodní kámen

Vodní kámen? Zákeřný nepřítel vaší koupelny, toalety i kuchyně

Řada domácností v tu­zemsku se dlouhodo­bě potýká s nánosy vodního kamene ve spotřebičích a vodo­vodech. Vzniká v ob­lastech s tvrdou vo­dou, která má vysoký obsah minerálních lá­tek. Patříte také mezi majitele beznadějně „zarostlých“ vodovodních ar­matur, varných konvic nebo praček? Usazený vodní kámen odstraníte chemickými i lidovými prostřed­ky a máte možnost používat i různé typy změkčo­vačů vody.

Určitě jste v televizní reklamě viděli devastující vodní kámen na topném tělese v pračce. Rozhod­ně nezapomeňte usazování vápenatých a hořeč­natých solí pravidelně bránit, protože v tomto pří­padě nejde o trik. Pořiďte si v drogerii některý ze speciálních prostředků a nechte projet program myčky nebo pračky podle návodu. Další možností je běžný ocet nebo kyselina citronová.

Ocet a kyselina citronová jsou jednoduše dostupné čisticí prostředky

Ocet použijete jedno­duše a hlavně příliš nezatíží vaši peněžen­ku. Asi půllitru známé kyselé poživatiny jed­nou měsíčně vám při spuštěném programu a teplotě 90 stupňů Celsia pračku preven­tivně ochrání. Stále je prádlo špatně vyprané a jakoby zatuchlé? Procedu­ru zopakujte třeba i s jedním litrem octa, vyzkou­šejte i běžně dostupnou kyselinu citronovou.

V rychlovarné konvici nenechávejte stát zbytky ohřáté vody

Dalším zasloužilým „chytačem“ vodního kamene je rychlovarná konvice. V prvé řadě v ní pokud možno nenechávejte po zalití kávy nebo čaje stát a chlad­nout zbytek horké vody. Preventivně do konvi­ce jednou za měsíc nalijte roztok octa a vody 1:1, nechte přejít varem a dobře propláchněte. Vrstva kamene je větší? Použijte neředěný ocet a to i opa­kovaně.

Skvělou práci v boji s vodním kamenem odvede octová nebo citronová voda i v kávovaru. Nechte projet celý proces jednou bez kávy a potom bez kyselého roztoku. S čistou vodou vše opakujte nej­méně třikrát a pro jistotu nádobu propláchněte i čistou vodou.

Co potřebujete k odstranění vodního kamene:

  • Ocet
  • Kyselina citronová
  • Vata, žínka, hadřík
  • Voda na opláchnutí
  • Utěrka z mikrovlákna

Octová voda vám pomůže i při čištění povrchů v koupelně. Sprchový kout, obklady, umyvadla, skříňky a zrcadla dostanou ten správný lesk. Práci si ušetříte, když po sprchování stáhnete kapky vody ze zástěn stěrkou. Někteří výrobci také dodávají skleněné součásti se speciální vrstvou, která brání usazování vodních sedimentů a nečistot.

Stáhněte po sprchování vodu ze stěn stěrkou, ušetříte si práci s čištěním

Kapky vody na takzva­ných anticalcových vrstvách sjedou dolů a nevyschnou. Vo­doodpudivé vlastnos­ti dodáte sklu v kou­pelnách speciálními přípravky. Před ošet­řením ale musíte sani­tární výrobek co nejlé­pe vyčistit. Vynechejte ale chlor a abrazivní prostředky.

Mechanické odstranění vodního kamene je ris­kantní operací. Podle jeho tloušťky zkuste velice opatrně nános obrousit, odřít drátěnkou nebo no­žem. Přesto odborníci doporučují sáhnout spíše po osvědčených prostředcích. Mezi babskými radami najdete i citronovou nebo pomerančovou šťávu, jedlou sodu nebo prášek do pečiva.

U vodovodních baterií zkuste proti kameni zábaly s octem

Lesklé plochy vyčistí­te do zářiva roztokem z dílu vody, dílu octa a půl dílu citronové šťávy. Nalejte jej do nádobky s rozprašo­vačem a po nástřiku nechte chvíli působit. Vše setřete hadříkem a navíc přeleštěte nej­lépe utěrkou z mikro­vlákna.

Co s vodním kamenem usazeným na vodovodních kohoutcích, bateriích a sprchách? Zkuste zábaly z octa nebo kyseliny citronové. Do kyselého rozto­ku namočte vatu nebo kousek hadru a zafixujte na příslušné armatuře. Nechte co nejdéle působit, ale­spoň několik hodin. V případě silnějšího povlaku nechte zábal i přes noc.

Tvrdá voda dělá samozřejmě nemalé potíže i na to­aletě. Na trhu existuje řada přípravků v tabletách i tekuté formě, které nevábné usazeniny rozpou­štějí. Také tady je dobrá pravidelnost, která vám ušetří spoustu práce v budoucnosti. Mechanické drhnutí kartáčem je nejméně účinné.

Kyselý roztok spolu s jedlou sodou bude proti vodnímu kameni účinnější

Z levnějších domácích prostředků sáhněte znovu po osvědčeném octu nebo citronové šťávě, které necháte působit přes noc. Přidejte ještě pár lžiček jedlé sody a účinek bude intenzivnější. Usazený vodní kámen zlikvidujete i nejlevnějšími tabletami na čištění zubních protéz.

Vodní kámen vytváří dobré prostředí pro růst mikrobů

Tvrdost vody a usaze­ný vodní kámen zá­sadně ovlivňují rozvo­dy vody ve vašem bytě či domě. Vedle méně příjemné chuti je hlav­ním problémem po­stupné zanášení po­trubí, sprchových růžic a sítek baterií. Lékaři také varují, že vodní kámen vytváří velmi dobré prostředí pro růst mikrobů, zejména nebezpečné Legionella pneumophylis (Legionela).

V boji s usazováním vápenatých a hořečnatých solí ve vodě vám pomohou i různé změkčovače a filtry. Nabídka na trhu je široká, stejně jako rozpětí cen. Dobře poslouží například elektronický kompaktní změkčovač, který nainstalujete přímo v koupelně. Jen několik stovek zaplatíte za pračkový filtr, jehož krystalová náplň vydrží zhruba rok provozu.

Dalšími pomocníky jsou potrubní filtry nebo magnetické úpravny

Přímo před chráněné spotřebiče připojíte často využívané po­trubní filtry. Poslouží vám k odstranění me­chanických nečistot, chloru i různých or­ganických látek. Před domovním rozvodem nebo před bojlerem a pračkou uplatníte magnetickou úpravnu, která vodu změkčuje. Průběžnou úpravu vody zajišťuje speciální magnet, který dáte přímo do pračky, myč­ky nebo WC nádržky.

Roztoky s doma běžně dostupnými kyselinami octovou a citronovou vám pomohou odstraňovat nejen vodní kámen, ale i běžné nečistoty. Se spo­třebiči bez usazenin také podle odborných studií ušetříte za elektřinu a v nejhorším případě výrazně oddálíte nákup nových přístrojů. S minimálními vý­daji zbavíte svou domácnost chronického problé­mu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu