Hledej
Hledej

Jak na plísně

Plísně na zdi v bytech rychle zlikvidujte. Ohrožují vaše zdraví

Stoupající vzdušná vlhkost spolu se za­hájením topné sezó­ny zvyšuje v bytech riziko nežádoucího výskytu plísní. Nepo­třebují světlo a jsou nenáročné na živiny. Objevili jste doma oš­klivé skvrny na omítce, doprovázené zatuchlým zápachem? Poradíme vám, jak se nezvaného hosta co nejrychleji zbavit. Plís­ně jsou totiž známým alergenem a mohou vyvolat řadu zdravotních potíží.

Plísně na zdech zlikvidujte rychle a trvale, jsou zdraví nebezpečné

Plísní existují v přírodě miliony let a vědci jich určili kolem 120 000 různých druhů. Rozmnožují se minia­turními sporami, které se dostávají vzduchem na vel­ké vzdálenosti. Ve vysoké koncentraci pak dráždí sliz­nice dýchacích cest, vyvolávají kožní vyrážky, záněty spojivek a u citlivých lidí se může objevit i průduško­vé astma. Nenechte proto plísně růst a rychle je likvi­dujte.

Různobarevné povla­ky podle druhu plís­ně najdete nejčastěji v místnostech se zvý­šenou vlhkostí. Daří se jim v koupelnách, kuchyních, toaletách nebo sklepech. Je­jich výskyt podporuje i chybějící nebo ne­vhodně provedené zateplení, kdy se na ochlazovaných místech stěny sráží voda. Potřebnou vlhkost dodá plísním i vyto­pení od sousedů nebo vaše prasklá vodoinstalace.

Zkontrolujte zateplení a vodoinstalaci, plísně milují vlhko

Vždy nejdříve pečlivě zjistěte a pokud možno úplně odstraňte zdroj zvýšené vlhkosti. Místnosti často a důkladně větrejte, v zimním období kvůli úspo­rám tepla nárazově a nejlépe do průvanu. Přímo v bytě pokud možno omezte sušení prádla, v ku­chyni využívejte digestoř a v koupelně ventilátor. Kvůli plynulému proudění vzduchu nestavte náby­tek těsně ke zdi.

Plesnivá místa, nejčastěji ve spárách koupelno­vých obkladů, odstraňte dezinfekčním roztokem s obsahem chlornanu sodného. Půllitrovou láhev s rozprašovačem pořídíte do 100 Kč. Před běžným mytím koupelny nastříkejte roztok na postižená místa a nechte 20 minut působit. Zbytky opatrně stáhněte vlhkým hadrem a při práci nezapomeňte vydatně větrat.

Dezinfekční roztok na bázi chlóru uplatníte nejčastěji v koupelnách

Proti plísním nezapomeňte dezinfikovat vždy mok­rou cestou. Spory se tak zbytečně neroznesou vzduchem po celém bytě. Menší zaplísněné plochy na zdech setřete hadrem s roztokem dezinfekce a látku poté vyhoďte. Mokrá místa nechte dobře vyschnout a celý postup případně opakujte. Malbu pak opravte barvou s přídavkem fungicidu, který růstu plísní brání.

Na trhu existují i pří­pravky bez chlóru, které nezapáchají a nevybělují náho­dou pocákané tkaniny. Roztoky fungují na zdech, omítkách, be­tonu i dřevu a v od­borných hobby pro­dejnách je dostanete nejčastěji v cenovém rozpětí 230 až 450 Kč. Počítej­te ale i s tím, že pouhé dezinfekční ošetření zdí ne­bude stačit a vy se musíte pustit do rozsáhlejšího zásahu.

7 tipů proti plísním v bytě:

  • Pořiďte si vlhkoměr a v bytě udržujte vlhkost maximálně 60 %
  • V koupelně dobře větrejte a v kuchyni používejte digestoř
  • Nestavte nábytek těsně ke stěnám, nechte dostatek místa k proudění vzduchu
  • Pravidelně větrejte, v zimě krátce průvanem, v létě můžete i delší dobu
  • Dobře větrejte i při delším žehlení s parní žehličkou, i pokud v bytě sušíte prádlo
  • Zkontrolujte vnější zateplení a odstraňte tepelné mosty, nejčastěji nad okny
  • Rosíte květiny? Zbytečně nestříkejte na stěny nebo na police

Seškrábejte špachtlí všechny vrstvy původ­ní malby až na omítku a zkontrolujte, že do zdi nezatéká zvnějšku. Poté místo dezinfikuj­te některým z příprav­ků proti plísním. Ná­sleduje penetrace, která působí do hloubky podkladu. Akrylátovou hloubkovou penetraci v balení 10 litrů dostanete za 600 Kč a potřebnou plochu s ní natřete nejlépe dvakrát.

Po penetračním nátě­ru máte více možností. Použít můžete barvu s přísadou fungicid­ního roztoku, nebo speciální termoizo­lační antikondenzač­ní nátěr. Jeho aktivní složkou jsou skloke­ramické mikrokuličky, které zvyšují odraz tepla a rozvádí jej po povrchu zdi. Štětcem nebo válečkem jej naneste ve dvou až třech vrstvách s přestávkami zhruba 12 hodin.

Termoizolační nátěr vám pomůže proti plísním a ušetří peníze za vytápění

Díky obsahu sklokeramických kuliček hustší ter­moizolační nátěr výborně rozetřete. Spotřebujete 0,3 až 0,4 kg na 1m2 při pořizovacích nákladech v průměru 120 Kč na 1m2.

Výhodou je podle odborníků trvalé odstranění plís­ní a kondenzační vlhkosti spolu s úsporami při vy­tápění.

Mezi prastaré, ale osvědčené prostředky v boji s plísněmi, patří hašené vápno. Je levné, ve dvou až třech nátěrech plísně zlikvidujete a stěna přitom dýchá. Vápenný nátěr drží i na kameni, dřevě nebo panelu. Vápno lze výhodně posílit dezinfekcí v po­měru 1 deci na pět litrů vápna. Mezi fungicidy patří i roztok 10 dkg modré skalice ve dvou litrech vody, natřený dvakrát na postižená místa.

Proti plísním vyzkoušejte obyčejné vápno nebo modrou skalici

Plísním znepříjemníte život, pokud udržíte v bytě vzdušnou vlh­kost na úrovni 50 až 60 %. Vedle účinného větrání si pomůžete i různými typy teplo­vzdušných vysoušečů. Přeměňují vodní páry ze vzduchu na tekuti­nu, kterou poté vylejete ze zásobníku. Elektrické přístroje nemusíte hned kupovat, k dispozici je i dostatečná nabídka půjčoven.

Na principu pohlcování vzdušné vlhkosti fungují i různé absorpční přístroje bez nutného přísunu energie. Obsahují speciální tablety s hygroskopic­kými krystaly, které se postupně vlivem vlhka roz­pouštějí a voda i v tomto případě stéká do zásobní­ku. Komplet pořídíte zhruba za 330 Kč a kolem 200 korun stojí náhradní tablety.

Absorpční přístroje s tabletami se obejdou bez elektřiny

Plísně jsou jedním z častých problémů tuzemských domácností. Stačí málo větrat, dobře topit, často prát nebo sušit v bytě prádlo a zdravotní potíž je na světě. Pokud už plísně doma najdete, zjistěte co nejpřesněji příčinu a poté odstraňte následky. V opačném případě se dostanete do koloběhu, kte­rý se bude stále cyklicky opakovat.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu