Hledej
Hledej

Smrdí vám pračka, myčka? Zbavte se mastnoty, vodního kamene i zápachu. Čtěte 5 rad

Jako každý spotřebič i pračka potřebu­je pravidelnou údrž­bu. Pracuje ve velké míře s vodou, zanáší se vodním kamenem a někdy vás překvapí i nepříjemným zá­pachem zevnitř. Poradíme, jak vyčistit pračku, aby vám dlouho a dobře sloužila.

Čištění pračky: speciálními či domácími přípravky

Nejproblematičtější je čištění bubnu pračky, kam nemáte z vnější strany přístup. K jeho čištění od usazenin nebo vodního kamene použijte speciál­ní přípravky, nebo i domácí suroviny.

Používejte také změkčovače vody, které prodlouží životnost přístrojů nejméně o několik let. Anorganické usa­zeniny navíc mohou odrovnat čerpadlo či obarvit vaše prádlo.

Na trhu existují speciální čisticí prostředky, které seženete od 110 do 300 Kč za balení. Používejte podle návodu vícekrát do roka. Nezapomeňte na filtr, který najdete zpravidla na čelní straně vaší pračky pod krycím víčkem.

Vyšroubujte jej a pečli­vě vyčistěte od nití, vlasů a žmolků prádla, poté jej propláchněte pod tekoucí horkou vodou. Postup popisuje každý manuál k pračce, opakujte jej zhru­ba každé tři měsíce.

Jak vyčistit dávkovač pračky

Alespoň jednou mě­síčně se podívejte do zásuvky nebo dáv­kovače na prášek. Usazené nečistoty i vodní kámen odsud dostaňte houbičkou či starým zubním kar­táčkem s čisticím pří­pravkem.

Stejně po­stupujte i u těsnicí gumy bubnu, kde vám po čase může narůst nehezká černá špína. Porucha tu sice nehrozí, ale na oblečení se objeví nevzhledné fleky. Častým čištěním také zabráníte množení bakterií a plísní, které mohou vydávat nepříjemný zápach.

Snažíte se šetřit a perete na 30 nebo dokonce na 15 °C? Také tady vás může překvapit zápach z prač­ky, na který nepomůže ani silná aviváž nebo drahý prací prášek. Při nízkých teplotách se totiž v bubnu a trubkách usazují zbytky pracích prostředků. Ne­vynechávejte proto programy na 60 či 90 °C. Jed­nou za čas vyperte světlé ručníky nebo utěrky na vyšší teplotu a zápach zmizí.

? Tip: Zkuste začít prát ekologicky s těmito pracími prášky či gely.

Perete při nízkých teplotách? Jednou za čas vyvařte světlé ručníky nebo utěrky.

Po nízkoteplotním praní pračku vyčistěte jednou odměrkou sody a spuštěním nejteplejšího a nej­delšího programu. Po doprání dejte do bubnu půl litru čistého octa, který vyčistí trubky od nánosů. Perte znovu na nejdelší a nejteplejší cyklus. Špíny a bakterií se takto zbavujte zhruba jednou za tři měsíce. Gumové těsnění ošetřete opatrně příprav­kem Savo proti plísni.

Řada lidí považuje za všemocný čistič usa­zenin a nečistot oby­čejný ocet. Do pračky nalejte litr octa a bez prádla spusťte pro­gram na vyvářku. Kro­mě vodního kamene byste se měli zbavit také zbytků aviváže a pracích prášků. Větší množství mnohdy horkého octa je problematické, mohli byste si poškodit gumová těsnění, hadice či jinou instalaci. Vyzkoušejte i jiné recepty.

Pračce pomůže od nečistot i kombinovaný recept z více domácích prostředků

Do pračky postupně dejte litr octa, čtvrt kila kry­stalické sody a osm kapek jaru. Spusťte nejdelší cy­klus na 90°C a 1400 otáček, plus přídavnou funkci máchání. Při ždímání nalijte k pročištění pračky je­den litr vody a na závěr spusťte máchání ve stude­né vodě s aviváží. Soda v kilovém balení vás přijde na 20 až 25 Kč.

Pro zachycení uvolněných nečistot dejte do bubnu starý hadr nebo plenu.

Dobrou čisticí službu obstará i kyselina ci­tronová. Tři čtvrtiny balíčku dejte do dáv­kovače a spusťte pro­gram na bavlnu při 90 °C. Dejte do bubnu starý hadr nebo plenu, které během pracího cyklu uvolněné nečis­toty pohltí.

Pravidelnou údržbu vyžaduje i myčka nádobí. Na trhu najdete řadu čisticích a odvápňujicích tablet nebo gelů. Přípravek jednoduše vložte do myčky podobně jako prostředek na mytí a nechte projít mycí cyklus. Čtvrt litru čističe myček seženete prů­měrně od 65 Kč a používejte jej 1 – 2 × měsíčně. Ně­kteří výrobci nabízí například desítku mycích tablet za necelých 200 korun.

Domácí prostředky vám pomohou likvidovat pach i u myček

I u myček můžete po­užít prostředky, běžně dostupné doma. Na­lijte do nádržky ocet a nechte mycí pro­gram běžet naprázdno na co nejvyšší teplotu. Sodu zase nasypte do šálku a spusťte pro­gram na oplachování. Myčku nejen vyčistíte, ale zbavíte ji i všech pachů. Pravidelně zbavujte vnitřek myčky od zbytků po­travin a drobných nečistot a proplachujte výpustní sítko.

Zhruba jednou za měsíc vyzkoušejte kompletní vy­mytí spodní části myčky. Vytáhněte a pečlivě vyčis­těte filtry a košíky na zachytávání nečistot. Do při­hrádky, kam patří mycí prostředek, nasypte prášek na praní a projeďte na teplotu 40°C jeden mycí cyklus. Zlikvidujete tak podstatnou část mastnoty a špíny, která se ve spodní části přístroje usazuje.

Po skončení cyklů nechte pračky a myčky větrat, plísně to nemají rády.

Závěrečné doporučení je známé. Nezapomínejte nechat po skončení pracího nebo mycího progra­mu otevřená dvířka spotřebičů, včetně povytaže­ného dávkovacího šuplíku. Vlhkost se s čerstvým vzduchem nemá ráda, a pokud ji snížíte, nebude se u vás dařit ani plísním, ani různým pachům. Těsnicí gumu po každém praní i mytí pro jistotu utřete do sucha.

Čtěte také: 9 tipů, jak se starat o pračku.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Lenka R.

Menu