Jak mít blyštivá okna

Chcete si projasnit Vánoce? Umyjte doma okna jako profesionálové

Rychle se blížící Vá­noce znamenají ne­jen nákupy dárků pro vaše blízké, ale také generální úklid v do­mácnosti. Jeho dů­ležitou částí je i mytí oken. Pokuste se vše stihnout ještě v doce­la přijatelných pod­mínkách, protože mýt okna v teplotách pod bodem mrazu je zbytečná práce. Přípravky na mytí oken jsou totiž nejúčinněj­ší při teplotách nad 5 stupňů.

Chcete si rychle a kvalitně umýt okna vlastními sila­mi? Pečlivě se připravte a dodržujte už léty osvěd­čený postup. Vykliďte okenní parapety a svěste dolů závěsy i záclony. V ideálním případě je dejte ihned vyprat a použijte šetrný program vaší pračky. Zpět pověste záclony ještě mírně vlhké, nebudou potřebovat žádné další zásahy a lehce na nich vy­tvoříte ty správné sklady.

Nezapomeňte na garnýže, parapety a případně i žaluzie

Zkontrolujte, jestli kolem oken nejsou pavučiny nebo náno­sy prachu a dobře je omeťte. Případnou plíseň zlikvidujte pří­pravkem ve spreji, ne­jdostupnější jsou na bázi chloru. Očistěte garnýže, a pokud je na oknech máte, také žaluziové lamely. Je to piplavá práce, ale existují speciální kartáče ve tvaru hřebe­ne, které vám pomohou. Pro lepší účinek použijte obyčejný líh.

Na řadě je parapet, na který vám bude stačit oby­čejná mýdlová voda. S utěrkou z mikrovláken a nej­lépe kbelíkem čisté vody se potom věnujte rámům, případně okenním kličkám. Očistěte je, ale ani při urputně držící špíně nepoužívejte abrazivní čisti­cí prostředky nebo houbičky se zdrsněným povr­chem. U dřevěných rámů buďte opatrní s množ­stvím použité vody.

Mytí skel předchází mytí rámů, nikdy naopak a vždy s čistou vodou

Ve starších domech ještě existují dvojitá sešroubovaná okna. V tomto případě bu­dete mít více práce a spotřebujete i více vody a čisticích pro­středků. Okna roz­šroubujte, umyjte a ještě před zpětným spojením je vyleštěte ze všech stran. Jedině tak uvi­díte případné šmouhy na vnitřní straně oken.

Mytí okenních skel výrazně urychlí rozmývák a stěrka

Nečistoty na mytých sklech nechte nejdříve chvíli odmočit čistou vodou s trochou saponátu, ale ještě lepší je použití speciálního čističe. Zjednoduší vám práci, protože nestéká a vytváří pěnu. Tu se vám podaří udělat s pomocí rozmýváku, návleku s hus­tým chlupem, na který čistič naneste a důkladně krouživými pohyby rozetřete. Poté začněte stěrkou shora dolů přebytečnou vodu stahovat.

Speciální čističe na sklo nestékají a vytváří pěnu, výrazně to zjednoduší práci

Dobře přiléhající stěr­ku s gumovým lemem po každém tahu dolů otřete papírovou utěr­kou, abyste špínu ne­roznesli na další čás­ti okna. Ze stejného důvodu si k dolnímu rámu připravte hadřík nebo opět papíro­vý ubrousek. Máte vysoká okna? Pořiďte si stěrku s nastavitelnou rukojetí. U velmi silně zašpiněných oken celý postup s odmočením a setřením stěrkou i vícekrát zopakujte.

Konečnou fází okenní očisty je vyleštění skel. Pou­žijte utěrku z mikrovlákna a lešticí přípravek, který po nastříkání udělá pěnu a nestéká ze svislé plo­chy. Alkohol v leštidle se rychle odpařuje, nestačí zaschnout a nedělá proto šmouhy. Na trhu jsou i přípravky s tenzidy. Snižují povrchové napětí vody a její kapky proto nedělají při stékání na skle skvrny.

Před mytím oken si nachystejte:

  • Kbelík, čistou teplou vodu, schůdky nebo žebřík
  • Čisticí přípravky (135 Kč)
  • Stěrku na mytí oken (149 Kč)
  • Rozmývák (306 Kč)
  • Utěrky z mikrovlákna (329 Kč)
  • Leštící přípravek 0,5 l s rozprašovačem (34 Kč)

Stejně jako u všech domácích prací, nechybí ani babské rady pro mytí oken. Mezi osvědčené lidové prostředky patří už známý ocet. Přidejte jej trochu do teplé vody, mytí vám půjde snadněji a skla do­stanou pěkný lesk. Pomáhá i sáček pudinkového prášku, rozpuštěný v pěti litrech teplé vody s pár kapkami saponátu. Po akci budete mít i provoněný byt.

Mytí oken není vaše hobby? Obraťte se na úklidovou firmu

Nemáte na mytí oken čas nebo se vám do něj vůbec nechce? Obraťte se na profesi­onální úklidovou služ­bu, která vše provede zkušeně a v dohodnu­tém termínu. Ceny za tyto služby se liší. Ně­které firmy si počítají za mytí oken v bytě 1+1, tedy podle dispozice, mezi 400 až 500 koruna­mi. Metr čtvereční umyté plochy stojí kolem 20 Kč, případně zaplatíte zhruba 150 až 200 Kč za hodinu.

Součástí nabídky některých úklidových firem je čištění okenních žaluzií. V tomto případě zaplatíte v průměru do 40 korun za metr čtvereční vnitřních horizontálních žaluzií. U jejich venkovní verze je cena přibližně o desetikorunu nižší.

S mytím oken vám pomohou i robotické čističe. Nevěříte?

Popularitu díky televizním hobby seriálům získaly v posledních letech robotické čističe oken a skel. Jsou k dostání v cenovém rozmezí od 6 000 do 9 000 korun. Zařízení má přisávací motor a s jeho pomocí se na skle pohybuje i drží. Vlastní práci pak obsta­rávají utěrky z mikrovlákna s čisticím roztokem.

Obydlíčko
Logo