Hledej
Hledej

Jak na smradlavý odpad

Fuuj, to je smrad, zase ucpaný odpad! Neodtéká vám voda? Čtěte rady, jak průtok obnovit

Nezbytnou součástí kuchyní, koupelen a toalet v moderních bytech je odvod odpadní vody. Ve­směs o něm vůbec nevíte, ale jednoho dne začne špatně odtékat, případně zůstane trubka neprů­chodná. Co teď? Přivolat instalatéra je sice nejrych­lejší, ale také nejdražší. Pusťte se do této méně pří­jemné práce nejdříve sami. K dispozici máte nejen mechanickou, ale i chemickou cestu.

Před ucpáváním odpadů se preventivně braňte sítky ve výlevkách

Potížím s ucpávání odpadů se ze všeho nejdřív snažte vyhnout prevencí. Pořiďte si umělohmotná nebo nerezová sítka do odpadních výlevek, pravi­delně je čistěte a proplachujte. Do sifonů a potrubí se tak nedostanou vlasy, víčka od zubních past, kousky látek či jiné hrubé nečistoty. V kuchyni si před skořápkami, kostmi i zbytky jídel pomozte stejně. Usazování tuků z nádobí sice nezabráníte úplně, ale odpad alespoň týdně pořádně propla­chujte horkou vodou.

Při potížích s odto­kem vody vyzkoušejte známý gumový zvon na odpady. Seženete jej do 100 Kč. Ucpě­te všechny přepado­vé otvory, kterými by unikal vzduch. Na­pusťte trochu vody na dno umyvadla či dře­zu a začněte pumpovat. Po případném uvolnění ucpávky nebo nahrnutí nečistot zpět vše ukliďte, odpad propláchněte horkou vodou a přidejte do ní trochu odmašťovacího prostředku.

? Tip: Zanesený odpad lákat i octomilky. Jak jich zbavit?

Před složitějším čištěním odpadů použijte nejdříve známý gumový zvon

Pokud se odpadní vodě do potrubí nechce, případ­ně už vůbec neodtéká, věnujte se nejdříve sifonu. Vezměte si kbelík, dejte jej pod umyvadlo nebo dřez a odšroubujte spodní sifonový kryt. Jde to zpravidla ztuha, ale se sílou to moc nepřehánějte, abyste armaturu z plastické hmoty neutrhli. Do kbelíku pak vytečou nečistoty, které vyberte i z tru­bek, kam dosáhnete na obě strany.

Zkontrolujte si součas­ně stav a kvalitu všech těsnění, na které při demontáži odpado­vého sifonu narazíte. Ušetříte si tím práci v budoucnu. Vyčištění sifonu vám nepomoh­lo? Ucpávka může být dále v trubkách. V tom případě si vezměte na pomoc instalatérské pero, tedy ohebnou spirálu o různé délce i průměru, na konci s kličkou.

S instalatérským perem si lépe poradíte ve dvou

Nastrkejte postupně pružinu do potrubí za součas­ného otáčení kličkou. Práci zvládnete lépe ve dvou, protože pero se rádo překrucuje a navíc byste měli při čištění trubku plnit vodou. Potíže budete mít i při lomeném odpadním potrubí s více koleny. Po­můcku seženete v hobby marketech nebo speciál­ních prodejnách, přijde na 110 až 570 Kč.

Odpady v kuchyních a koupelnách jsou jed­na věc, co ale s ucpa­ným záchodem? Pou­žijte nejdříve gumový zvon, mísu naplňte vodou a zkuste pořád­ně zapumpovat. Pruži­nu tady nepoužívejte, odřeli byste keramický povrch armatury. Pokud neuspějete, mísu odmon­tujte a pokuste se už v odpadním potrubí ucpávku prorazit. Netroufáte-li si, pozvěte rovnou odbor­níka, případně firmu na náročnější čištění strojem a speciální technikou.

Chemické přípravky jsou velmi účinné, dodržujte ale návody

Jednoduše a nenároč­ně vyčistíte ucpaný odpad s pomocí che­mických přípravků. Ce­lou řadu jich najdete v drogeriích, jejich účin­nou látkou jsou hyd­roxidy nebo kyseliny a poslouží proto i jako částečná dezinfekce. Chemie je velmi účinná, používejte ji i preventivně, ale určitě dodržujte návod na obalech výrobků. Ně­které spojovací hadice byste mohli naleptat, případ­ně zalepit trubky. Dejte pozor na děti, chemikálie jsou zdraví škodlivé a nepatří jim proto do rukou.

Ceny chemických přípravků se pohybují do stov­ky Kč. Zřejmě nejznámější je Krtek, granule na bázi louhu (50 Kč). Podobně působí Fredy (42 Kč), dále vyzkoušejte HG tekutý čistič odpadu (109 Kč), nebo čistič odpadů Domestos (70 Kč). Jsou to žíraviny, chraňte se brýlemi a rukavicemi. Chemikálie také použijte jen v případech, kdy odpady odtékají ales­poň z jedné třetiny.

Odpady vám pomůže vyčistit i obyčejná jedlá soda

Nemáte v oblibě che­mikálie? Stejně, i když za delší dobu, vám po­slouží třeba jedlá soda. Nasypte jí sáček do si­fonu, přilejte dvě deci octa a po minutce zalejte horkou vodou. Celý postup zopakujte, případně zkuste místo sody prášek do pečiva. Ten vám pomůže zlikvido­vat i zápach, stejně jako biologický přípravek WC Net, žrout zápachu z odpadu. Litr vás přijde na 120 – 230 Kč.

Jestliže máte doma septik, chemikáliím se raději vyhněte. Podívejte se po biologických přípravcích s obsahem nezávadných bakterií. Na čištění odpadů je dobrý třeba Biologický čistič odpadů Y&B, jeden litr za 313 Kč. Pro fungující tříkomorový septik pak použijte WC Net aktivátor septiků (219 Kč). Výrobky obsahují nezávadné bakterie, jsou sice dražší, ale budete še­trnější k životnímu prostředí.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu